Úvod / Panelový byt / Inspirace a styl / Koupelna v malém prostoru |
Koupelna v malém prostoru
Paneláková koupelna - hrajeme si s prostorem
Větší koupelnový prostor lze získat několika různými způsoby. V případě, že má byt jednoho až dva uživatele, problém vyřeší vybouraná příčka a spojení toalety a koupelny v jednu místnost (je-li toaleta vedle koupelny). Pro vícečlennou rodinu je takto vytvořený prostor nevýhodný. Jeho nedostatky by se projevily zejména při zvládání ranní hygieny. Proto by se měli majitelé při navrhování koupelny zamyslet nad jejím užíváním a dobře si promyslet, co všechno zde potřebují. Určitě nesmí chybět umyvadlo a vana se sprchou či samotný sprchový kout.
Většinou je ještě třeba umístit do malé koupelny i pračku, úložný nebo odkládací prostor, koš na použité prádlo. Místo by však zde měl najít i tolik praktický a v našich končinách stále ještě hodně opomíjený bidet. Komu se do koupelny ani na toaletu bidet nevejde, může si k umývátku na záchodě nainstalovat baterii s ruční sprškou. Délka hadice je 1,5 m, takže sprška běžně může sloužit jako bidet, ale můžeme s ní též snadno napouštět vodu do kbelíku a podobně. Nároky na tak malý prostor bývají paradoxně až příliš velké.
Důležitá je vhodná volba umyvadla
Vzhled umyvadla určuje estetický dojem celé místnosti, její charakter a linie. K základním rozměrům umyvadel patří šířka. Při zařizování menších prostor je významná i hloubka (to je vzdálenost od zadní hrany umyvadla k přednímu okraji). Pokud se rozhodnete pro umyvadlo menších rozměrů, každý ušetřený centimetr vám poskytne více prostoru před umyvadlem. Pohyb v koupelně je potom snazší a někdy je možné umístit pračku na protější stranu (hlavně u některých typů panelákových bytových jader).
Zachovejte si volný prostor
Mezi jednotlivými zařizovacími předměty musí být zachován dostatečný průchod. K tomu mohou vhodně sloužit tvarově úsporné vany a sprchové vaničky, které se dají instalovat samostatně nebo variabilně kombinovat. Široký sortiment van a sprchových vaniček v mnoha tvarových provedeních řeší malý, komplikovaný prostor a zároveň významným způsobem šetří vodu a energii. V malých koupelnách se uplatní speciálně tvarově upravené vany, které počítají s tím, že pro nohy stačí menší šířka. Tak se ušetří cenné centimetry prostoru. Ale také robustní, ergonomicky výrazně tvarované vany, většinou vybavené všemi možnými masážními prvky, se díky bílé barvě mohou dobře začlenit i do nevelkého prostoru.
Čiré sklo provzdušní prostor
V malém prostoru je velmi účinné používat co nejvíce čiré průhledné sklo (například na sprchové zástěny, police či dvířka u koupelnového nábytku). Průhledné sklo působí vzdušně a nevytváří dojem hmoty, takže malý prostor dále nezmenšuje. Čiré odkládací poličky jsou běžně zaplněné věcmi a přesto budou působit velice útulně. Vhodnou pomůckou, jak v malých koupelnách dosáhnout dobrého prostorového účinku, jsou velkoplošná zrcadla na celých stěnách nebo jejich částech. Do menších koupelen jsou vhodnější sprchové kouty s transparentními stěnami, protože prostor vizuálně nezmenšují. Sprchové kouty se mohou instalovat jako volně stojící, u stěny, v rohu nebo vedle vany. Tam, kde pro ně není dost místa, mohou se namontovat přímo na vanu.
Široká nabídka koupelnového nábytku
Nabídka koupelnového nábytku je dnes skutečně široká. Volit lze z nejrůznějších materiálů i různých barevných odstínů. Nedostatek místa pro ukládání mohou řešit spodní skříňky pod umyvadlo, nahrazující polosloupy nebo již přežívající sloupy. Skříňky poskytují především obrovský prostor pro uschování všeho osobního a užitečného. Podle velikosti prostoru lze zvolit skříňku širokou 60 až 95 cm s příslušným umyvadlem. Zaoblené a jednoduché tvary navíc zaručují bezpečnost v malé koupelně. Využité určitě také budou uzavřené skříňky a koše na špinavé prádlo - vždyť povalující se předměty naruší vzhled i té nejkrásnější koupelny. Skříňky i police bývají většinou mělké a nezabírají mnoho místa. Koupelnový nábytek má skladebný charakter, takže vyplní jakýkoli volný prostor. Každý si tedy může vytvořit svou vlastní kombinaci včetně osvětlení.
Úložné prostory v koupelně je vhodné mít přehledně rozděleny do menších samostatných jednotek - například na kosmetiku, rezervní mýdla, čisticí pomůcky, potřeby k péči o chrup, holicí strojky a jiné malé elektrospotřebiče. Při výběru skříněk a poliček se vždy vyplatí důkladně zvážit možnosti jejich funkčního členění, včetně přiřazení k umyvadlu, vaně nebo sprše, případně WC či bidetu.
Osvětlení koupelny
Při osvětlení koupelny je nejdůležitější, abychom sami na sebe dobře viděli při základních úkonech. Kromě celkového osvětlení, jež by mělo vytvářet rozptýlené světlo, je nutné také osvětlení nad zrcadlem. V malé koupelně je vhodné použít pro optické zvětšení prostoru bílou barvu a zrcadlo umístit vertikálně. Vhodná jsou bodová světla zabudovaná do sádrokartonového podhledu nebo zezadu osvětlené matné skleněné plochy. Těmito způsoby lze vytvořit příjemné a rovnoměrné osvětlení. Prostor v blízkosti zrcadla by měl být osvětlen příjemně a bez oslňování, proto se používají úsporná halogenová svítidla, skryté lampy nebo bodová světla. Osvětlení zrcadla lze zabudovat i do poličky nebo nábytku. Různě zabarvené žárovky, vytvářející měkké světlo, zase pomohou navodit příjemnou atmosféru.
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s ergonomii Vaší koupelny? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
Související články: Bezbariérová koupelna Šikmá střecha pro panelový dům Financování oprav či výměny výtahu v panelovém domě Koupelnový nábytek Údržba koupelnového nábytku Volba prostoru při rekonstrukci kuchyně Retro nebo futuristickou kuchyň?
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »