« zpět

Měníme tvář bytu – Jak na malování v panelovém bytě?

Módní trendy v malování

Malování umožňuje snadnou obměnu vrstev, barev a případně provedení oprav poškozených stěn. Interiérové barvy jsou ekologické, zdravotně neškodné a paropropustné.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA. 
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Postupem doby se mění pohled na barevnost a provedení stěn. Zatímco před třiceti lety prakticky nikdo neznal nic jiného než válečkové vzory, dnes existuje celá řada technik a provedení, které mohou z interiéru dělat jeden originál vedle druhého. Přesto se objevují módní vlny. V současnosti se například ustupuje od bílých stěn, které jsou však praktické, dodávají v místnosti pocit větší světelnosti a prostoru.

Hrajeme si s odstíny

Dnešní doba nahrává bezstarostnosti a barevnosti, protože výrobci interiérových barev nabízejí široké palety tónovacích přípravků i moderních barev, které svým složením usnadňují aplikaci, prodlužují životnost vrstev a výrazně zlepšují vizuální vjemy. Moderní interiéry plné skla, kovu, lesklých ploch a jednoduchých geometrických tvarů uplatňují spíše jednobarevné pojetí větších optických ploch, zatímco starší interiéry vybavené rustikálním nebo starším nábytkem dávají přednost vícebarevných plochám. Zákazníci jsou výrobci barev a prodejci tak hýčkáni, že si mohou dokonce nechat namíchat barvy přesně na přání. Stačí si přinést část nábytku, například kousek čalounění, kus koberce, případně barvu ze vzorníku, a pracovník u speciálního stroje namíchá požadovanou barvu prakticky na počkání a v požadovaném množství. Spektrální analyzátor vydá protokol o složení barev, takže i v budoucnu v případě nedostatku konkrétní barvy stroj dokáže namíchat identický odstín.

Orientace a pocity

V řadě moudrých publikací nalezeneme spoustu užitečných rad, které odstíny volit, které jsou vhodné a nevhodné a podobně. Téměř vždy však záleží na konkrétních uživatelích, jaké barvy si vyberou a v čem budou oni žít. Výběr je samozřejmě závislý i na životním stylu, duševním rozpoložení, zařízení bytu a dalších okolnostech, takže ne vždy lze nabídnout jedinečné a zaručeně správné řešení. Pro lepší pocitovou pohodu je možné volit studenější odstíny (například modrou, zelenou, fialovou) v místnostech orientovaných k východu, jihu a jihozápadu, kde sluneční svit pocit chladu eliminuje. Naopak prostory bez přístupu slunce nebo jen s malým obdobím svitu v průběhu dne či severně orientované místnosti rozzáří jasné teplé barvy, jako je žlutá, oranžová, červená, případně i světle hnědá.

O vzhledu stěny nerozhoduje jen barevnost, ale také struktura a charakter povrchu. Volit můžeme mezi lesklým, matným a saténovým provedením. Profil a strukturu povrchu řešíme speciálními technikami nanášení barvy a případně úpravou nanesené barvy speciálními pomůckami. Barva aplikovaná na zeď pomocí válečků vytváří jinou stopu ve vrstvě než barva nanesená štětcem nebo barva nastříkaná. Existují však i speciální techniky nanášení pomocí štětce, tvarovaného kusu látky nebo mořské houby, které dodají povrchu třetí rozměr.

Práce s prostorem

Pomocí barev lze opticky pracovat i s rozměrem místností. Světlé a studené odstíny prostor opticky zvětšují a rozjasňují, tmavší a teplé tóny místnosti zmenšují. Světlé stropy místnost zvyšují, tmavé snižují. Proto barevné stropy tmavších odstínů si můžeme dovolit nejlépe ve starší zástavbě s vysokými stropy. I když jsou pruhy velice neobvyklé, i pomocí nich se dá pracovat s rozměry místnosti. Svislé pruhy místnost zvyšují, vodorovné pruhy ji snižují. Kontrastní poměr ploch raději používáme ve velkých místnostech, kontrasty v menších interiérech způsobují optickou roztěkanost a chaos.

Zaujal Vás tento článek, chystáte se malovat a nevíte si rady s výběrem vhodné firmy? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 255642x

Autor: redakce
Další články ze sekce Rekonstrukce bytu
Štítky: interiér bytu, interiér, malování pokojů
Publikováno: 03.11.2010

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
DOOf kyaj 02.10.2023 20:07 Reagovat
Zobrazit vše
Detail čistého provedení zárubně s nanesenou interiérovou barvou.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »