Úvod / Panelový dům / Střechy a nástavby / Šikmá střecha pro panelový dům |
Šikmá střecha pro panelák
Šikmá střecha pro panelák
Pokud má dům plochou střechu, je nutné být o to více na pozoru. Vždyť právě dosluhující, případně nevhodně provedené ploché střechy jsou pro panelové domy doslova prokletím.
Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.
Zatéká nám střechou do panelového bytu
O útrapách s plochými střechami by nejlépe mohli vyprávět obyvatelé nejvyšších pater panelových domů. V letních nocích zažívají úmorné vedro pod rozpálenou plochou střechou. Toto vedro poleví, až když přijdou deště. Všem se v tu chvíli uleví, ovšem pokud do bytu nezačne zatékat. Ani to ještě není důvod k panice, ta přijde většinou až v zimě se sněhovou pokrývkou. Sníh začne tát a voda začne zatékat narušenou hydroizolací do objektu.
Nejčastější příčinou závad plochých střech na panelových domech je použití stavebních materiálů z dob minulých, které již pochopitelně nemohou splňovat potřebné kvalitativní vlastnosti. Při dnešních zvýšených nárocích by totiž možná nevyhověly ani jako nové. Stárnutí materiálu a nedokonalé konstrukce střešních konstrukcí dob minulých nezřídka způsobují, že střechou zatéká. Často je poškození konstrukce na první pohled neviditelné a zrádné – zatékání se projevuje i dost daleko od místa narušení.
Poruchy ploché střechy se projeví nejlépe v parném létě. Pokud se na střeše objevují bublinovité vypoukliny, je každá z nich potenciálním místem zatékání. Je pak jen otázkou času, kdy se tak skutečně stane. Ovšem pouhé jednoduché dílčí opravy děravých míst problém špatné střechy nevyřeší. A to ani tehdy, bude-li „nová“ vrstva hydroizolační fólie již několikátou. Účinná oprava totiž musí obnovit funkci správného odvětrání střešní konstrukce.
Řešení - demontáž…
U plochých střech splnění takového požadavku nebývá právě jednoduché a ani není nejlevnějším řešením. Představuje totiž většinou kompletní demontáž střešního souvrství až na samotný stropní panel. Nové vybudování vrstev ploché střechy lze považovat za metodu účinnou, avšak realizace obnáší nemalé náklady, zvláště uvážíme-li přesun velkého množství starého a následně nového materiálu.
…či rekonstrukce střešního pláště metodou šikmé střechy
Existuje však i levnější a jednodušší řešení v podobě rekonstrukce střešního pláště metodou šikmé střechy s mírným spádem. Toto řešení nejenže principiálně splňuje pravidla dobré střechy, ale při využití nových moderních materiálů je výsledkem konstrukce, vyhovující těm nejpřísnějším požadavkům na hospodárný provoz.
Mezi základní přednosti šikmých střech s nízkým spádem lze řadit snadnou kontrolu stavu střechy. Celá střecha je lehce průchodná a kontrola stavu krytiny je tak velice jednoduchá. V případě objevených poškození je možné vyměnit krytinu nebo souvrství pod ní během několika desítek minut, a to kdekoliv na půdorysu střechy. Střecha svou konstrukcí umožňuje dodatečné zateplení konstrukce pouhým uložením tepelné izolace.
Dřevěná nosná konstrukce je uchycena prostřednictvím kotevních prvků do stávající konstrukce domu, tedy do rovné střechy. Množství a rozmístění kotvicích prvků je přesně definováno protokolem o statickém zajištění konstrukce střechy.
Výška střešního hřebene nové konstrukce je podle šířky domu konstruována v rozmezí od 180 cm do 210 cm. Výhoda této metody spočívá v malých nákladech na sanaci stávající střešní vrstvy rovné střechy. Po realizaci kotevních prvků se plášť rovné střechy obvykle pokryje hydroizolační fólií a případně zateplí vrstvou izolačního materiálu. Další výhodou je skutečnost, že navrhované řešení nevyžaduje manipulaci se starým oplechováním, protože nová střešní konstrukce zcela eliminuje funkci stávajících klempířských prvků.
Pryč s deštěm
Zajímavou konstrukční variantou je i samotný systém odvodu dešťových vod do stávajících vtokových otvorů. Toto řešení je jednoduché a v provedení v mědi dokonce bezúdržbové. A jaká je jeho největší výhoda? Při realizaci není nutno projektovat samostatnou dešťovou kanalizaci kolem domu. Vzniká tak další úspora nákladů a ještě se tím sníží administrativní zatížení při vyřizování potřebných formalit ve stavebním řízení, jako je například souhlas vlastníků pozemků, sousedících s rekonstruovaným domem atd.
Problémy se zatékáním střech na panelových domech jsou tedy odstranitelné pomocí střech s nízkým spádem. Do takové konstrukce nejenže nezatéká, ale nově realizovaná krytina zachytí sluneční paprsky a stropní panel se neprohřívá. Obyvatelé v bytech pod střechou nepociťují úmorné vedro letních nocí, v zimě nemají pocit chladu stropního panelu vlivem jeho prochlazení a na jaře a na podzim se nemusí obávat zatékání, protože na střeše nestojí žádná voda. Uvedená metoda řešení má i velmi pozitivní vliv na celkový vzhled panelového domu. Objekt pozbývá strohosti a uniformity a ve spojení s plošným zateplením obvodového pláště dává signál lidem v okolí, že jeho obyvatelům není bydlení v tomto domě lhostejné.
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit či získat podrobnější informace o rekonstrukci střechy Vašeho panelového domu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
Související články: Bezbariérová koupelna Financování oprav či výměny výtahu v panelovém domě Zimní zahrada z vaší lodžie - BEZPEČÍ A KVALITA NA PRVNÍM MÍSTĚ Volba prostoru při rekonstrukci kuchyně Retro nebo futuristickou kuchyň? Zjedodušujeme si práci v nové kuchyni
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »