Úvod / Panelový byt / Elektro a spotřebiče / Nakupujeme myčku nádobí - Základní informace |
Nakupujeme myčku nádobí - Základní informace
Pomocnice při mytí nádobí
Myčku určenou pro 12 sad nádobí naplní čtyřčlenná rodina zhruba za den, tedy po třech jídlech. Spotřeba vody na umytí tohoto množství dosahuje podle typu myčky a použitého programu 14 až 30 litrů vody (oproti 120 až 210 litrům za tři ruční mytí). Z toho je jen část vody ohřívána na 40 až 70 °C.
Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.
Jak vlastně myčka funguje?
Základní princip dnešních domácích myček nádobí je stejný - mytí tlakovým ostřikováním teplou vodou se saponátem, následné opláchnutí a sušení, bývá jen různě modifikován. Můžeme si vybírat z řady mycích programů, lišících se teplotou vody, intenzitou mytí nebo rozdílným tlakem čerpadla. Nejmodernější spotřebiče jsou řízeny procesorem, který pomocí čidel zjišťuje různé hodnoty (teplota, hladina vody, množství nečistot v mycím roztoku, tvrdost vody atd.) a na jejich základě pozná, jak probíhá program a řídí jeho další průběh tak, aby výsledky mytí byly co nejlepší při minimální spotřebě vody, energie a času.
Počet lidí je zásadní…
Při výběru myčky nádobí musíme vzít v úvahu velikost kuchyně i počet členů domácnosti. Kapacitu myčky vyjadřuje počet souprav, které dokáže během jednoho cyklu umýt. Jídelní souprava se skládá z hlubokého, mělkého a dezertního talíře, šálku a podšálku. Pro početnější rodiny se doporučuje myčka o šířce 60 cm, do níž se vejde 12 souprav. Během jednoho mytí spotřebuje okolo 22 litrů vody a přibližně 1,5 kWh elektrického proudu. Prostor v takto velké myčce umožňuje jednoduše mýt i větší hrnce a pekáče.
Přečtěte si také: Nakupujeme myčku nádobí pro panelový byt - Šetříme vodu a energii
Pokud máme nedostatek místa nebo domácnost tvoří jedna až dvě osoby, zvolíme myčku o šířce přibližně 45 cm. Během jednoho cyklu spotřebuje přibližně 14 litrů vody a 1 kWh elektřiny. Vejde se do ní 8 souprav nádobí. Její nevýhodou je však malý prostor na mytí hrnců. Na trhu najdeme ještě menší rozměr, tzv. stolní myčku, do níž se vejdou čtyři jídelní soupravy. Lze ji umístit například na desku kuchyňské linky (podobně jako mikrovlnnou troubu). Při mytí hrnců a pekáčů se do ní ovšem vejde minimum dalšího nádobí.
Kam s myčkou?
Podle způsobu zabudování rozlišujeme myčky volně stojící a vestavné. Volně stojící myčku můžeme umístit vedle kuchyňské linky či jinam do prostoru. Odejmutím horní desky ji změníme na myčku podstavnou, určenou pro zasunutí pod desku kuchyňské linky.
Vestavné myčky jsou konstrukčně přizpůsobené pro integraci do kuchyňské linky. Jejich dvířka jsou připravena na dodatečnou montáž panelu, jehož materiál je totožný s materiálem dvířek kuchyňské linky. Z takové myčky potom v lince rozeznáme jen ovládací panel. Ten bývá na hraně dvířek, kde není vidět, takže skříňka s myčkou zapadá mezi ostatní.
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit při nákupu myčky na nádobi do Vašeho bytu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
Související články: Bezbariérová koupelna Xcomfort - ovládejte byt z postele Koupelnový nábytek Údržba koupelnového nábytku Volba prostoru při rekonstrukci kuchyně Retro nebo futuristickou kuchyň? Zjedodušujeme si práci v nové kuchyni
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »