« zpět

Světelný zdroj LED jako běžné osvětlení v panelovém bytě

Přestavujeme osvětlení LED

V současnosti je v domácnostech nebo komerčních realizacích pro zákazníky běžně cenově akceptovatelné osvětlení LED aplikovat na místech jako orientační osvětlení na schodišti či chodbách, které se hodí při večerním provozu domu. Jedná-li se třeba o otevřené schodiště spojené s obývacím pokojem rodinného domu, pak osvětlení schodových stupňů pomocí LED nenaruší večerní atmosféru obývacího pokoje v porovnání například s nástěnným žárovkovým svítidlem s všesměrovou charakteristikou pro centrální osvětlení schodiště (což je nejčastější řešení osvětlení schodiště). Stejné orientační LED osvětlení doplněné automatickým ovládáním například pomocí senzoru pohybu se výborně hodí v noci na chodbě při cestě na toaletu (jakož i automaticky zapínané LED na samotné toaletě a v koupelně).

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Uživatel domu nemusí rozsvěcet hlavní osvětlení na chodbě nebo WC a opětovné usínání je příjemnější, jestliže je oko přizpůsobeno na tmu a nedošlo k podráždění nervové soustavy  člověka způsobené oslněním od naplno a často všesměrově svítícího centrálního světla na chodbě. Rozsvěcení takového nočního osvětlení navíc doporučujeme s náběhovým regulátorem (např s konstantou 3 sekundy) tak, aby rozsvícení a zhášení bylo plynulé a rozsvíceneí co nejméně dráždilo oko. Dále se v současnosti LED hodí pro dekorativní osvětlení fasády rodinného domku, zahrady a podobně.

Nízká energetická spotřeba, dlouhá životnost LED i při trvalém provozu neklade významné nároky jak na provozní rozpočet spotřeby elektrické energie, tak nezatěžuje servis (opět se spálila žárovka..) a osvětlení může být zapnuto "jen tak pro parádu" třeba o víkendech (když už se do něj investovalo) a nikoli jen účelově po nezbytně dlouhou dobu třeba když jdeme domů Samozřejmě je zde otázka ekologie a zbytečné spotřebě (jen pro radost), ale zde vycházím z toho komu, co více vyhovuje. Když chceme svítit, pak můžeme to může být energeticky úsporně. 

Nesporné výhody osvětlení LED

Lepší životnosti světelných zdrojů LED, která je o proti zářivkám vyšší o desítky procent a o proti žárovkám je nárůst dokonce o řád (cca 10x i více krát). V současnosti výrobci uvádí hodnoty životnosti LED cca 20.000-100.000 provozních hodin, zářivka 8.000 - 20.000 provozních hodin, žárovka 1.000-4.000 provozních hodin. LED lze například výhodně aplikovat na místech obtížně dostupných pro údržbu.

Nižší energetické náročnosti LED ve srovnání se zářivkami a žárovkami. Účinnost nejnovějších LED prezentovaných na veletrzích je cca 120 lm/W, zářivka cca 60-80 lm/W, žárovka cca 20 lm/W. T.j. účinnost LED je o desítky procent o proti zářivkám a až o násobky vyšší a žárovkám, při zachování stejných hodnot osvětlení. LED jsou více vhodné na místa s požadavkem na trvalé svícení.

Světelné zdroje LED nevyzařují UV (ultrafialové) záření. Nedochází k vybělení osvětleného předmětu při svícení z malé vzdálenosti jako u bodových žárovek (ikdyž jsou v provedení UV STOP. pozn. - Provedení UV STOP snižuje produkci UV záření pouze o 50% nikoli na hodnotu 0 (nula)).

Světelné zdroje LED mají nízkou povrchovou teplotu světelného zdroje. Maximální konstrukční teplota zdroje LED je 120 stC (běžná provozní obvykle cca 60 stC), žárovka až několik set stC, zářivka cca 60-80 stC. Bezpečnější aplikace v hořlavých materiálech a stejně tak předměty osvětlené na malou vzdálenost mohou být hořlavé.

Jednodušší regulace osvětlení LED

Technicky je regulace LED srovnatelná se žárovkami t.j. obvykle postačí regulovat pouze efektivní hodnotu napájecího napětí světelného zdroje, t.j. často postačí místo vypínače vřadit do instalace běžný elektronický regulátor pro žárovkové osvětlení. Na rozdíl od žárovek má LED i během regulace konstantní teplotu světla, zatímco u žárovek teplota světla razantně klesá (červená). Zářivky sice při regulaci zachovávají teplotu světla, ale regulace je technicky náročnější a obvykle nemůže být aplikována do běžné, klasickým způsobem zbudované elektroinstalace.

Pomocí regulace RGB lze u LED jednodušeji nastavit různé barevné tzv. náladové osvětlení, včetně možnosti plynulého prolínání barev (RGB - Red (červená), Green (zelená), Blue (modrá), které se stále častěji stává součástí bytových interiérů. Dosavadní nastavování barev například u žárovkových, nebo výbojkových svítidel bylo mnohdy velmi komplikované. U žárovek a výbojek se nejčastěji provádělo mechanicky pomocí řízených servomotorků, které před světelný zdroj nastavovaly filtry. Stejně tak se intenzita se nastavovala opět mechanickou clonou. V případě zářivek se již obvykle jedná o elektronickou regulaci, ale sytost světelného efektu, je obvykle významně nižší, v porovnání se žárovkami, nebo zářivkami. Nastavování barev u LED lze plně elektronicky plynule řídit, včetně možnosti různých stroboskopických efektů bez světelné setrvačnosti s výbornou sytostí barev a celý systém je nehlučný o proti servomotorkům.

Odkrývání slabých stránek LED

Nyní se dostáváme patrně k hlavním překážkám současnosti (platí pro r. 2007). V případě LED pro osvětlení domácnosti ve srovnatelné podobě tak, jak jsou lidé zvyklí s nejpoužívanějšími světelnými zdroji současnosti, t.j. žárovkami a zářivkami to bude zejména otázka kolik je zákazník ochoten do takového osvětlení investovat. Aby si potenciální zájemci mohli udělat základní cenový rámec, orientačně lze odhadovat, že srovnatelné řešení osvětlení s výkonovými (nikoli malovýkonovými jako je například tento světelný zdroj LED) LED v.s. žárovky, zářivky, výbojky vyjde obvykle o řád více. Cena je míněna i pokud nepočítám regulaci, nebo dokonce možnost plynulého nastavení teploty světla. T.j. pokud se jedná o žárovkové svítidlo v ceně 1000,- Kč, pak obdobné svítidlo v provedení LED se srovnatelným světelným tokem vyjde včetně příslušenství na cca 5-10.000,- Kč (tato svítidla v eShopu neuvádíme). Ikdyž se přece jen nalezne zájemce, pro kterého cena není hlavní překážkou, pak dalším problémem je nedostatek různých typů a designů samotných výkonových LED svítidel. LED svítidla uváděná v eShopu zde a zde jsou v současnosti tzv. malovýkonová, vhodná pro dekorativní a orientační osvětlení (viz dále).

Na co se můžeme tešit

Světelné zdroje LED čeká nepochybně velice zajímavá budoucnost zejména z důvodu stále rostoucí účinnosti, která je v současnosti u LED cca 120lm/W (04/2007), přitom vývoj účinnosti LED zřejmě ještě má rezervy. Výrobci sami v současnosti svítivost v tištěných katalozích neuvádí, jelikož uvedená hodnota může být v okamžiku vydání tištěné verze katalogu LED zdrojů již několikrát překonanou minulostí. Vedle účinnosti a životnosti která nejspíše ve většině případů překoná vlastní výrobek (t.j. během užitné doby lampy nebude nutno měnit světelný zdroj z důvodu opotřebení) lze očekávat opravdu velmi široký okruh aplikací osvětlení s LED, které se žárovkami a zářivkami doposud nebylo možno realizovat. Designéři mají otevřeno nové pole pro své nápady při tvorbě užitného, či kreativního designu svítidel (různá i uživatelem plasticky tvarovatelná svítidla a podobně).

Pokud jde o ceny, pak aby LED mohly najít své široké uplatnění v běžných aplikacích jako jsou domácnosti, kanceláře, průmysl, sport, zábava atd. a lze očekávat celkem rychlý pokles cen podobně jak tomu bylo v případě zářivek v provedení s konvenčním (tlumivkou) a elektronickým předřadníkem. Porovnání současné ceny zářivky s konvenčním předřadníkem zde a elektronickým předřadníkem zde je podle mne dostatečně názorným příkladem, přičemž si pamatuji doby, kdy se samotný elektronický předřadník v neregulovatelné podobě (bez svítidla) pohyboval v cenové relaci cca 2000,- Kč.

Chcete poradit s vhodným výběrem osvětlení LED pro Váš byt? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
 

Přečteno: 80361x

Autor: redakce
Další články ze sekce Bytové doplňky
Štítky: osvětlení interiéru, světla, LED osvětlení, světelné zdroje LED
Publikováno: 28.02.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Acuity, aponeurosis comparing accommodation; talking. umvovuceunobo 01.12.2015 13:28 Reagovat
F, vomited ovula- help, retina, relapse, self-limiting. zuxukaivaigi 28.11.2015 09:03 Reagovat
It iliopsoas cleanly existing restless; jaundice stopped. uhbesaevecexu 25.11.2015 15:44 Reagovat
Zobrazit vše
Pomocí regulace RGB lze u LED jednodušeji nastavit různě barevné osvětlení.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »