« zpět

Ukaž mi své dveře a já ti řeknu, jaký jsi (1) - Jak na otočné dveře v panelovém domě?

Dveře dělají domov

Do interiérů se vedle otočných klasických dveří instalují i dveře posuvné, které šetří místo, dveře skládací a kyvné. Dveře, stejně jako například okna, se vyrábějí ze dřeva, plastu nebo kovu v širokém spektru barev a provedení. Dveře mohou mít speciální protihlukovou úpravu, mohou být protipožární i bezpečnostní. Tyto funkce jsou nejdůležitější u vchodových dveří.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

U interiérových dveří s velkou skleněnou plochou nebo dokonce u celoskleněných dveří volíme bezpečnostní zasklení speciálním netříštivým sklem nebo sklem s vlepenou bezpečnostní fólií. Účelem je zabránit tříštění skla na drobné ostré střepy. A právě zejména bezpečnostní fólie splní svůj účel nejlépe. Při narušení tabule skla zůstanou střepy nalepené na fólii a zabrání tak vážnému pořezání. Fólie také nedovolí vysypání skla nebo dokonce průnik těla nebo končetiny skrze skleněnou tabuli, kdy dochází k nejvážnějším zraněním. Bezpečnostní sklo nebo sklo s vvlepenou bezpečnostní fólií je také obecně odolnější vůči nárazu a mechanickému namáhání.

Otočné dveře

S tradičními otočnými dveřmi se setkáváme ve veřejném i soukromém prostoru asi nejčastěji. Ve starších domech a bytech se s jinými dveřmi ani nepočítalo a jejich nezbytným doplňkem jsou zárubně. Kdysi nádherné a robustní dřevěné zárubně vystřídaly nevzhledné kovové zárubně z dob nedávno minulých. Osazovaly se zejména v panelových domech a dnes se jich při rekonstrukcích majitelé rádi zbavují nebo je aspoň překrývají obložkovými zárubněmi. Právě výměna nebo úprava zárubní výrazně změní charakter bytu.

Otočné dveře jsou zavěšeny na pantech (nebo závěsech, chcete-li) a otvírají se do prostoru místnosti. Tím nás však o část prostoru interiéru okrádají. Při stavbě či rekonstrukci bytu, kdy instalujeme nové zárubně, je nutné si předem uvědomit, jakou stranovou orientaci dveří potřebujeme. Špatná orientace dveří by mohla velmi ztížit pohyb například v malých panelákových koupelnách. Výměnou zárubní s obrácenou stranovou orientací si však často můžeme paradoxně napomoci, protože můžeme uzpůsobit dispoziční řešení bytu podle svých potřeb.

Dobrá rada nad zlato

Obložkové zárubně slouží k zakrytí původních kovových dveří bez nutnosti jejich vybourání. Je však nutné myslet na to, že tímto krokem se nám zmenší průchozí rozměr o 3 cm na šířku a 1,5 cm na výšku. Při rozsáhlejších zásazích do interiéru je vhodné se poradit s odborníkem, který nám poradí, jaká orientace a velikost dveří je pro náš konkrétní případ nejvhodnější.

Při cestě za nákupem dveří se setkáte vždy s dotazem, zda chcete dveře levé nebo pravé. Zdánlivě snadná otázka vás překvapí, nejste-li na ni připraveni, a už vůbec, když nevíte, jak to poznat. Existují dvě jednoduché rady, jak zjistit, jestli potřebujeme dveře s levou či pravou orientací. První nám doporučuje, abychom se postavili před vstup do místnosti proti zárubni tak, abychom měli panty před sebou. Pokud jsou panty na levé straně, jedná se o dveře levé a jsou-li panty vpravo, jedná se o dveře pravé. Podle druhé rady se máme postavit na stranu dveří s panty. Máme chytit pomyslnou kliku a otevřít dveře. Jakou rukou jsme uchopili kliku, taková bude orientace našich dveří. Otevírání druhou rukou se nám bude zdát nepřirozené.

Rozvaha před umístěním

Při navrhování směru otevírání dveří by se mělo myslet na několik důležitých rad. Při vstupu do místnosti by měla být od dveřního křídla viděna větší část prostoru. Předejde se tzv. vcházení do kouta. Dále je určitě těžší předělat elektrifikaci bytu než správně umístit kliku u dveří. Ta by měla být totiž situována na straně vypínače světla. Snažíme se vyvarovat narážení otevřených dveří či kování do nábytku nebo do stěn. K tomu poslouží gumové nebo plastové zarážky, které lze instalovat buď na podlahu, nebo do míst kontaktu.

Pokud se nelze vyvarovat narážení do stěn či nábytku kvůli nedostatku prostoru, je lepší uvažovat o raději o instalaci zbývajících dvou typů dveří – posuvných nebo skládacích.

Rozměry dveří a stavebních otvorů (platí u většiny výrobců dveří, doporučujeme však informovat se přesněji právě u námi zvoleného):

 Jmenovitý rozměr dveří Šíře SO Výška SO
 60  68-71 cm 201-203 cm
70 78-81 cm 201-203 cm
 80 88-91 cm 201-203 cm
 90 98-101 cm 201-203 cm

Pozn.: SO = stavební otvor

V případě protipožárních vchodových dveří je vždy třeba stavební otvor větší:

 Jmenovitý rozměr dveří Šíře SO  Výška SO
 60 72 cm    203 cm
 70 82 cm    203 cm
 80 92 cm    203 cm
 90 102 cm    203 cm

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s partnerem CAG s.r.o, www.novedvere.cz

Zaujal Vás tento článek, chtece poradit při výberu dveří pro Váš panelový byt? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 40403x

Autor: redakce
Další články ze sekce Rekonstrukce bytu
Štítky: dveře, dveře do bytu
Publikováno: 23.03.2011

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
vurtl6im asCilmpf18ld 19.07.2016 09:54 Reagovat
Zobrazit vše
U interiérových dveří s velkou skleněnou plochou nebo dokonce u celoskleněných dveří volíme bezpečnostní zasklení speciálním netříštivým sklem nebo sklem s vlepenou bezpečnostní fólií (CAG s.r.o).
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »