Úvod / Panelový byt / Vychytávky / Papiňák aneb vařte rychleji, vařte pod tlakem! |
Papiňák aneb vařte rychleji, vařte pod tlakem!
Tlakový hrnec klasika v kuchyni
Více než tři sta let známe tlakový hrnec, tzv. „papiňák". V roce 1682 Denis Papin předvedl jídlo uvařené v tlakovém hrnci a dal ho okusit královským hostům v Londýně. Všichni byli nadšeni lahodností a měkkostí vybraných lahůdek. Dříve těžko poživatelné tuhé hovězí bylo rázem měkké.
Proč právě papiňák?
Dnešní podoba tlakových hrnců prodělala za ta léta svůj rozmach a získala současnou podobu, ale princip a účel tohoto hrnce se nezměnil. Papinův tlakový hrnec šetří čas zhruba o polovinu, šetří i peníze, ale hlavní důvod oblíbenosti tkví v zachování všech výživných látek, vitamínů a ostatních důležitých vlastností. Díky třívrstvému dnu se teplo mnohem lépe rozšíří v celém hrnci a voda se rychleji přivede k varu.
Existují i hrnce, kde díky elektromagnetickému kanálku, který je na dně hrnce, se zahřeje plotýnka v místě, kde hrnec stojí a ostatní teplo neuniká kolem. Je to v podstatě obdoba indukčních vařičů. Uzavírání tlakových hrnců je většinou snadné. Nasadit poklici, otočit a utěsnit dle šipek na hrnci.Hrnce jsou ve velké většině opatřeny bajonetovým zavíráním. Je to velmi jednoduché, ale opatrnosti při zavírání, vzhledem k bezpečnosti, neškodí. Samozřejmě, že jsou „papiňáky" vyzbrojeny pojistnými ventily, některé dvěma i šesti. Díky ventilu, který v průběhu vaření upouští páru, nevznikne přetlak. Některé tlakové hrnce mají navíc bezpečnostní nebo havarijní ventily. Pokud selže hlavní ventil, pak začnou pracovat tyto havarijní ventily.
Vyberte si z více variant tlakových hrnců
Pokud se rozhodnete, že si „papiňák" pořídíte, je dost variant pro koupi. Můžete se rozhodnout mezi klasickým hrncem, ve kterém teplota při vaření dosahuje 110 °C při tlaku kolem půl atmosféry. Tento způsob zaručuje zachování všech důležitých látek v pokrmech. Druhá varianta jsou tzv. hrnce express, kde se při vaření dosahuje až 120 °C a tlak je zhruba jedna atmosféra. Tento typ hrnce uvaří asi o třetinu rychleji než v klasickém hrnci. Některé z lepších hrnců nabízejí nastavitelné hodnoty, kde si sami regulujete výkon pro právě chystaný pokrm.
Na trhu je i digitální tlakový hrnec. Stačí pouze označit druh připravovaného pokrmu - např. maso hovězí nebo vepřové a hrnec se o vše postará sám, nastaví si tlak a teplotu. Super tlakový hrnec uvaří vše za neuvěřitelnou třetinu času a ušetří nám tak 60 % energie! Při rozhodování je důležité uvědomit si, proč si hrnec pořizujeme, zda jde o úsporu času a energie při vaření nebo zda hlavně chceme vařit zdravě za zachování důležitých biolátek v potravinách. Po zodpovězení těchto otázek si vyberete z mnoha typů v různých cenových relacích.
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit při nákupu tlakového hrnec? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
Související články: Zjedodušujeme si práci v nové kuchyni Digestoře pro panelákové kuchyně Užiteční pomocníci Všechno zná, všechno umí - to je universální robot či mixér Rekonstrukce koupelny v panelovém bytě Malá velká koupelna v paneláku
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »