Úvod / Panelový byt / Inspirace a styl / Vytápění do koupelny aneb vyhříváme stěnu a strop |
Vytápění do koupelny aneb vyhříváme stěnu a strop
Hřejivá stěna nebo strop
Umístěním topných těles pod omítku nebo pod sádrokartonové desky dochází k ohřevu celé plochy stěny, což zvyšuje efektivitu vytápění a v provozních nákladech přináší úspory kolem 10 %. Stěnovým a podlahovým vytápěním lze snížit teplotu v místnosti až o 3 - 4 °C při zachování subjektivně stejné tepelné pohody jako při vytápění klasickými radiátory. Stěnové vytápění se instaluje prakticky bez omezení technologie výstavby, ať již se využívá „mokrého" stavebního procesu se zděním a omítáním, nebo „suchého" procesu s montáží sádrokartonových konstrukcí.
Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznou konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.
Pryč s alergiemi
Stěnové vytápění působí příznivě na hygienu bydlení. Ohřátím povrchu stěn se snižuje vlhkost stěn, což vadí množení a růstu plísní a mikroorganismů. Přirozeným způsobem tak dochází k výraznému omezení výskytu spor, které zapříčiňují výskyt alergií v obytných prostorech.
Jak to funguje?
Stěnový systém lze připodobnit k podlahovému systému. V tenkých trubkách koluje velmi malý objem vody. Někteří výrobci používají dokonce pouze 0,5 l topného média na 1 m2 topné plochy. K překrytí trubky dostačuje jednovrstvé omítání o síle vrstvy kolem 5 či 6 mm. Montáž systému je tedy velmi jednoduchá a díky svému principu a technickému řešení je další provoz prakticky bezúdržbový. Výhodou malého objemu topného média v systému je při použití ekvitermní regulace rychlá reakce systému na požadované změny. Je proto vhodným a doporučovaným doplňkem podlahového vytápění, které má reakci systému o jeden až dva řády větší. Pro splnění regulačních podmínek je však bezpodmínečně nutné zachovat zvlášť samostatnou regulaci stěnového a podlahového okruhu.
Vytápíme stěny
Stěnové vytápění nelze využít vždy. Jedním z důvodů může být tepelný odpor osazované stěny, druhým zajištění volné radiace topné stěny. Nesplňuje-li stěna dostatečné tepelně izolační parametry, lze její tepelný odpor vylepšit dodatečnou izolací přímo při instalaci topných obvodů. Zatímco k prvnímu důvodu a k eventuální nápravě se vyjádří odborník, druhý důvod můžeme eliminovat snadno sami tak, že topnou stěnu necháme volnou a přístupnou proudícímu vzduchu. Jinými slovy - stěnu nelze zastavět například nábytkem. Pokud však uvažujeme o topné stěně v koupelně, nic jejímu využití nebrání.
Stěnové a podlahové systémy vytápění lze v létě v obytných místnostech použít i k ochlazování interiéru. Budeme-li o této alternativě klimatizace uvažovat již v projektu, můžeme bez větrání a vytváření průvanu snadno získat účinné řešení pro zlepšení mikroklimatu a příjemnější fyziologické cítění. Změny do konstrukce otopného systému jsou minimální - stačí rozvody důkladně tepelně izolovat.
Přečtěte si také: Objevujeme přímotopy a sálavé panely do koupelny.
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s vyhříváním stěn čí stropů pro Váš dům? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
Související články: Bezbariérová koupelna Koupelnový nábytek Údržba koupelnového nábytku Volba prostoru při rekonstrukci kuchyně Retro nebo futuristickou kuchyň? Zjedodušujeme si práci v nové kuchyni Digestoře pro panelákové kuchyně
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »