« zpět

I doma buďte vždy v obraze! (2)

Společná televizní anténa (STA) a příjem satelitní televize Skylink

Jednotliví majitelé bytů nebo celé sdružení vlastníků se může dohodnout na instalaci kvalitní a ekonomicky náročnější sestavy společné antény, přijímače a systému rozvodů. Kompletní rekonstrukce rozvodů televizního signálu a techniky televizního příjmu signálu je prakticky nezbytná s revolučním přechodem od analogového k digitálnímu signálu – naprostá většina společných televizních antén zastarala technicky i morálně.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

V hustěji zabydlených městských aglomeracích se uplatňují služby kabelové televize (DVB-C, C jako Cable=kabelová), tato varianta příjmu signálu je však dostupná pouze v místech, kde jsou realizovány rozvody kabelového televizního signálu. Výhodou kabelové televize je vysoká kvalita přijímaného signálu, velký počet programů a implementace moderní technologie. Zájemce může odradit placení měsíčních poplatků a omezení výběru programů v rámci provozovatelem nabízených „programových balíků“.

Přijímat lze rovněž také pozemské vysílání digitálního televizního signálu (DVB-T) a šířit signál DVB-T do rozvodu společné televizní antény. Výběr programů ale stále zůstává velmi omezený a svazující.

V jednoduchosti je síla

Skutečně moderním řešením je instalace technologie umožňující příjem i satelitní televize. Výhody satelitní televize jsou opravdu lákavé pro individuální i společný příjem. Prudce roste prodej jak individuálních setů i počet společných připojení – koncem roku 2012 se očekává, že satelitní digitální televize bude vládnout ve více než polovině domácností.

Tam, kde se mohou majitelé bytů, členové sdružení vlastníků bytových jednotek, družstevníci a správci bytových domů dohodnout na společné televizní anténě, lze zabránit nevkusnému vzhledu domu, který umí narušit individuální paraboly vystrčené z některých oken a balkonů. O výhodách satelitního šíření signálu snad dnes nikdo pochybovat nemůže. Jednoduchým srovnáním s možností zemského šíření signálu je vše jasné. Například jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů satelitního signálu na českém i slovenském trhu, společnost TradeTec, a.s., nabízí ucelený systém satelitního příjmu televizního signálu z geostacionárních družic Astra v bohatém programovém spektru v rámci služby Skylink.

Televizní programy pro nejnáročnější

Zatímco v lepším případě DVB-T nabízí 11 neplacených českých televizních programů, satelitní televize Skylink poskytuje těchto programů 23! Zatímco DVB-T nenabízí další možnost výběru tématických programů, Skylink s 42 programy uspokojí i nejnáročnější a skalní příznivce zářící obrazovky, ať již se jedná o příznivce sportu, přírody, historie, válečnictví, obdivovatele techniky, hudební fanoušky, věrné obdivovatele stříbrného plátna, na své si přijdou rybáři i lovci, příznivci programů pro dospělé nebo zpravodajství a dokumentaristiky. Pochopitelně na své si přijdou i děti, pro které jsou rovněž určeny specializované kanály. S využitím služeb satelitní televize Skylink lze sledovat již 10 programů ve vysokém rozlišení HDTV a několik stovek volně přístupných zahraničních programů. Nic z toho DVB-T nabídnout nemůže. Satelit také pokrývá signálem nejvyšší kvality celé území České republiky bez výjimky a bez omezení, ale zemské vysílání není možné přijímat všude a v dostatečné kvalitě. Samozřejmostí satelitního příjmu je možnost využití elektronického programového průvodce (EPG), Dolby Digital a volby jazykové verze sledovaného pořadu.

Jak na rekonstrukci společné televizní antény?

Převážná většina rekonstrukcí rozvodů společné televizní antény a řešení příjmu televizního signálu vychází z rozumného a neomezujícího požadavku investorů zachovat možnost příjmu DVB-T i DVB-S. Řeší se tím možnost svobodné volby každé domácnosti o využití vybraného způsobu příjmu a současně odpadá snaha o individuální instalace parabol na domě. Satelitní příjem může v kvalitativně vyšší úrovni nahradit problematický příjem DVB-T v lokalitách s nedostatečným pokrytím signálem DVB-T. Zůstává tak na rozhodnutí každé domácnosti, zda si pro příjem zemského signálu pořídí pouze levnější set-top-box pro příjem méně komfortní a méně hodnotné DVB-T, či zda ještě k set-top-boxu přikoupí satelitní přijímač, případně zůstane jen u satelitního přijímače.

Společnost TradeTec, a.s. nabízí tzv. „chytré řešení společné televizní antény“, které vychází z technologie multipřepínačů s jednou centrální parabolickou anténou, která se zpravidla montuje na střeše domu. V závislosti na stáří stávajících rozvodů a jejich technického řešení je téměř jisté, že bude nutná výměna účastnických zásuvek a vnitřních kabelových rozvodů, ale i přes investici do této nejdražší části a investici do hlavní stanice vychází náklady na jednu bytovou jednotku ve výši 1500–2600 Kč v případě příjmu pouze pozemního digitálního televizního signálu, resp. 2400–3500 Kč v případě současného příjmu signálu pozemního i satelitního. Přesné stanovení skutečných nákladů lze však určit až po zjištění stavu objektu, údržby, revize a rekonstrukce rozvodů z dřívějších let, osazení stávající technologií a celkovém zhodnocení technických možností.

VZOROVÁ KALKULACE PRO DŮM SE 45 BYTOVÝMI JEDNOTKAMI

  JEN DVB-T
 DVB-T + DVB-S
 Výměna účastnických zásuvek a kabelů 45 000 – 90 000 Kč 45 000 – 90 000 Kč
 Hlavní stanice (pro jeden pozemní multiplex) 20 000 Kč 56 000 Kč
 Doplnění nebo rozšíření stávajícího anténního systému 1 500 – 6 000 Kč 7 500 – 13 000 Kč
 Celkem
 66 500 – 116 000 Kč
 108 500 – 159 000 Kč
 Náklady na 1 bytovou jednotku 1 500 – 2 600 Kč 2 400 – 3 500 Kč

Nejjednodušším prvním krokem na úspěšné cestě k chytré společné anténě je návštěva webových stránek www.skylink.cz, kde v sekci STA zájemce vyplní základní dotazník, na základě kterého bude vypracován cenový odhad. Poté je zákazník kontaktován a v případě zájmu je proveden průzkum technických možností v místě realizace. Teprve poté je stanovena definitivní a závazná cenová nabídka. Technik firmy také může přímo na domovní schůzi projednat s uživateli a majiteli jednotlivých bytových jednotek připravovanou akci a zodpovědět všechny položené dotazy. Po odsouhlasení a podpisu smlouvy pak již nestojí nic v cestě příjmu kvalitního digitálního televizního signálu bez nutnosti instalace individuálních parabolických antén na domě.

Promo akce Vánoce 2010

Skylink nabízí při různých příležitostech svým zákazníkům i balíčkové promo akce. U příležitosti letošních Vánoc je pro zákazníky připraveno další milé překvapení – zákazníci Skylinku, kteří si do 23. 12. 2010 nově předplatí programový balíček MULTI HD minimálně na 2 měsíce, získají v prvním měsíci předplatného kompletní programovou nabídku Skylinku zdarma. (Je třeba počítat s tím, že pro příjem programů v HD obrazové kvalitě je nutný HD satelitní přijímač.)

Pro uplatnění slevy rozhoduje datum připsání platby na účet Skylinku, tj. aktivace služby do 23. 12. 2010. A co obsahuje vánoční dárek od Skylinku? Na 1 měsíc dojde k aktivaci prémiových programů CS TV v hodnotě 89 Kč. Zájemci tedy mohou sledovat programy Doku CS, Kino CS a Muzika CS. Na 1 měsíc dojde rovněž k aktivaci prémiových programů HBO HD a Cinemax v hodnotě 325 Kč, dále k jednoměsíční aktivaci prémiových programů Hustler TV a Man-X v hodnotách 240 Kč a 260 Kč. Celková hodnota vánočního dárku od Skylinku tedy dosahuje hodnoty 914 Kč. A to je určitě milá pozornost ke spokojenému prožití Vánoc od Skylinku. Využijte proto i vy tuto příležitost!

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit se službou Skylink? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 16704x

Autor: redakce
Další články ze sekce Elektro a spotřebiče
Publikováno: 20.12.2010

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Satelitní digitální televize je skvělým řešením příjmu signálu na území České i Slovenské republiky, šíření signálu a úroveň jeho kvality není omezena jako v případě pozemního vysílání vzdáleností vysílače ani terénními překážkami (Skylink).
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »