« zpět

Co vy na to, pane Edisone? aneb od žhavého bambusového vlákna po LED (2) – Šetříme elekrickou energii a prodlužujeme svítivost

Kompaktní zářivky nejsou nováčky

Již před lety vešly do povědomí veřejnosti jako úsporné žárovky, a během své zhruba třicetileté historie prošly doslova bouřlivým vývojem a mnoha inovacemi. Nepříjemné jevy charakteristické pro klasickou zářivku byly téměř „vychytány“, i když u některých levnějších typů „start“ stále déle trvá a neprospívá jim ani časté zapínání a vypínání. Všeobecně však lze říci, že již neblikají a start je daleko rychlejší, i když náběh na plný výkon není okamžitý. Zvýšila se životnost, snesou i to zmíněné zhasínání. Nevýhodou zůstává pro mnohé uživatele nepříjemný charakter světla.

Odebírejte ZDARMA naše internetové nowww.fotogalerieinteriery.cz/osvetleni/zarivky-s-mimoradnymi-tvary--coral-od-palluccoviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Pro bližší specifikaci se jedná o tzv. teplotu chromatičnosti, což je barva světla udávaná, ve stovkách Kelvinů: teple bílá (nejčastěji 2700K, typově značená jako 827, odpovídá žárovce, až po 3000K s označením 830), studená bílá (např. 4000K, typově značeno 840), denní bílá (nejstudenější hodnota 6500K, označení 965). Jako zdroj světla fungují na stejném principu jako klasické zářivky – jsou plněny rtutí a plynem a opatřeny luminoforem, mají však patici s „Edisonovým“ závitem jako standardní žárovky. Design z důvodu co nejjednoduššího nahrazení za klasickou žárovku její tvar napodobuje, avšak vyskytují se tvary spirálovité, koule, válce, tedy tvary, přizpůsobené svítidlům. Pro mnohá stávající svítidla je však nevýhodou poněkud větší objem této zářivky. Životnost se pohybuje od šesti do šestnácti tisíc hodin, uvádí se, že úspora elektrické energie oproti žárovce je až 80 % při stejném světelném toku, měrný výkon se pohybuje od 50 do 100 lm/W. 

V současné době přední výrobci stále přicházejí s řadu inovativních typů této zářivky, tentokrát už ve tvaru klasické žárovky a s velice příjemným optickým vjemem, a tak je zcela nasnadě, že daleko dříve, než se rozloučíme s rokem 2016, tuto úsporku od „edisonky“ pouhým zrakem nerozeznáme. Otázkou zůstává množství rtuti, kterou obsahují, neboť i ta se v budoucnosti musí výrazně redukovat.

Novodobé halogenové žárovky

Mají příjemné světlo, lze je stmívat, po stisknutí vypínače se rozsvítí okamžitě, oproti klasické žárovce mají lepší světelný výkon a uvádí se až pětinásobná životnost. Také vzhledově jsou velmi estetické a díky standardním závitům je můžeme vyměnit za klasickou žárovku téměř v každém osvětlení, lze je užívat i pro venkovní svícení. V nabídce výrobců jsou typy pro napájení přímo ze sítě, nebo s využitím transformátoru. Úspora elektrické energie je až 30 %, avšak jak se zdá, patrně to nebude stačit, aby přežily rok 2016, neboť se v Bruselu o jejich postupném zákazu, výhledově po zmíněném roce, již uvažuje.

Novodobé LED osvětlení

LED svítidla zatím představují z hlediska zákazu klasických žárovek zřejmě nejlepší řešení jejich náhrady. Jedná se o typ světelného zdroje, ve kterém světlo emituje polovodičová dioda; anglicky light emitting diode, tedy LED. Zatím má nejnižší energetické nároky a nejdelší životnost – výrobci uvádějí padesát až sto tisíc hodin. Životnost není ovlivněna častým zhasínáním a vypínáním, jsou energeticky vysoce účinné. Nevyzařují infračervené či ultrafialové paprsky, neobsahují rtuť.  Také množství tepla, které vyzařují, není vysoké. Tvarově odpovídají žárovkám, jsou malé, odolné vůči nárazům a vibracím. Škála jejich využití je široká – od domácností, kanceláří, přes zařízení pro veřejnost až po výrobní provozy, své místo nacházejí i v exteriérech. Existují druhy užívané jako bodová svítidla, směrová i rozptýlená, reflektorová. I nabídka barev je pestrá: bílá, teplá bílá, červená, žlutá, modrá, zelená, oranžová, hnědá; barvy i intenzitu světla lze různě kombinovat. Pomocí počítačového programu je možné vytvářet barvy vlastní včetně nespočetných efektů.

Rozdílu je spoustu

Ač vypadají stejně, typově se LED diody liší. Jsou to v podstatě polovodičové kompaktní zdroje světla. K přeměně elektrické energie na světelnou dochází na polovodičovém přechodu P-N, ze kterého se uvolňují fotony. Světlo, které zde vzniká, je usměrněno do určitého vyzařovacího úhlu, výboj probíhá v čipu. Ten obsahuje různé druhy směsí, které určují intenzitu a barvu světla. Barva závisí na vlnové délce světla, která je dána materiálem a jeho úpravou. Čip (polovodičový přechod diody) je většinou tvořen GaP (gallium-fosforid) nebo GaAsP (gallium-arsenid-fosforid). Je chráněn plastovým pouzdrem s vnitřní optikou.

Často se na jednotlivé diody ještě nasazují přídavné čočky, které světlo směrují do požadovaných úhlů. Výběr diod, jejich počet a rozmístění ve svítidle ovlivňuje jejich světelný výkon (0,06-5 W). Největšího výkonu, až 5 W, dosahují LED diody zvané High Power, které mají vysoký světelný výkon soustředěný na malé ploše. Často se skládají do čtverce, kola, pásku apod. Jelikož vyzařují značné množství tepla, musí být chlazeny chladiči, které teplo odvádějí opačným směrem od světelného kuželu, neboť teplo snižuje životnost čipu. K dostání jsou i jednotlivé diody, které se vyměňují jako žárovka.

Nevýhodou LED diod je vyšší pořizovací cena, která je však na druhou stranu vyvážena úsporným provozem a dlouhou životností. Zastáncům klasických žárovek chybí teplé světlo LED diod, které vykazují i horší hodnoty svítivosti.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s výběrem osvětlení do Vašeho bytu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 28011x

Autor: redakce
Další články ze sekce Bytové doplňky
Štítky: světelné zdroje LED, světla, světlo do bytu, osvětlení interiéru
Publikováno: 02.03.2011

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Existují druhy užívané jako bodová svítidla, směrová i rozptýlená, reflektorová. I nabídka barev je pestrá: bílá, teplá bílá, červená, žlutá, modrá, zelená, oranžová, hnědá
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »