Úvod / Panelový byt / Bytové doplňky / Vybíráme vhodné osvětlení pro aktivity v panelovém bytě |
Vybíráme vhodné osvětlení pro aktivity v panelovém bytě
Jaké světlo do panelového bytu pro psaní, čtení a ruční práce?
Pokud čteme nebo se zabýváme ručními pracemi, působí rušivě, když se světlo odráží od listů knihy. Proto potřebujeme světlo nastavit tak, aby dopadalo na osvětlený povrch pod jiným úhlem, než pod jakým se na něj díváme. Pro čtení a ruční práce jsou proto vhodné stojací nebo stolní lampy s nastavitelným stínidlem nebo nástěnná lampa se schopností variabilně regulovat světelný paprsek, která je umístěna šikmo za čtenářem. Světlo z lustru na čtení rozhodně nepostačuje, zrak se příliš namáhá a pozornost čtenáře klesá.
Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.
Přečtěte si také: Světlo v interiéru panelového bytu.
Pro psaní a pro šití musí být dobře osvětlena pracovní plocha a neměly by na ní vznikat žádné odrazy ani stíny. Světlo by mělo přicházet shora a zleva, u leváků naopak zprava. Vhodné jsou stolní lampy pevně přišroubované k desce stolu nebo s pevným podstavcem, a kloubové lampy, u nichž se směr světla dá libovolně nastavit. Nevhodná je stolní lampa, která na pracovní plochu vrhá jen malý světelný kruh. Stínidlo lampy by mělo být nejméně 40 centimetrů nad povrchem stolu, protože v nižší poloze dochází k velkému kontrastu světla a stínu. Při sledování televize a při práci s počítačem je třeba snížit nepříjemný kontrast jasu obrazovky a tmavého okolí. Proto je dobré osvětlit zeď za televizorem nebo prostor za monitorem měkkým, tlumeným světlem malé lampičky. Pokud při sledování televize je místnost osvětlena stropním osvětlením a ještě svítí stojací lampa, pak je i ten nejlepší obraz těžko zřetelný. Správné není ani sledovat televizi ve zcela tmavé, neosvětlené místnosti.
Jak k jídlu tak… aneb vhodné osvětlení do kuchyně a jídelny
V kuchyni se uplatní při osvětlení pracovní plochy halogenové bodové lampy nebo zářivkové trubice. Kuchyňský nebo jídelní stůl může být osvětlen závěsným stropním svítidlem s nastavitelnou výškou, jak již bylo uvedeno. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat bezpečnosti, stejně jako v koupelně, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. Koupelna pak potřebuje jak jedno centrální stropní osvětlení, tak osvětlení doplňková.
K osvětlení jídelního prostoru je nejvhodnější závěsná lampa, která dobře osvítí stůl a jídlo. Její spodní okraj by měl být asi 55 centimetrů nad stolem. Pokud by stínidlo lampy bylo perforované, měli bychom do lampy použít mléčnou žárovku. V jídelním prostoru nebo koutu můžeme také použít stahovací lampu. Žárovka by však nikdy neměla být delší než stínidlo lampy, protože by ty, kteří stolují, oslňovala.
Osvětlení pro ostatní bytové prostory
Ložnice by kromě hlavního světelného zdroje měla mít lampy na čtení, případně i nějaké dekorativní osvětlení, které zvýší intimitu místnosti. V případě, že v ložnici je umístěn i pracovní kout, případně s počítačem, je třeba instalovat odpovídající osvětlení. Rovněž dětský pokoj má mít centrální osvětlení a přídavné světelné zdroje, například lampy na čtení. Na dětské psací stoly jsou pak nejvhodnější pracovní kloubové lampy.
Úkolem dekorativního osvětlení je zdůraznit některé prvky v interiéru, například obrazy, plastiky, akvárium nebo pokojové rostliny. Takovéto osvětlení vytváří v bytě působivou atmosféru a samo o sobě je zajímavým dekoračním prvkem. Obývací pokoj si sice doslova říká o využití různých typů lamp, ale zároveň se v něm může dobře uplatnit právě dekorativní osvětlení. Například pěkně se vyjímá uvnitř prosklených skříněk, a nemusí v nich vždy být jen starožitnosti.
Plocha zrcadla má být osvětlena tak, aby člověka neoslňovala a aby se mu při pohledu do zrcadla nevytvářely na tváři stíny. Nevhodné je umístění světla proti zrcadlu. Jako zdroj volíme nejlépe 12 V žárovku o výkonu 35 W. Postačí i 20 W, ale pro holení a líčení je to poněkud málo. Zvláště efektní je instalace podlahového světla nebo světla do vany. Zde je však třeba znova opakovat, že veškeré elektroinstalace musí provádět osoby oprávněné s odpovídajícími znalostmi. Jakékoliv amatérské zásahy do vedení nebo instalací mohou být příčinou smrtelného úrazu elektrickým proudem.
Zatímco ve většině našich koupelen svítí stále klasické žárovky na 230 V o příkonu 60 W, světový trend se ubírá cestou 12V svítidel. Takové svítidlo však potřebuje transformátor, který se umísťuje buď na vhodné místo před koupelnu a je společný pro všechna světla v koupelně, nebo je zasazen do podhledu, případně je zabudován přímo ve světelném zdroji. Světlo bez samotného transformátoru by od něj mělo být vzdáleno maximálně dva metry. Dobré osvětlení interiéru nespočívá jen v kvantitě, ale také v kvalitě. Vždy musí existovat soulad mezi celkovým a intimním osvětlením, dekorativním, lokálním a funkčním posláním.
Přečtěte si také: Xcomfort - ovládejte byt z postele.
V interiéru člověk stráví v průměru asi šedesát až osmdesát procent svého života. Proto kromě přirozeného světla má kvalitní a správné umělé osvětlení obytného prostoru tak velký význam. Kdo nechce tápat ve tmě, musí do svého domova vnést nejen dostatek světla, ale i světelné zdroje správně vybrat a rozmístit.
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s výběrem vhodného osvětlení do Vašeho bytu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
Související články: Bezbariérová koupelna Zjedodušujeme si práci v nové kuchyni Interiérové dveře Digestoře pro panelákové kuchyně Dveře v panelovém domě Rekonstrukce koupelny v panelovém bytě Obývací pokoj bez nástrah pro děti
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »