Úvod / Panelový byt / Inspirace a styl / Feng Shui - Psychologie prostoru III. - Škola formy a Škola kompasu |
Feng Shui - Psychologie prostoru III. - Škola formy a Škola kompasu
Škola formy
Nejstarší školou ve feng-šuej vůbec a je vždy nadřazena ostatním školám. Zprvu bylo jejím cílem určovat správnou orientaci hrobů, neboť v Číně byla velká úcta k předkům nedílnou součástí každodenního života. Časem se tato metoda začala využívat ke správné orientaci budov podle geografických podmínek, klimatu a výskytu vody. Někdy se škola formy také nazývá metodou země, protože pomocí ní zjišťujeme, co nám dává země v daném místě k dispozici a co zde vyjadřuje. S každým typem krajiny je spjato pět posvátných zvířat z čínské mytologie. Hlavní úkol mistrů feng-šuej dříve spočíval v hledání místa, které by bylo v souladu s těmito zvířaty a které by pak bylo možné prohlásit za místo „Nebes na Zemi“. Dnes se staletími ověřené poznatky využívají především ke zkvalitnění bydlení v moderním stylu.
Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.
Lidé se často soustředí na interiér, ale zapomínají se dívat na informace, které poskytuje venkovní prostor. Patří k tomu samozřejmě i zvážení dispozic a indispozic, které konkrétní místo poskytuje. Z hlediska školy formy i kvality života bude mít samozřejmě lepší dispozici domek se zahradou poblíž lesa než byt v pátém patře panelového domu na sídlišti. Zároveň však musíme vzít v úvahu rušivé vlivy z okolí, což je např. blízkost továrny, vysílače, geopatogenní zóny, rušné komunikace, hřbitova, ale také konf liktních sousedů nebo věčně štěkajícího psa. Společně s „jedovatými šípy“, což představují např. ostré rohy okolních domů, jsou zdrojem negativní energie, před kterou je třeba se chránit. Všechny problémy, které z této dispozice mohou vzniknout, bývají chronické – přicházejí pomalu a mohou se projevit až po několika letech. O nápravu celé dispozice se lze pokusit když už ne v exteriéru, tak alespoň v interiéru.
Škola kompasu
Tento systém vznikl později a je poněkud složitější. Bere v potaz světové strany a zároveň potřeby jednotlivce. Název získal podle své nejdůležitější pomůcky – kompasu. Čínští mistři jej používali od samých počátků a dnes je znám pod názvem Lo Pan. Kompasová škola svým významem přesahuje hranice fengšuej. Její matematické teorie byly hojně přejímány a upravovány taoisty, takže oba tyto směry jsou si velice blízké. Pojmy jako I ťing, Bagua, Letící hvězda nebo Pět prvků patří právě tak do taoismu jako do feng-šuej. Individuální potřeby řeší astrologický rozbor „Čtyři pilíře“, který na základě roku, měsíce, dne a hodiny narození zkoumá dispozice jedince pro život a napoví mu, jaké jsou jeho silné a slabé stránky. Další astrologií je Ming Kua, což je stanovení západní nebo východní životní skupiny na základě data narození a s tím souvisejících příslušných šťastných a nešťastných směrů pro každou životní skupinu. Ty pak můžeme využít při směrování hlavního vchodu do domu, vchodů do jednotlivých místností, umístění sporáku, postele, pracovní židle nebo oblíbeného křesla. Ale pozor – platí zde to, co jsme si říkali na začátku – pokud chceme pracovat se směry, musí být v první řadě dodržená škola formy.
Více možností
Existuje samozřejmě více škol feng-šuej, nedílnou součástí je však i škola intuitivní, která je při práci s prostorem nepostradatelná. Intuice je naším nejlepším spojencem, pomáhá nám vyciťovat energie a poznat, co který prostor potřebuje a také to, co nám vedle slov sdělují jeho obyvatelé. Společně s psychologickými a odbornými znalostmi tvoří základ pro dobrou práci na profesionální úrovni. Intuice je zároveň potřebná při rituálech, které jsou nedílnou součástí feng-šuej - například při zakládání domu, po změnách v interiéru nebo dokončení stavby či rekonstrukce, když očekáváme ve svém životě něco nového, pokud chceme prostor energeticky očistit atd. Rituály jsou velice důležité, protože nás vracejí k naší podstatě a nutí nás na chvíli se v této uspěchané době zastavit, zamyslet se nad svým životem a uvědomit si vize do budoucna. Přitom nejde o nic jiného, než aby se energie prostoru a lidí v něm spojila a naprogramovala pozitivně k dosažení štěstí, rovnováhy a všeho, co si přejeme a co je nám příjemné.
Co tedy platí
Jak je však možné, že existuje více škol, každá postupuje jinak a všechny jsou účinné? Pro vysvětlení nám poslouží příklad s nemocnou rukou – můžeme použít mast, akupunkturu, masáž nebo přikládat bylinné obklady. Co je z toho nejlepší? To nelze jednoznačně určit, ale cílem všech postupů je ruku vyléčit. A tak je to i s metodami feng-šuej. Většinou se kombinuje škola formy a škola kompasu, ale každý konzultant nebo mistr feng-šuej má svůj systém, který se určitě liší od těch ostatních. Všichni mají však jeden cíl – pomoci svým klientům vnést do života harmonii s jejich prostředím, a tím tento život zkvalitnit ve všech oblastech podle jejich individuálních přání a potřeb.
Když je vše ideální
Ideální poloha pro ideální dům by mohla vypadat zhruba takto: mírný svah od severu k jihu s ochranou z východu i ze západu. Dům je umístěn jako tzv. sedící stranou (zády) ke svahu, tedy k severu a s výhledem do údolí, kde protéká řeka nebo potok. Dodržení školy formy je také možné si představit u sedícího člověka ve velkém křesle, s vysokou opěrkou za zády až nad hlavu, vyššími opěrkami pro ruce a se zachovaným výhledem. Je to vůbec základ pro šťastný a spokojený život – všichni si přejeme mít chráněná záda, po boku mít dobré přátele a rodinu a před sebou vize do budoucna.
Důležité aspekty školy formy
Černá želva je symbolem spolehlivé a vytrvalé síly na severu. Je statická a má pevný krunýř, kterým chrání před klimatickými podmínkami - větrem, deštěm, sněhem atd. Zároveň poskytuje zázemí a ochranu energie uvnitř domu. Měla by být za domem, ideální je přírodní svah, uměle ji můžeme vytvořit pomocí zídky nebo vysázením vzrostlejších stromů. Kvalitu želvy může narušit tekoucí voda. Želvu chápeme jako oporu, kterou je důležité dodržet nejen při umístění domu, ale i při rozmisťování některého nábytku u pevné zdi – postele, pracovní židle, sedací soupravy atd. Pokud opora u domu chybí nebo je nedostatečná, může to vést k pocitu, že jsme na všechno sami, obtížně získáváme pomoc a chybí nám energie. O to více bychom se pak měli snažit dodržet tento princip v interiéru.
Přečtěte si také: Feng Shui - Psychologie prostoru I.
Zelený drak je symbolizován vysokým masivem nebo větší lidskou stavbou na východní straně. Určuje svou velikostí a kvalitou, jaká bude velkorysost, naivita, vzdělanost a inteligence. Velikost „dračích hor“ by měla proporčně odpovídat stavbě, kterou posuzujeme. Pokud je drak příliš malý, chybí zde nadhled a je tendence k malichernostem a hypochondrii. U příliš vysokého nebo naopak úplně chybějícího principu draka se může stát, že dojde k úniku z reality (drak vylétne příliš vysoko). To má za následek velké výkyvy či extrémy v životě, přehlížení podstatných věcí (čas, vztahy, jídlo, práce atd.), zanedbávání prevence a odmítání věnovat čas a energii sobě samým.
Bílého tygra na západě reprezentuje protáhlý horský hřeben nebo stavba. Tygří hory by měly být nižší než dračí. Pokud je tygr nedostatečný, chybí ochrana ve zdraví a dochází k oslabování imunity. Pak je potřeba vytvořit si tygří oporu v interiéru. U nadbytku vzniká potřeba neustálé ochrany a sklony k nesamostatnosti.
Červený fénix patří k jihu
Je to oblast výhledu, který by měl být volný, nejlépe s vodním prvkem nebo jiným energetickým tokem (například cesta nebo silnice). Jak víme, fénix vstává z popela, aby žil naplno, měl by být obnovován, tak jako cesta slunce a s ní související proměna dne. Slunce zapadne a fénix shoří, na konci však čeká nový den – nový fénix. Je potřeba vidět horizont, mít jasnou cestu. Fénixe si můžeme vytvořit i uměle na zahradě či balkóně. Prakticky je to místo, kam se budeme rádi dívat a které poskytuje dostatek energie a inspirace. Pokud fénix chybí, nebo je narušený, může docházet k dezorientaci v životě – člověk nemá jasné cíle a vize, což vede k mnoha dalším problémům. Vhodným nápravným prostředkem pro zajištění fénixe v interiéru, je zavěšení dominantního obrazu, který poskytuje motivaci či inspiraci, do oblasti výhledu od posezení, postele a psacího stolu.
(Ke ztrátě fénixe, tedy výhledu, dochází u satelitních městeček, což vede ke ztrátě svébytnosti – lidé se zde nesdružují, protože nemají kde – chybí komunikační centra – kostel, obchod, náves nebo náměstí, hospoda, škola, obchod atd.. Lidé se zde cítí vykořeněni, nevědí, kam patří. Vede to k těžkému narušení vztahů a zdravotním i psychickým problémům.)
Žlutý had představuje střed
Značí se spirálou, což symbolizuje hada v klubíčku. Zároveň je to člověk v prostoru, podle kterého posuzuje všechna ostatní zvířata, a je spojován se zemí. Jinými slovy je to energetický střed obydlí, kterému také říkáme tai ti. Měl by být vždy volný, nezastavěný nábytkem, aby zde mohla energie volně cirkulovat. Kvalita této energie pak ovlivňuje celý zbývající prostor. Velkou chybou je, pokud se ve středu vyskytuje komín, stoupačky, toaleta, výtah nebo schodiště, což vede k velkým ztrátám energie a opět ke zdravotním potížím.
Autor: CAMINO 88, spol. s r. o., web: www.feng-shui-stavby-interiery.cz
Zaujal Vás tento článek, chcete se dozvědět více informaci o Feng–šuej? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
Související články: Feng Shui - Psychologie prostoru II. - Symboly Jinu a Jangu neboli Monáda Feng Shui - Psychologie prostoru IV. - Bagua a světové strany Feng Shui - Psychologie prostoru V. - Bagua a světové strany II. Feng Shui - Psychologie prostoru VI. - Energie místností Feng Shui - Psychologie prostoru VII. - Energie místností II. Feng Shui - Psychologie prostoru VII. - Energie místností III.
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »