Úvod / Panelový byt / Rekonstrukce bytu / Větrání koupelny |
Větrání koupelny
Ventilátory do koupelen
Jestliže to je z dispozičního hlediska možné, snažíme se, aby koupelna byla větrána okny. V opačném případě je nutná instalace účinného odsávacího ventilátoru, který slouží nejen k odsávání zápachu, ale i k odsávání vodních par. Zvlášť vhodné je zvolit ventilátor s jedním bočním přívodem. Přes hlavní nasávací mřížku ventilátoru je odsáván celý prostor koupelny, na boční přívod je možné napojit přímo záchodovou mísu. Někteří zahraniční výrobci touto možností napojení na vzduchotechnické potrubí již záchodové mísy nebo splachovací nádržky vybavují.
Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznou konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.
Větráme a šetříme energii
Aniž si to uvědomujeme, často větráme sami a spontánně otevřením okna, část vzduchu se vymění i netěsnostmi v oknech a dveřích. V létě si hlavu příliš lámat nemusíme - větrání otevřeným oknem spojíme i s příjemným „průvanem" na ochlazení, ale co v zimě? Kdo by si chtěl příjemně vyhřátý byt každou chvíli vyvětrat? Vždyť bychom přece vypustili drahocenné teplo, za které platíme stále víc a víc. Tento systém větrání je dnes celkem běžný, dokonce pro většinu lidí v podstatě normální, ale po ekonomické stránce je nepřijatelný.
Řešením je zabudování tzv. rekuperační jednotky do provozního systému domu. Jedná se o přístroj, připomínající dnes již celkem běžnou klimatizační jednotku. Zařízení se připevní k obvodové stěně místnosti a s venkovním prostředím se interiér propojí dvěma průduchy o průměru cca 7cm. Přístroj obsahuje křížový rekuperační výměník, dva ventilátory, vzduchové filtry a ovládací panel. Ventilátor nasává čerstvý vzduch zvenčí a přes speciální filtr jej vhání do křížového protiproudého tepelného výměníku a dále do místnosti.
V tepelném výměníku přístroje se tento chladný vzduch z venkovního prostředí bezkontaktně setká s odpadním vzduchem, který je z místnosti odsáván, přičemž mu jednotka dokáže odebrat až 90 % tepla. Čerstvý nasávaný vzduch se před vstupem do obytné místnosti tímto teplem předehřeje a topení v bytě tak snadněji a rychle dorovnává tepelnou ztrátu při větrání. Rekuperační jednotka je vybavena zpravidla i vlastním přímotopným tělesem, které dokáže teplotu zvnějšku nasávaného vzduchu dorovnat na hodnotu nastavenou v místnosti. Hlavní topný systém tak nemusí být vůbec aktivován. Rekuperační jednotky jsou nabízeny s kapacitou obvykle 20 - 70 m3 vyměněného vzduchu za hodinu. Pro centrální větrání celého rodinného domu jsou vyráběny větší jednotky, které se umisťují do technického zázemí. Rozvod vzduchu po objektu je řešen potrubím vzduchotechniky.
Hygienické normy
V interiéru obecně (a nejen v koupelně) je dokonce nutné větrat často a intenzivně, protože musíme obměňovat vydýchaný vzduch plný oxidu uhličitého za čerstvý, obohacený kyslíkem. Zhoršení kvality vzduchu v místnosti má také na svědomí uvolňování nezdravých látek z nábytku a podlahových krytin (zejména se jedná o škodlivý formaldehyd nebo těkavé složky laků a barev, byť ve stopovém a téměř neměřitelném množství), výskyt většího množství osob a běžný denní provoz, například vaření na plynovém sporáku, smažení atd. Hygienické normy na kompletní výměnu vzduchu dokonce existují a jsou velmi přísné, posuďte sami - v obývacím pokoji by se měl celkový objem vzduchu vyměnit za dvě hodiny, v kuchyni přibližně za hodinu a půl a v koupelně dokonce každou hodinu!
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit jak správně větrat v koupelně? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
Související články: Bezbariérová koupelna Šikmá střecha pro panelový dům Financování oprav či výměny výtahu v panelovém domě Koupelnový nábytek Údržba koupelnového nábytku Volba prostoru při rekonstrukci kuchyně Retro nebo futuristickou kuchyň?
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »