Úvod / Panelový dům / Balkóny a lodžie / Zimní zahrada |
Zimní zahrada
Zelená oáza
Zimní zahrady byly využívány jednak vědeckými spolky, ale i šlechtou a panstvem k pěstování rostlin, dovezených ze zemí Evropy, později i Austrálie a Jižní Ameriky. Snažili se v nich vypěstovat kultivary odolné chladnému anglickému klimatu. Skleněné stavby a stavbičky, tedy skleníky, pak byly hojně zakládány v osmnáctém století téměř po celém světě.
Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.
Původ zimní zahrady není zcela prokázán, prameny se liší, jisté však je, že tradiční zimní zahrada, jak ji převážně známe z dob konce devatenáctého a počátku dvacátého století v podobě prostých či tvarově i stylově rozmanitých přístavků domků a vil, či mnohdy architektonický okázalých samostatných staveb, prošla svým vývojem. Co se ale hlavně podstatně změnilo je její pojetí.
Zimní zahrada dnešní doby není jen skleník naplněný rostlinami a květinami, je to především obytný prostor, kde si můžeme obklopeni zelení posedět, odpočinou, pracovat i stolovat. Prostor, kterým můžeme obohatit, zpříjemnit a zkvalitnit naše domácí životní prostředí. Ač flora zimní zahrady nepodléhá obměnám ročního období, její živé proměny dodávají této interiérové zahradě její nezaměnitelnou atmosféru. Působení vnějších světelných i klimatických změn její kouzlo násobí.
Květiny po celý rok
Zimní zahrada má sice své nároky na prostor, zřídit se dá i v panelovém či bytovém domě, kde naopak může stávající obytnou plochu ještě rozšířit. Mějme však na paměti, že zimní zahrada není méně využívaná obytná místnost s množstvím rostlin, vždy zůstává spojením „skleníku“ s obytným prostorem, protože základem je dostatek denního světla a slunce. V našem případě připadá tedy v úvahu využití lodžie nebo balkonu, případně terasy.
Rekonstrukce, příležitost pro zimní zahradu
V současnosti procházejí panelové a bytové domy revitalizací a rekonstrukcemi, mezi nejčastějšími jsou výměny oken. To je možná i tou pravou příležitostí proměnit stávající balkon v kousek živé přírody, neboť příčky spojující balkon s místností podléhají rekonstrukci plně, a je zde možnost na úkor místnosti zvětšit buď plochu balkonu, nebo naopak zvětšit místnost právě o ten balkon pomocí zasklení. To je však odvážnější řešení, i když moderní technologická řešení nabízejí právě prostřednictvím zasklených prostor, tedy zimních zahrad, energetické úspory, a navíc sklo potažené neviditelnou vrstvou kovu zde může být dokonalou tepelnou izolací, která také chrání prostor před letním přehříváním. Současné systémy zasklívání s možností dostatečného větrání zaručují, že se naše lodžie nebo balkon i bez zmíněných zásahů promění v čistý, vzdušný a prosvětlený prostor, ideální pro zimní zahradu.
Nepodceňujme podlahu…
V souvislosti se samotným rozšiřováním plochy ještě zmíním, že existuje i možnost rozšíření stávající lodžie, balkonu nebo dokonce i přistavění lodžie samotné. Vyřešili jsme tedy kde, zbývá jak. Celkový dojem naší oázy ovlivňuje také zvolené zařízení včetně podlahy. Ta by měla být v každém případě pevná, rovná a trvanlivá, neboť musíme počítat jednak s vyšší vlhkostí, ale také s možností polití při zalévání; a měla by působit přirozeně. Vhodná je dlažba přírodní barvy, korek či různé keramické dlaždice, případně dřevěný masiv. Méně vhodné je linoleum a nevhodná je plovoucí dřevěná nebo laminátová podlaha. I volba nábytku, co se barvy a materiálu týká, by měla být v souladu s koncepcí naší zahrádky. Plastový stůl a židle snadno otřeme, ale do přírody patří dřevo a jeho varianty, přirozeně patřičně ošetřené. Stejně tak bychom měli pohlížet na výběr nádob na osázení. Různé dekorační obaly na květináče splní svou okrasnou roli v interiéru, zde bychom měli dát přednost opět materiálům přírodním. Rostlinám svědčí klasické hliněné nádoby, jsou vzdušné, ne však každý ocení přirozené dekorace v podobě map a skvrn, které se časem vytvoří působením solí a minerálů obsažených v půdě. Terakotové či dřevěné nádoby jsou finančně náročnější, ale patří do přírody.
Rostliny podle přání
Výběr rostlin je především podmíněn vkusu a přáním majitele, v případě lodžiové zimní zahrádky pak prostorem. Měli bychom si uvědomit, že je to především zimní zahrada a ne klasický skleník určený pro rychlení zeleniny, měla by tedy jako zahrada vypadat. Malé prostory vylučují možnost vybudování jezírka nebo zasazení vzrostlejší zeleně. To si můžeme dovolit na terase, v hale nebo prostoru, který byl již jako zimní zahrada navržen.
Pokud zasklená lodžie nebude klasickým vytápěným prostorem, měli bychom pro osázení volit pokojové rostliny, které v životním cyklu vyžadují zimní snížení teplot. Vhodné jsou také zakrslé listnaté stromy a jehličnany. Hospodyně ocení celoroční možnost zásobování kuchyně bylinkami, které v zimní zahradě dobře prospívají.
Zimní zahradu je také možno celoročně temperovat na pokojové teploty, které umožní pěstovat tropické druhy rostlin, které jsou náročné na vyšší teploty. V malém prostoru se uplatní zakrslé kultivary zeleně.
Alchymie rostlin
Od jara do podzimu můžeme mít naší malou zahrádku plnou květů, od jarních cibulovin, přes růže kopretiny, astry, cibuloviny a hlíznaté květiny, na podzim můžeme sklízet i ovoce. Okrasnou i užitkovou funkci nám splní minivřesoviště, zvláště v případě orientace na východní či západní stranu. Vždyť právě brusinky, borůvky, vřesy a jiné kyselou půdu milující rostliny jsou vhodné pro pěstování v nádobách. Zvolit můžeme i zahradu jižního stylu s citrusy, oleandry a sukulenty, neboť těm chladnější zima také prospívá. Říká se, že mnohdy méně znamená více, zde bych se přiklonila k malé džungli, za předpokladu, že si rostliny nebudou navzájem stínit nebo se omezovat v růstu. Využít bychom měli stěny pro poličky s menšími rostlinami, neměla by chybět rostlina popínavá. Při výběru rostlin berme v potaz orientaci balkonu a nezapomínejme na dostatečné větrání, případné částečné zastínění před prudkým poledním sluncem.
I malá zimní zahrádka je tolik potřebným kontaktem s přírodou, obzvláště v dnešní hektické době. Posezení u kávy, s knížkou, nebo jen tak odpočívat při pohledu na vlastní zelené království je bezesporu duševní vzpruhou a jednou z možností znovunabytí energie.
Chcete poradit s vytvořením zimní zahrady pro Váš byt? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
Související články: Zasklená lodžie - Další rozměr bydlení Zasklívání lodžie Zimní zahrada z vaší lodžie - BEZPEČÍ A KVALITA NA PRVNÍM MÍSTĚ Malá komfortní kuchyně v paneláku Indukce v netradiční podobě
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »