« zpět

Regenerace panelového domu

Deset kroků k úspěchu

Od okamžiku rozhodnutí revitalizovat panelový dům se jeho vlastník, bytové družstvo nebo společenství vlastníků, většinou automaticky stává investorem, jehož rozhodování ovlivní stav a vzhled domu na několik dalších desítek let. Každý investor chce investovat efektivně. Se ziskem.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznou konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

1 Záměr

Je třeba důkladně zvážit záměr a zvolit takový rozsah, který přinese maximální efekt z hlediska zkvalitnění bydlení a úspor ve spotřebě tepla. Východiskem by mělo být posouzení stavu domu odborníky specializujícími se na sanaci a rekonstrukci panelových domů. Tato základní informace o stavu nejdůležitějších částí stavby ukáže, co je z hlediska revitalizace nejdůležitější. Stane se podkladem pro eventuální další, podrobnější posouzení (například statika, stavební fyzika, energetický audit) a pro přípravu projektu.

2 Projekt

Pro revitalizaci a zateplení panelovéhov domu je potřebná projektová dokumentace minimálně na úrovni projektu pro stavební povolení, která řeší úpravu podkladu, požární hledisko, tloušťku izolace, povrchovou úpravu včetně barevného řešení, zvláštní požadavky na fasádu, detaily. Je žádoucí, aby projekt respektoval řešení a dodávku jednotného certifikovaného systému ETICS od jednoho výrobce.

3 Zateplení

Ideálním podkladem pro návrh zateplení je energetický audit. Pokud není proveden, ač to lze v každém případě doporučit, je nutné provést tepelně technický výpočet, na jehož základě je možné navrhnout optimální tloušťku tloušťku tepelně-izolačních desek. Jak na fasádě, tak na ostění oken a dveří.

4 Ostatní požadavky

Požární předpisy určují, jaký typ zateplení z hlediska odolnosti vůči ohni (nehořlavosti) je nutné a možné použít. Do projektu je nezbytné zahrnout všechny další vlivy, které mohou na zateplenou fasádu působit. V některých partiích může být zateplená fasáda vystavena mechanickému namáhání (sokl, přízemní partie, průchody). Speciální opatření v povrchové úpravě fasády mohou být připravena pro případ, kdy se v dané lokalitě ve zvýšené míře vyskytují plísně. Také lze očekávat, že se na ní vzápětí objeví graffiti. Všechny požadavky je proto nutné zohlednit již ve fázi návrhu řešení fasády.

5 Povrchová úprava

Také je třeba určit vhodný typ povrchové úpravy, kterou zpravidla tvoří strukturovaná omítka. Navrhuje se její typ (minerální, akrylátová, silikátová, silikonová), barevný odstín (bílá omítka se natře fasádní barvou nebo se použije omítka, která je natónovaná předem ve výrobně), hrubost zrn (obvykle 1,5 až 4 mm) a typ struktury (zrnitá nebo rýhovaná). Zcela hladká omítka se pro zateplenou fasádu nedoporučuje.

6 Detaily

Nedílnou součástí návrhu zateplení je řešení důležitých detailů fasády. Především jde o okenní ostění, parapety, atiku, lodžie a balkóny, dilatace, ukončení u terénu (sokl) a podobně.

7 Kalkulace nákladů

Návrh zateplení doplněný o výměry jednotlivých fasádních ploch je podkladem pro kalkulaci nákladů, kterou obvykle bezplatně vypracuje dodavatel nebo projektant v rámci rozpočtu.

8 Financováni

Jakmile jsou známy rozpočtové náklady, je možné řešit financování akce. Je nutné zhodnotit vlastní zdroje a doplnit je možnostmi výhodných úvěrů, stavebního spoření, půjček z obecních fondů rozvoje bydlení, eventuálně různých státních dotací. Je vhodné pracovat s několika variantami technického řešení a financování a tyto varianty posuzovat spolu s poradcem. Měla by to být nezávislá osoba, která nemusí být členem společenství nebo družstva, ale musí to být odborník.

9 Projednáni akce s úřady

O tom, jaký bude schvalovací proces akce, rozhodne stavební úřad. Může postačit ohlášení stavby, ale obvykle je třeba absolvovat kompletní stavební řízení, někdy i včetně územního rozhodnutí.

10 Realizace

Zhotovitel by měl být vybrán na základě výběrového řízení. Pro organizaci výběru je vhodné mít poradce, na vlastním rozhodování by se měli podílet zástupci vlastníka objektu spolu s odborníky (projektant, stavební dozor), kteří budou se zhotovitelem v kontaktu během realizace stavby.

Mnoho bytových domů se bohužel dočkalo pouze povrchových kosmetických úprav, kdy navenek vše vypadá čistě a v pořádku: nově vyhlížející fasáda, nové zábradlí a dlažba na lodžiích, natřená okna. Ale tím to končí. Hlavní příčiny špatného stavu konstrukce mnohdy odstraněny nebyly. Dům chátrá dál. Peníze byly vynaloženy z velké části zbytečně.

Realizační firmu je nutné hledat mezi těmi, které jsou schopny nabídnout komplexní řešení. Naše společnost Kasten, spol. s r. o., se během sedmnácti let, kdy se revitalizací a zateplováním panelových domů zabývá, stala specialistou na jejich obnovu. Regenerovali jsme více než 1 000 domů – v Praze, Neratovicích, Mladé Boleslavi, Kolíně, Kutné Hoře, Plzni, Rokycanech, Berouně, Kladně, Volyni, Mělníku, Nymburce, Stráži pod Ralskem, Kadani, Klášterci ad Ohří, Jirkově a dalších českých městech.

Naší předností je komplexnost. Tým našich specialistů vás bude provázet všemi etapa etapami revitalizace. Od přípravy projektu s veškerou dokumentací a jednáním s partnery přes návrh řešení financování, který zahrnuje jak možnosti kombinací úvěrů, tak informace a přípravu podkladů pro podání žádostí o možné státní dotace, až po vlastní stavební práce. Naše zkušenosti a přístup garantují provedení díla ve sjednané ceně a termínu. Ve vysoké kvalitě. Jsme pečliví. A zvyklí za sebou nechávat skvělou stavbu.

Aleš Kocourek, Kasten, spol. s r. o.,
člen Cechu pro zateplování budov

zdroj: kasten.cz redakčně upraveno

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s regenerací Vašeho domu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 12872x

Autor: redakce
Další články ze sekce Bytová družstva a SVJ
Štítky: finance panelovém domě, finance
Publikováno: 07.12.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Nedílnou součástí návrhu zateplení je řešení důležitých detailů fasády.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »