« zpět

Sen nebo realita?

Cesta je ČSOB

V době, kdy státní dotační podpora revitalizací bytových domů je nulová, řada družstev a SVJ váhá, zda se do plánované investiční akce pustit či její počátek odložit s vírou, že stát se „umoudří“ a nějakou tu dotaci, stejně jako v letech předchozích, přeci jen uvolní. S přihlédnutím k letos uplatňované státní fiskální politice a ke skutečnosti, že neexistuje žádný program EU, který by takové akce v současné době podporoval (snad s výjimkou programu IPRM v několika málo vybraných lokalitách) je jasné, že takové čekání nemá naději na úspěch.

S ohledem na již schválené další navýšení DPH v roce 2013 a pokračující růst cen energií si řada rozumných předsedů družstev a SVJ uvědomuje, že další odkládání potřebných investic na pozdější dobu není správným rozhodnutím. Jak ale přesvědčit o této pravdě i družstevníky či vlastníky, kteří takovou akci bez podpory státních dotací nechtějí realizovat? Zde je jasné, že impuls musí přijít i z druhé strany tzn. z bankovního sektoru resp. prostřednictvím atraktivní nabídky podmínek úvěrování, která handicap v podobě nulových dotací alespoň částečně eliminuje.

AŽ DO KONCE ROKU JE ÚVĚR JEŠTĚ VÝHODNĚJŠÍ!

Za této situace se ČSOB rozhodla vyjít vstříc požadavkům bytových družstev a SVJ v oblasti financování oprav a modernizací a nyní přichází s nabídkou úvěrování, která má nejen napomoci maximálně snížit náklady spojené s takovou investicí, ale zejména potencionální klienty opravdu zaujmout. To, že úrokové sazby z úvěrů se stále drží na historickém minimu, částečně absenci dotací nahradí. ČSOB si však uvědomuje, že řada zodpovědných bytových družstev a SVJ průběžně do oprav svého domu investovala naspořené finanční prostředky a tudíž nyní nedisponuje ve fondu oprav takovou částkou, aby nějakou náročnější revitalizaci objektu mohla spolufinancovat z vlastních zdrojů. To je důvod, proč kromě skutečnosti, že ČSOB je připravena profinancovat i 100% rozpočtových nákladů investiční akce, jde se svou nabídkou ještě dále – od 1. dubna až do konce tohoto roku poskytuje všechny úvěry klientům z řad bytových družstev a SVJ bez poplatku za zpracování žádosti, její analýzu a poskytnutí úvěru. Díky tomu tak bytové družstvo nebo SVJ nemusí na počátku rekonstrukce investovat ani korunu vlastních zdrojů!

VYUŽIJTE PROGRAM ENERGETICKÝCH ÚSPOR

ČSOB ale přidává i další výhodu – nejen že klienta poskytnutí úvěru nic nestojí, ale banka mu může ještě formou příspěvku vrátit 1% z výše čerpaného úvěru na jeho účet. Umožňuje to její Program energetických úspor, ze kterého jsou příspěvky vypláceny. Podmínkou je, aby úvěr byl použit na finanční pokrytí investice, která přinese prokazatelnou úsporu energií. Úvěr tak může být čerpán např. na zateplení bytových domů včetně půdních nástaveb, výměnu oken, ale i na pořízení nového výtahu, výstavbu vlastních zdrojů tepla a teplé vody, instalaci solárního ohřevu nebo tepelného čerpadla. Důležité je, že žádost o příspěvek není byrokraticky náročná! Obejde se bez energetického auditu a dalších expertních posudků. Navíc příspěvkem je možné podpořit i úvěr na rekonstrukci nepanelových domů. Žádost o něj lze ČSOB předložit současně se žádostí o úvěr – naopak o příspěvek nelze požádat v případech, kdy s bankou již byla uzavřena úvěrová smlouva nebo se jedná o refinancování již poskytnutého úvěru.

ÚSPORY JSOU NEJLEPŠÍM ARGUMENTEM

ČSOB věří, že se jí touto nabídkou podaří oslovit co největší počet bytových družstev a SVJ. Nabízené podmínky tak usnadní nejen roli jejich předsedů při přesvědčování nájemníků a vlastníků o výhodnosti realizace investice v letošním roce a jejím krytí úvěrovými prostředky, ale současně jim i sníží náklady s čerpáním úvěru spojené. Správnost ekonomického myšlení a snaha řady výborů a představenstev získat pro svůj dům co nejvýhodnější úvěrové podmínky se jasně prokázala v uplynulých měsících, kdy ČSOB úvěry bez poplatku podpořila refinancování dražších překlenovacích úvěrů od stavebních spořitelen. Této nabídky využilo několik desítek klientů, kteří levnějším bankovním úvěrem refinancovali několik set miliónů svých původních závazků u stavebních spořitelen a svým členům tak do budoucna ušetřili nezanedbatelné peněžní částky.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s výběrem vhodného způsobu financování oprav Vašeho bytového domu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 10872x

Autor: redakce
Další články ze sekce Financování a dotace
Publikováno: 13.11.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
3plq7hqj Phylliswem 31.01.2017 01:58 Reagovat
Zobrazit vše
ČSOB věří, že se jí touto nabídkou podaří oslovit co největší počet bytových družstev a SVJ.
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »