« zpět

Vytápíme podlahu (II) - Teplovodní systém nebo topné rohože a kabely

Je pro Vás ideální volba teplovodní systém?

Podlahové teplovodní vytápění využívá několika smyček plastového nebo měděného potrubí, které je po přípravě zalito speciální hmotou přímo do podlahy. Touto hmotou bývá zpravidla anhydritový nebo cementový potěr s přísadami. Vzhledem k průměru trubek musíme počítat s vyšší konstrukční výškou podlahy, většinou v rozmezí 3–5 cm. Při nákupu materiálu a při montáži volíme vždy osvědčený a certifikovaný systém, neboť zde hrozí nebezpečí – vlivem tlakového namáhání dochází u plastů ke změně tvaru. Před zahájením prací věnujte pozornost podřezání zdiva kvůli izolaci proti vlhkosti.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Korozi trubek může způsobovat také zvýšený prostup kyslíku trubkami. Na tento jev pamatuje norma DIN 4726, která stanovuje maximální hranici prostupu kyslíku bariérou v hodnotě 0,1 g/m3. Rovněž působení některých stavebních hmot na plastový materiál může vést k narušení celistvosti potrubí. Proto projekt, pokládku potrubí a uvedení systému do chodu ponecháme v rukou odborníků. Podcenění jakékoliv drobnosti představuje zvýšené riziko korozních dějů a s tím spojené nebezpečí provozní havárie.

Co je dobré vědět

Elektrické podlahové vytápění využívá v betonu zalitý topný kabel, rohož nebo fólii. Akumulační topení využívá stejně jako jiná běžná akumulační kamna cenově příznivý tarif odběru elektrické energie. Akumulační hmotou je vrstva cementové topné mazaniny tloušťky 8 až 14 cm. Výška vrstvy závisí na tepelně izolačních a akumulačních schopnostech zdiva a nabíjecí době. Přímotopné topení využívá podobné konstrukce podlahy jako akumulační systém, rozdíl je jen v tenčí akumulační vrstvě (4–6 cm).

Menší objem vyhřívané mazaniny má za následek rychlejší odezvu na požadavek uživatele. Podlahové přímotopy jsou vhodné do místnosti, kde požadujeme rychlou odezvu, tedy zejména v koupelnách, na chodbách nebo v místnostech, které je třeba v krátké době vyhřát (například ložnice v rekreač¬ních objektech). Instalaci a připojení elektrických zařízení do sítě smí provést pouze osoba oprávněná k dodavatelské činnosti! Činnost osob bez požadované kvalifikace může vést ke zranění nebo i smrti osob!

Pro spokojené a příjemné užívání systému podlahového vytápění je nezbytně nutné zajistit vhodnou teplotu podlahy ekvitermně řízenou regulací teploty.

Topné rohože a kabely

Druhým řešením je instalace elektrických topných rohoží nebo kabelů do vrstvy betonu, nebo anhydritu. Toto konstrukční řešení je velmi vhodné jako vytápění pod dlažbu, protože teplo topného systému ohřívá také betonovou nebo anhydritovou desku, do které je systém zalitý. Kontaktní spojení keramické dlažby a podkladové desky je zárukou bezproblémového přenosu tepla do povrchové vrstvy. Předpokladem účinného fungování je provedení tepelné izolace pod nosnou podkladovou deskou, aby teplo neunikalo do podloží nebo do nižších konstrukcí, například stropů v nižších patrech nebo do sklepa. Izolovat je třeba také boční stěny. Pořizovací cena topných rohoží nebo kabelů pro zalití do vrstvy se pohybuje v cenovém rozmezí mezi 300 až 1000 Kč/m2. Do ceny se promítá konstrukční provedení kabelu nebo rohože (jednožilový, dvoužilový systém, s opletením, bez opletení).

Topné kabely a topné rohože jsou z hlediska funkčnosti a provozu stejné, topná rohož je vlastně topný kabel, fixovaný na nosné tkanině. Liší se od sebe pouze způsobem instalace. Rohož se snadněji a rychleji instaluje na větší pravidelné plochy a nabízí rovnoměrnější rozložení výkonu na ploše, ale hůře se s ní manipuluje při pokládce na složitějším půdorysu. Kabel lze lépe pokládat na nepravidelných plochách.

Možné problémy při instalaci

Konstrukční skladba se zalitím topného kabelu či rohože do podkladu však nemusí být vždy bez problémů při ohřevu podlahy s dřevěnou nebo laminátovou podlahovou krytinou! Při pokládce těchto laminátových nebo dřevěných plovoucích podlah se instaluje na podkladovou betonovou nebo anhydritovou desku tenká vrstva kročejové izolace. Tato izolace, představovaná 1 až 3 mm silnou pěnovou vrstvou, utlumí většinou nejen hluk, ale výrazně zhorší přenos tepla z podkladové desky do podlahové krytiny. Proto je vždy třeba instalovat takovou kročejovou izolační vrstvu, která je výrobcem předurčena do konstrukce s podlahovým vytápěním! Ta svým složením a strukturou přenos tepla umožní.

Dobrá rada nad zlato

Nelze se spokojit s tvrzením prodavače v hobby marketu, že izolace určitě vhodná je. Vyžadujte certifikát výrobce, případně pokud svěřujete instalaci podlah odborné firmě, vyžadujte zápis o použitých materiálech a zárukách funkčnosti. Stále se totiž objevují reklamace topných systémů, přičemž téměř vždy končí reklamace na prokázané špatné konstrukční skladbě podlahy (například právě s použitím nevhodné kročejové izolace). Pokud je použit systém pokládky s lepením jednotlivých lamel, je tím znehodnocena celá podlahová krytina, což představuje často velmi výrazné investice. Ponechat špatně funkční systém se nevyplatí, protože i přes vysokou spotřebu energie se interiér nevytopí a veškeré teplo se pouze bez užitku akumuluje v podkladu. Velmi vysoké provozní náklady toho jsou důkazem.

Elektrické topné rohože a elektrické topné kabely jsou nabízeny nejen na míru prostřednictvím specializovaných firem, ale je možné tyto systémy zakoupit v soupravách i v běžných hobby marketech. Skladba nabízených stavebnic pokrývá nejběžnější požadavky každodenního života, přičemž instalaci vytápěcího systému zvládne i zdárný a šikovný kutil nebo řemeslník s oprávněním k instalaci elektrických zařízení.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s výběrem podlahového vytápění do Vašeho bytu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
 

Přečteno: 47099x

Autor: redakce
Další články ze sekce Zateplení domu
Štítky: vytápění domu, vytápění podlahy
Publikováno: 01.02.2010

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Příprava instalačních průchodek a tepelně-izolační systémové desky s teplovodním podlahovým topným systémem před zalitím do anhydritové nosné desky podlahové konstrukce.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »