« zpět

Navrhujeme dětská hřiště

Oplocení jako ochrana pro děti

Jednoduchým řešením už je vymezení dětského hřiště vyšším oplocením, které omezí vstup psů a koček do prostoru dětského koutu. Zabrání se tím riziku kontaktu dětí se zvířecími výkaly, kterých je kolem nás zejména v městské zástavbě díky pohodlnosti svých páníčků stále dost a dost. Plot lze „zneviditelnit“ výsadbou zeleně, nejlépe z obou stran. Při vhodném výběru rychle rostoucích keřů lze snadno během jednoho či dvou let vybudovat zelenou oázu klidu, skýtají bezpečné zázemí pro dětské hry.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Místo pro hry dětí nesmí být bezprostředně přísně ohraničené. Největší službu poskytne především velký, dobře udržovaný trávník. Vlastní koutek pro děti, vybavený různým zařízením, je zařízením dočasným, jakmile děti odrostou, pozbývá dětský kout svůj význam. I s touto okolností musíme počítat ve svých plánech při úpravě dětského hřiště. Jde tedy o určité časové omezení, provizorium, které se týká dětí převážně ve věku od 3 do 12 či 14 let.

Nejmenším stačí i trávník

Pro úplně malé děti, batolata, je nejbezpečnější pečlivě udržovaný trávník, na který umístíme dostatečně prostornou dřevěnou ohrádku. Vyhrazené místo musí být chráněné před prudkým sluníčkem, nemělo by být vystaveno prudkému větru, ale také ne v místě s úplným bezvětřím. Ohrádku čas od času posuneme, abychom poskytli trávníku čas k regeneraci a dítěti nabídli něco jiného k pozorování.

Pískoviště je tradice

Pro děti, které si začínají hrát, je nejvhodnějším prostředím pískoviště. Plocha pískoviště nemusí být veliká. Závisí na počtu dětí, najednou si zde hrajících. Nejjednodušším pískovištěm je bedna naplněná pískem. Rozměry pískoviště se pohybují podle nabízeného prostoru – nejčastěji jsou velikostí 2x2 nebo  2x3 m. Půdorys může být čtvercový, obdélníkový, ale i kruhový, ale může být i nepravidelný. Základní kostru pískoviště lze vybudovat ze dřeva nebo z cihel.

Pískoviště je nutné odvodnit. K tomu stačí na vyhloubené dno navést drobný štěrk a na něj vrstvu písku, na kterou položíme betonové dlaždice nebo cihly. Hloubka pískoviště by měla být minimálně 1 m. Okraj můžeme obložit, aby okolo pískoviště v úrovni terénu vznikla volnější plocha, kde děti mohou dělat bábovičky, vyklápět písek, aniž by zničily trávník, na pískoviště navazující. Toto řešení má své přednosti, ale i záporné stránky. Pro snadnější udržení pořádku okolo pískoviště je výhodné, aby okraj pískoviště byl v úrovni terénu, nikdo však nezabrání roznášení písku do stále většího okruhu okolo pískoviště, často až do trávníku. Tím trávník pochopitelně velice trpí, navíc vypadá nevzhledně. Předností řešení pískoviště se zvýšeným okrajem je omezení rozhazování písku, obtížnější je však úklid ploch okolo pískoviště. Aby nedošlo ke kontaminaci písku výkaly psů, koček, stále častěji se objevujících se kun či ptáků, je vždy třeba pískoviště v době nepřítomnosti dětí zakrývat vhodným poklopem či fólií.

Provozovat hřiště znamená mít odpovědnost!

Ne každé dítě má možnost vyrůstat v dokonalé symbióze s přírodou, obklopené zelení zahrady. Dětská hřiště a prostory ke hrám by měly být automaticky součástí každého města či malé obce. Každé dítě by mělo mít právo na radost ze hry, ze hry bezpečné a kreativní.

Při návrhu hřiště je však třeba mít na zřeteli několik právních hledisek:
* Konstrukce a výroba vybavení musí odpovídat normám.
* Za správné technické a funkční řešení hřiště odpovídá projektant.
* Při montáži a instalaci je výrobce povinen zajistit instruktážní montážní návody a dodavatel stavby odpovídá za jejich respektování.
* Dohled a údržba hřiště je starostí majitele hřiště.
Právě bezpečnostní hledisko je nesmírně důležité a nemělo by být podceňováno!

Při návrhu dětského hřiště je nutné respektovat základní zásady

Zařízení nebo konstrukce musí být na vhodném podkladu. (Obecně lze říci, že nejvhodnější je vrstva 40 cm sypkého písku s 15 cm drenážní štěrkovou vrstvou, případně speciální pády tlumicí vrstva, například z gumy).

V bezpečnostní ploše (zóně) se nesmí nacházet žádný jiný objekt. Tyto vzdálenosti jsou dány normou, na kterou výrobci dětských zařízení pamatují již ve svých katalozích.

Vybavení hřišť by mělo být prováděno s rozvahou a dostatkem financí. Ušetřené peníze v tomto případě bývají většinou na úkor kvality, funkčnosti, bezpečnosti a estetické hodnoty.

Chcete poradit s návrhem dětského hřiště pro Vaše sídliště? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 30982x

Autor: redakce
Další články ze sekce Dětská hřiště
Štítky: hřiště, dětské hřiště
Publikováno: 01.03.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Při plánování hřiště i pro děti postižené je toto třeba mít na paměti a usnadnit i přístup na dětské hřiště a k samotným herním prvkům (HAGS PRAHA).
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »