« zpět

Dřevěná okna

Výběr materiálu oken

Je samozřejmostí, že výměna či rekonstrukce oken musí korespondovat s celkovým charakterem domu. Řada necitlivých zásahů včetně snahy osazovat okenní otvory těmi nejkřiklavějšími výdobytky moderní doby se dokáže negativně podepsat i na relativně mladých stavbách. Mějme vždy na paměti, že okna jsou výrazným architektonickým prvkem. Proto by svou velikostí, volbou materiálu i barvou rámů měla odpovídat celkové koncepci domu.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Tradiční dřevěná okna

Dřívějším dřevěným špaletovým oknům se ta dnešní podobají pramálo. Jsou většinou zhotovena z lepených dřevěných vícevrstevných lamelových vlysů, což zaručuje jejich tvarovou stabilitu po dlouhou dobu. Vlysy jsou buď kompaktní, z jednoho kusu dřeva (tzv. fix) bez napojení, nebo z více kusů s napojením (tzv. cink). Dřevěné lamely se vyrábějí z tuzemských dřevin, nejčastěji smrku nebo dubu. Používá se i dřevo borovice, ale vzhledem k většímu obsahu smůly se musí vybírat stromy z vybraných lokalit, kde je obsah smůly relativně menší. Z dovážených exotických dřevin se na profily používají červené a bílé meranti nebo merawan. Obě dřeviny se kresbou dají připodobnit našemu dubu, merawan je dokonce podobné tvrdosti, ale meranti je dřevo měkké jako náš smrk.

Dřevěná okna se musí chránit

Okna z dřevěného materiálu je nutné ošetřovat proti vlivu povětrnostních podmínek. Mezi možnosti počítáme impregnaci, konzervaci barevným nátěrem nebo transparentním lakem. Dřevěná okna s transparentní ochrannou vrstvou, která zdůrazní přirozenou krásu dřeva, jsou velmi oblíbená a po estetické stránce patří mezi to nejlepší, co je na našem trhu.

Přečtěte si také: Okna - Porovnáváme vlastnosti

Špičkové povrchové úpravy používají dokonce čtyřnásobné ochrany. V základní vrstvě je dřevo impregnováno proti houbám, hnilobě a modrání, na ni je nanesena pigmentová impregnace, třetí vrstva zasytí dřevo a kompletně uzavře povrch. Na závěr se na dřevo nanese poslední ochranná elastická akrylátová lazura s vynikající odolností proti povětrnostním vlivům. Tato úprava je pružná, zvládá rozměrové změny okna bez popraskání a chrání dřevo před ultrafialovým zářením. Vrstva se neloupe, ale dochází k jemnému mechanickému ztenčování (tzv. „sprašování"). Když je třeba nátěr obnovit, stávající vrstva se jen očistí a otře a hned se na ni nanáší nový nátěr.

Dřevo díky svým vynikajícím vlastnostem odolává extrémním teplotním podmínkám, proto se jako prakticky jediný materiál používá v konstrukci střešních oken. Navíc umožňuje díky charakteru materiálu dokonale propracovat detaily a zdůraznit povrch.

Zaujal Vás tento článek, potřebujete poradit s výběrem oken do Vašeho bytu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

 

Přečteno: 34953x

Autor: redakce
Další články ze sekce Výměna oken a dveří
Štítky: výměna oken, dřevěná okna, okna v paneláku
Publikováno: 04.03.2011

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
asCilm03g0wk | 02.09.2016 05:04

p28luuw8

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-dum/vymena-oken-a-dveri/drevena-okna

Reagovat
Dřevo díky svým vynikajícím vlastnostem odolává extrémním teplotním podmínkám, proto se jako prakticky jediný materiál používá v konstrukci střešních oken.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »