« zpět

Ošetření podlahy - Lak nebo olej?

Když olej pomalu vítězí…

Všichni renovovaní výrobci dřevěných podlah nabízí většinu svého programu v obou variantách. U naší firmy v roce 2006 dokonce podíl olejovaných podlah realizovaných s montáží činil cca 65 % z celkového objemu. Kvalitní olejovaný povrch lze srovnávat pouze s vysokozátěžovým lakem, proto jsou dnes všechny dřevěné podlahy v komerčních prostorech (restaurace, prodejny ...) povrchově upravovány olejem.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Olej si udrží barvy

Povrch je matný, není zrcadlově lesklý a proto na něm není tolik vidět poškrábání či opotřebení.

Velmi důležitá vlastnost je barevná stálost a změny způsobené UV zářením. Jistě všichni znáte 10 - 20 let staré dubové parkety, které už nejsou ani trochu dubové. Jsou žluto-zelené, po typické hnědé barvě ani památky. Je to způsobeno tím, že povrch dřeva je uzavřený, dřevo nemůže "dýchat" (tj. přirozeně reagovat na změny okolí).

Jednoduchá údržba - lakované i olejované plochy se udržují naprosto stejně, jediný rozdíl je v tom, že na olejované povrchy je nutné použít neutrální mýdlo a ne saponáty, které by vymývaly olej.

Renovace

Za 5 - 15 let (podle stupně opotřebení) budete řešit to, že už se na svou starou a poškrábanou podlahu nemůžete dívat. Co obnáší renovace u oleje? Přeleštění PAD kotoučem (jedná se o leštící a brusné kotouče s různou tvrdostí dle opotřebení podlahy) a nanesení další vrstvy oleje. Naprosto bezprašný postup, za den je možno zvládnout cca 100 m2, druhý den je podlaha použitelná. Cena je 150 - 250 Kč/m2, dle stupně opotřebení. Kromě toho máte možnost si samy každé 2 - 3 roky podlahu přeleštit ošetřovacím olejem. Jedná se o stejný postup jako když leštíte nábytek. Jednoduše nanesete na podlahu hadrem tenký film ošetřovacího oleje a necháte zaschnout cca 2 hodiny. Budete se divit, protože podlaha bude jako nová.

A jak je to u laku? Podlahu je nutné zbrousit až na dřevo, nanést znovu 1 x základní lak a minimálně 2 x vrchní. Tento postup trvá na 100 m2 cca 3 dny a je nutné počítat s vymalováním, protože při broušení se práší. Cena renovace je 300 - 400 Kč/m2 dle stupně poškození a použitého laku.

Životnost je také důležitý argument, hlavně u vrstvených podlah s nášlapem 3 - 4 mm. Zatímco u oleje díky šetrné renovaci prakticky nejste schopni nášlapnou vrstvu "ochodit", v případě renovace lakované plochy přichází v úvahu 2 - 3 násobné přebroušení.

Ale všechny tyto důvody jsou vedlejší. Nejdůležitějším argumentem je pocit: sáhněte si na lakovaný a olejovaný povrch. Tento pocit je diametrálně odlišný.

Chcete poradit s jestli zvolit lak nebo olej pro Vaši podlahu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
 

Přečteno: 37953x

Autor: redakce
Další články ze sekce Vnitřní prostory
Štítky: podlaha, podlaha do panelového bytu, podlaha v panelovém bytě, údržba podlahy
Publikováno: 09.03.2011

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
asCilm0ao7k1 | 30.06.2016 13:50

qpdb69jt

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-dum/vnitrni-prostory/osetreni-podlahy--lak-nebo-olej

Reagovat
Jednoduchá údržba - lakované i olejované plochy se udržují naprosto stejně, jediný rozdíl je v tom, že na olejované povrchy je nutné použít neutrální mýdlo a ne saponáty, které by vymývaly olej.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »