« zpět

Měníme tvář bytu – Příprava podkladu

Úprava povrchu

Povrch podkladu musí být únosný, nesmí se drolit nebo opadávat. Pokud jsou na podkladu olupující se vrstvy původních starších maleb, musí se odstranit. Totéž platí o nerovnostech a zbytcích lepidla od tapet nebo pozůstatcích starých klihových nátěrů. Omítky je třeba před nanášením disperzních barev opatřit penetračním nátěrem.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Sádrování

Veškeré nerovnosti, trhliny a prohlubně po hmoždinkách a hřebících vyčistíme a zaspárujeme. K tomu použijeme buď modelářskou sádru, nebo stěrkový tmel. Podobným způsobem ošetříme i případné problémy v blízkosti elektroinstalačních krabiček (nezapomeňte na odpojení přívodu elektrického proudu!). Drobné praskliny rozšíříme hranou špachtle, důkladně vyčistíme a zbavíme prachu, nejlépe pomocí vysavače. Otvor zvlhčíme vodou ze zahradnického rozstřikovače a do spáry vtěsnáme stěrku nebo sádru. Plochu zarovnáme. Podobně postupujeme i u větších prasklin, zde však ještě navíc aplikujeme pro zpevnění spárovací pásku, která také navíc i lépe roznáší smykové síly. Obdobným způsobem opravíme uražené a poškozené rohy. Využít k tomu můžeme speciálně tvarované špachtle.

Stěrkové hmoty jsou ve srovnání se sádrou vhodnější. Pomaleji sice tuhnou, zato nepraskají, jsou pevnější a nezpůsobují viditelné skvrny pod nátěrem. Při aplikaci stěrku necháme mírně přečnívat nad okolní plochou. Teprve po vytvrdnutí se opravuje snadným broušením.

Možností je mnoho

Další oblíbenou kratochvílí před vlastním malováním je odstranění skvrn z podkladu. Dehtové skvrny jako následek kouření v místnosti odstraníme speciálním odstraňovačem skvrn. V panelových bytech se stoupačkami v jádrech je již známým folklórem vytopení sousedů, bydlících pod původcem problému. Ať chtěné či nechtěné, důkladné vytopení zanechává na stěnách mapy po vodě. Ostré hranice map se dají zjemnit kartáčem, případně opakovaným nátěrem nové barvy.

Ve špatně tepelně izolovaných bytech, v místech vzniku tepelných mostů, se vytvářejí na vlhkých stěnách kolonie plísní. Vlhkost může mít také původ v zatékání do stavební konstrukce. V každém případě je třeba plísně zlikvidovat hluboko do materiálu podkladu. Při sanacích těchto plísní je nutné pracovat s ochrannou rouškou, protože vdechování spor plísní může vést přinejmenším k onemocnění dýchacích cest, navíc jsou spory plísní považovány za možné karcinogenní zdroje. Plísní zasaženou plochu nejprve vysušíme fénem na vlasy nebo průvanem z ventilátoru. Kartáčem sedřeme povrch, případně škrabkou vyškrabeme viditelně zasaženou hmotu podkladu do hloubky. Místo ošetříme protiplísňovým přípravkem. Pokud došlo k narušení rovinnosti podkladu, vyškrábáním vzniklou nerovnost srovnáme do roviny opět stěrkou. Nakonec můžeme celý poklad zpevnit penetračním přípravkem.

Příprava prostoru

Abychom si ušetřili čas s úklidovými pracemi v dokončovací fázi, věnujeme trošku času přípravě pracoviště. Veškerý z místnosti nevystěhovaný nábytek shromáždíme do skupinky v místnosti tak, aby zabírala pokud možno co nejmenší prostor. Nábytek zakryjeme lehkými fóliemi, které zajistíme před sfouknutím. Vypínače, zásuvky, svítidla, podlahové lišty, rámy oken a okna, zárubně dveří a dveře a další doplňky, vystavené riziku ušpinění od barvy, rovněž opatříme fóliemi, které na hranách styku s malbou přesně ohraničí krycí papírovou páskou. Po skončení práce se páska snadno odlepí a nezanechává stopy lepidla na podkladu. Důkladná a pečlivá práce se vyplatí – po vymalování se výrazně zkrátí úklidové práce a znečištění interiéru je nepatrné. Stojí proto za to věnovat se přípravě pracoviště – přesně podle hesla „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti!“

Nanesení podkladové vrstvy

Prachu zbavený, vyčištěný a srovnaný podklad nyní opatříme základní podkladovou vrstvou. Hustou malířskou štětkou stěny důkladně omyjeme roztokem horké vody s přídavkem mazlavého mýdla. Zbavíme se tak zbytkové mastnoty. To je velice důležité například v kuchyni, kde se mastné výpary po léta usazovaly v drobných kapičkách na původní malbě. Omytí je také poslední kontrolou soudržnosti podkladových vrstev předchozích nátěrů – pokud se začnou loupat, přece jen je pro jistotu celé seškrábněme tzv. „až na kost“. Pokud se neloupou, můžeme po důkladném vyschnutí stěn přistoupit k nanesení další vrstvy, tentokrát již první vrstvy s barvou.

Spodní vrstva barvy se ředí, aby lépe prosákla do podkladu a zpevnila jej. Vždy začínáme s nanášením plochy na stropě. Přednostně ošetříme místa styků ploch, rohy, výklenky a další prostorové jedinečnosti, které by později narušovaly celistvost vrstvy. Po ošetření těchto pracných míst se pustíme do rozsáhlých ploch. Pak postupujeme stěnu po stěně v pásech vždy shora dolů. Další vrstva barvy v pruhu by měla navazovat na ještě vlhký povrch sousedního pásu. Při práci se štětci se snažíme dodržovat směr nanášení barvy. Při práci s válečkem vždy vymačkáme nasáknutý váleček na otírací mřížce. Skvělou pomůckou za několik stokorun je váleček na teleskopické tyči s dutou rukojetí, do které se pumpičkou nasaje barva, která se následně vytlačováním rukojeti dostává trubičkami až do válečku, který zevnitř plynule zásobuje barvou. Vytlačováním barvy pomocí rukojeti snadno řídíte ideální zvlhčení povrchu válečku a na jedno naplnění zásobníku se vymaluje i několik metrů čtverečních ploch. Navíc je práce s teleskopickým válečkem s pumpičkou velmi rychlá, a hlavně – čistá.

Nanesení finální vrstvy a dokončovací práce

Po důkladném zaschnutí první vrstvy s barvou můžeme přistoupit k tomu nejočekávanějšímu – nanesení finální vrstvy. Před každým plněním zásobníku s barvou nebo při namáčení štětce či válečku musíme barvu promíchat – pigmenty mají tendenci během doby sesedat ke dnu. Proto vždy barvu promícháme, abychom zachovali patřičný odstín.

Finální vrstva může být značně hustější než podkladová vrstva, čímž docílíme vyšší kryvosti. Rovnoměrným nanášením zajistíme jednolitost barevného podání. Po zaschnutí barev můžeme provést dokončovací práce, spočívající v zajištění návaznosti vymalovaných stěn na podlahové lišty a okolní prostory (například kolem nábytku). Můžeme přilepit po obvodech také dekorační lišty, pod nimiž ukryjeme styky různých barevných ploch. Dekorační lišty můžeme rovněž opatřit krycím finálním nátěrem.

Veškeré naše snahy při malování zakončí úklid. S využitím fólií a maskovacích pásek jde práce od ruky. Po stržení všech zakrytých míst se na nás dívá čistě a vkusně vymalovaný interiér. Po vyluxování zbytků prachu, mechanických nečistot a po umytí oken, dveří, rámů oken a zárubní je na výsledek práce jistě radost pohledět.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit přípravou na malování? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 76903x

Autor: redakce
Další články ze sekce Rekonstrukce bytu
Štítky: malování pokojů, malování
Publikováno: 27.10.2010

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Jedinečná kombinace netradiční khaki barvy s tmavě hnědou dřevěnou podlahou
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »