« zpět

Důležité informace při rekonstrukci koupelny

Až zařehtá úřední šiml

Na úřadech bychom měli zjistit, jaké doklady a podklady budou potřebné pro hladký průběh schvalovacího řízení. Pokud je panelový byt ve vlastnictví bytového družstva, je také bezpodmínečně nutné získat souhlas jeho představitelů k zamýšlenému stavebnímu zásahu. Stavební úřad by neměl povolit jakékoliv úpravy bez souhlasu majitele objektu. Pokud by se přece jen podařilo tento krok obejít, může se rekonstrukce koupelny stát v budoucnosti právním problémem.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznou konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Svěříme-li rekonstrukci stavební firmě, zpravidla se její pracovníci také postarají o přípravu dokumentace a zajistí schválení u všech dotyčných subjektů. Po ukončení činnosti také předávají kompletní stavební dokumentaci.

Vize do budoucna

Při rozhodování o nové koupelně musíme brát v úvahu hlavně počet členů domácnosti, jejich věk a zdravotní stav. Pokud bude koupelna určena dětem, měla by být přizpůsobena jejich potřebám. Doplňky instalujeme v odpovídající výšce, která jim umožní bezproblémové používání. To se týká zejména umístění ručníků, zubních kartáčků apod. Pokud to prostor dovoluje, je možné dětem do koupelny nebo na toaletu pořídit i sanitární keramiku "na míru", ve zmenšené podobě.

Protože koupelnu pořizujeme na více než jen několik let, měli bychom počítat i s předpokládaným vývojem. Děti za pár let odrostou, rodiče zestárnou a budou potřebovat naši péči, a ani největší optimisté nemohou tvrdit, že jim bude za pár let sloužit zdraví jako dřív. Musíme vzít v úvahu poněkud smutnou skutečnost, že i my časem zestárneme a že nemusíme být už tak pohybliví. V těchto případech oceníme koupelnu spojenou s WC, kde ve stěnách budou madla a úchyty. U vany by měly být určitě vždy, už z bezpečnostních důvodů, protože při vystupování z vany nebo sprchového kouta mokrá noha ráda sklouzne na hladkém povrchu. Pro starší osoby je dobré opřít se i při vstávání z toalety. V takových případech je neocenitelné i vybavení koupelny sprchovým koutem, protože lidem, kteří se obtížně pohybují, nesporně činí potíže dostat se do vany. Vstup do sprchy je pro ně mnohem jednodušší.

Obklady a dlažby spolurozhodují

Koupelnu si už bez keramických obkladů a dlažeb vůbec představit nedokážeme. Svým designem by keramika měla odpovídat barvě zařizovacích předmětů. Můžeme ji obohatit různými doplňky, kterých je dnes na trhu dostatek. Dlažba a obklad dodají koupelně na eleganci, proto bychom měli být shovívaví a na cenu se příliš neohlížet.

Koupelna je investicí na mnoho let a proto bychom se v ní měli cítit co nejlépe. Koupelna je také přece nejvyužívanějším prostorem v bytě.

Trh nabízí širokou škálu velikostí keramických prvků a neomezené barevnosti. V koupelně se nemusíme bát kombinace tří i více velikostí prvků, stejně tak je tomu i s barevností. Efektní je kombinace lesklých a matných dlaždic, mezi které mohou být vkládány středové leštěné dekory a reliéfní pásky. Atraktivní je i zdobení listelami, dekorativními pásky a reliéfními profily za použití skelných granulátů, zlata nebo platiny. Ke zdobení se používají barevné knoflíky a ornamenty. Keramika je zdobena různými technikami, rotačním tiskem, sítotiskem, obtisky i ruční malbou. Nabídka je široká, že je mnohdy obtížné si vůbec vybrat.

Údržba je důležitá

Pro běžnou údržbu keramiky a zařizovacích předmětů se používají výhradně tekuté prášky, nikdy se nesmí čistit povrch pískem. Použitím písku se i na odolném povrchu (o plastu ani nemluvě) vytvoří škrábance, ve kterých se usazují nečistoty. Ve snaze povrch vyčistit pískem dochází ke stále hlubšímu a výraznějšímu poškození.

Pokud běžnou údržbu tekutými emulzemi zanedbáme a dojde ke vzniku vodního kamene, je třeba použít speciálních chemických prostředků na jeho odstranění. Svěžest povrchu dokáže obnovit také obyčejný ocet, který se běžně používá v potravinářství. Po ošetření chemickými přípravky nesmíme zapomenout povrch důkladně opláchnout. Je však vždy vhodnější použití chemie předcházet a povrch ošetřovat průběžně, aby k usazování nečistot a vodního kamene vůbec nedošlo. To platí i pro vodovodní armatury a pochopitelně i pro obklady a dlažbu. K chemii jen jedna poznámka na závěr – časté používání chemických přípravků, zejména tzv. "antibakteriálních", může škodit provozu čistírny odpadních vod.

Zaujal Vás tento článek, chcete se dozvědět potřebné informace při rekonstrukci Vaší koupelny? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
 

Přečteno: 49842x

Autor: redakce
Další články ze sekce Rekonstrukce bytu
Štítky: koupelna, koupelnové doplňky, rekonstrukce koupelny
Publikováno: 08.02.2011

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Svěříme-li rekonstrukci stavební firmě, zpravidla se její pracovníci také postarají o přípravu dokumentace a zajistí schválení u všech dotyčných subjektů.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »