Úvod / Panelový byt / Inspirace a styl / Špičkové digestoře FABER pro vaši kuchyni |
Špičkové digestoře FABER pro vaši kuchyni
Není jednoduché zvolit v široké nabídce modelů nejvhodnější digestoř. Musíte znát požadované parametry přístroje a mít základní představu, co vše by nový přístroj měl umět. Co byste tedy měli vědět dříve, než si koupíte nový odsavač?
Na co byste měli znát odpověď před výběrem digestoře
Než začnete vybírat novou digestoř, zodpovězte si následujících 5 základních otázek.
1) Jak velkou máte kuchyni? Pozor, počítáte objem vzduchu, nikoli pouze plochu podlahy. Místnost v domě s vysokými stropy obsahuje podstatně více vzduchu než nízká paneláková kuchyně se stejným půdorysem. Platí jednoduché pravidlo: čím větší objem vzduchu v místnosti, tím výkonnější odsavač potřebujete.
2) Kde máte varnou plochu? Umístění varné desky či sporáku určuje, ze které skupiny odsavačů vybíráte. Pokud je varná plocha uprostřed místnosti, volte některý model z lustrových digestoří FABER nebo ostrůvkových digestoří FABER. Pokud máte v lince vestavěný sporák, použijte někerý model podvěsných digestoří nebo vestavnou digestoř.
3) Je v kuchyni odtahový komín? Pokud není – můžete pro potřeby odtahu prorazit zeď? Pokud je odpověď na obě otázky záporná, musíte si pořídit recirkulační digestoř. Pokud je aspoň jedna odpověď kladná, doporučujeme odtahový odsavač. Pokud zatím odtahový komín nemáte, nejprve si ověřte, že jej můžete v domě vytvořit. Problémem může být např. zateplení budovy, v němž by průraz zdi pro vývod odsávaných par vytvořil tepelný most a poškodil izolační vrstvy, a proto majitel domu nemusí odtahové řešení povolit.
4) Jak bude digestoř umístěna do linky? Máte-li nízko nad varnou plochou skříňku linky, lze použít vestavnou digestoř FABER. Chcete naopak vytvořit z odsavače dominantní prvek kuchyně? Pak volte mezi přístroji s osobitým designem, ideální jsou pro tento účel zejména komínové digestoře FABER. Máte kuchyňskou linku v historickém stylu a chcete, aby odsavač nepůsobil rušivě? Vybírejte mezi rustikálními digestořemi FABER.
5) Jaká je vaše tolerance k hlučnosti digestoře? Moderní odsavače sice mají nízkou hladinu hluku, nejsou však zcela tiché. Stanovte si proto, jakou maximální hlučnost ještě jste ochotni digestoři tolerovat. Pozor na odtahové potrubí, které je zejména při více změnách směru trubek samo o sobě zdrojem výrazného hluku.
Recirkulační nebo odtahová?
Základní rozdíl mezi oběma typy přístrojů je ve způsobu čištění a v cestě odsávaného vzduchu. Odtahová digestoř znečištěný vzduch odvádí mimo místnost, můžete ji proto instalovat jen tam, kde je nebo bude k dispozici odtahové potrubí. Oproti recirkulačnímu odsavači je odtahové řešení efektivnější a méně hlučné. Navíc do místnosti přivádí nový vzduch, což je výhodou především v kuchyních, kde se vaří na plynu. Pokud odtahové potrubí v místnosti instalovat nelze, máte na výběr pouze mezi recirkulačními digestořemi. V nich je vzduch čištěn filtry a následně vracen do místnosti. Recirkulační odsavače jsou oproti odtahovým mírně hlučnější, ale díky použití uhlíkových filtrů rovněž zajišťují kvalitní vyčištění vzduchu.
Máme ostrůvkovou kuchyni, co teď?
Jedna z nejčastějších otázek směřovaných na prodejce digestoří zní: „Máme sporák uprostřed kuchyně, tak jak tam pověsíme odsavač par?“ Odpověď je nečekaně jednoduchá: zavěsíme na strop. Ostrůvkové digestoř FABER byly vyvinuty právě pro umístění uprostřed místností. Většina modelů navíc nabízí výrazný design a můžete je tak snadno použít jako novou dominantu kuchyně.
Hledáte-li pro svoji domácnost výjimečnou technickou lahůdku, doporučujeme výsuvnou digestoř Faber Fabula BK. Technologie odsavače je uložena ve výsuvném bloku ukrytém v pracovní desce vedle varné plochy. Je-li přístroj vypnutý, vidíte pouze jeho vrchní část ve tvaru obdélníku. Ze svého úložiště se digestoř vysune až po zapnutí, po ukončení práce se opět vrátí pod pracovní plochu. Zapínání a vypínání digestoře působí futuristickým dojmem a v kombinaci se skvělým designem vytváří z odsavače Fabula BK atraktivní ozdobu kuchyně.
Lustr, digestoř, nebo obojí najednou?
Pokud potřebujete na strop umístit odsavač i osvětlovací těleso, podívejte se na nabídku lustrových digestoří FABER, které úspěšně kombinují odsávací a osvětlovací funkci. Při vypnutém odsávání je digestoř u stropu (nebo na rampě umístěné v lince) a lze ji využít jako běžný lustr. Po zapnutí se digestoř spustí nad varnou plochu tak, aby efektivně odsávala vznikající pach a páry. Lustrové odsavače nabízejí řadu modelů, u nichž až po zapnutí odsávání zjistíte, že se jedná o digestoř. Příkladem designově skvěle propracovaného modelu je Faber Vertigo.
Výrobci myslí na všechny
Nabídka renomovaných výrobců obsahuje i řešení vhodná pro méně obvyklá uspořádání linky. Varná plocha umístěná v rohu místnosti? Vybírejte mezi rohovými digestořemi. Kuchyňská linka v historickém stylu, kde by moderní přístroj působil nepatřičně? Prohlédněte si nabídku rustikálních odsavačů.
Kvalitní, klasické, levné
Klasické podvěsné a vestavné digestoře jsou dostupným řešením i pro financemi neoplývající zákazníky. I u levných odsavačů se ale vyplatí nákup přístroje renomované značky. Mimořádně levné digestoře neznámých značek mohou přinést řadu problémů – vysokou hladinu hluku, nevhodné nebo nefunkční filtry, nedostupné náhradní díly či krátkou životnost přístroje. Ceny nejlevnějších digestoří jsou přitom přijatelné i u značkových výrobků, například digestoř Faber 741 BASE je k dispozici již za 1269 Kč, a to včetně standardní záruky v délce 5 let.
Co možná nevíte o filtrech
Každý odsavač potřebuje údržbu své filtrační části. Měli byste proto vědět, zda vaše digestoř dokáže upozornit na konec životnosti filtrů, nebo si termíny výměny musíte kontrolovat sami.
Všechny digestoře obsahují tukové filtry zachytávající mechanické a tukové částice. Údržba filtrů závisí na jejich typu. Kazetové kovové filtry postačuje pravidelně čistit, filtry ze syntetických materiálů musíte vyměnit za nové.
Recirkulační digestoře jsou vybaveny také uhlíkovými filtry, které zajišťují odstranění pachů. Uhlíkové filtry je třeba měnit zhruba po 3–6 měsících, výjimkou jsou omyvatelné HFH filtry používané ve vybraných modelech odsavačů, u nichž je životnost filtru až 2 roky.
Zanedbání údržby filtrů může přinést problémy vám i digestoři. Filtry zanesené nebo poškozené čistí vzduch nedostatečně, takže odsavač neodstraní všechny nečistoty a pachy. Neprůchodné filtry navíc značně zatěžují odsávací zařízení a zkracují jeho životnost. Mezi nepříjemné důsledky zanedbané údržby filtrů patří také zvýšená hlučnost přístrojů.
Nevíte si rady?
Nejste jisti výběrem, nerozumíte technickým parametrům nabízených digestoří? Nechte si poradit proškolenými specialisty v oboru. Proškolení prodejci značky FABER vám zdarma poradí a nezávazně doporučí nejvhodnější model digestoře.
Víte, že první odsavač par uvedla v 50. letech minulého století na trh právě společnost FABER?
Související články: Digestoře pro panelákové kuchyně Nová kolekce od AEG je opravdu Neue Kollektion Nardi - Specialista na rustikální styl
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »