Úvod / Panelový byt / Inspirace a styl / Jak dětem zajistit bezpečný domov |
Jak dětem zajistit bezpečný domov
Přehledný prostor - lepší kontrola
Dům či byt by měl být zařízen tak, aby rodiče veškeré své činnosti zvládali i s přítomností dítěte, aby se v něm dítě cítilo dobře, mělo si kde hrát a aby na něj doma číhalo co nejméně nástrah. Statistiky totiž hovoří jasně: většina úrazů předškolních dětí vzniká právě v „bezpečí domova“, přičemž nejrizikovějšími místy bytu jsou kuchyně, koupelna, dílna, garáž a bazén na zahradě.
Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznou konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.
Bezpečnost v domě či bytě se hodnotí podle přehlednosti a využití prostoru, použitého nábytku a celkové infrastruktury s ohledem na rozvody elektřiny, přítomnost spotřebičů atd. Na dítě do šesti let by měli rodiče vždy vidět nebo je alespoň slyšet, a mít tak kontrolu nad tím, co právě dělá. To jim umožní přehledná dispozice prostoru. Kuchyň a obývací pokoj i další místnosti, v nichž během dne tráví rodina čas, by měly být proto propojené. Jednou z možností je dnes časté spojení kuchyně s obývacím pokojem. Dalším řešením, zejména tam, kde příčku probourat nelze a do jednoho z pokojů ústí zbytečně dvoje dveře, je částečné zazdění přebytečných dveří a vytvoření „kontrolního okénka“.
Okna
Nejčastější příčinou dětských poranění bývá pád, velké nebezpečí proto představují okna. Nejrizikovější jsou okna otočná kolem středové osy. Manipulace s nimi totiž nevyžaduje vynaložení velké síly. Vhodné je proto jak na okna, tak na dveře umístit zarážky. Měly by být dostatečně vysoko a okno by po jejich instalaci nemělo bez odblokování jít otevřít víc než na šířku zhruba 10 cm.
Zabezpečení dveří
Skleněné dveře opatříme ochrannou vrstvou (nalepenou bezpečnostní fólií) a na čiré sklo můžeme umístit nálepky s obrázky, aby dítě vidělo, že se pod nimi nachází skleněná výplň. Pokud máme kyvadlové (létací) nebo samozavírací dveře, v blízkosti dítěte je zajistíme, aby si do nich nepřivřelo prsty. Mnohé nebezpečné pády dětí může způsobit i úder létacích dveří. Zvýšenou pozornost věnujeme zámkům a klíčům, důležité je, aby se zámek na dveřích nezasekával. Klíče nikdy nenecháváme ve dveřích – mohlo by se stát, že se dítě zamkne a nebude si umět otevřít.
Nezapomeňme na schodiště
Velkou pozornost v domě s dětmi věnujeme schodišti. Nesmí být strmé, má mít pevné zábradlí, protiskluzovou úpravu hran schodů a musí být dobře osvětlené. Vzdálenost mezi tyčkami v zábradlí by měla být malá, aby mezi ně dítě nemohlo prostrčit hlavu nebo jimi propadnout. Ani na bezpečné schodiště by se však malé dítě nemělo dostat bez dozoru. Zabránit mu v tom mohou vrátka, která se běžné dají koupit.
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s bezpečnostní Vašeho bytu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
- Zabezpečujeme kuchyň pro naše děti - Základní informace
- Dětský pokoj oáza klidu a bezpečí dítěte
- Zabezpečujeme koupelnu pro děti
- Jak dětem zajistit bezpečný domov právě čtete
- Obývací pokoj bez nástrah pro děti
Související články:
Kamerový systém v panelovém domě
Detektory oxidu uhelnatého - Nenechte se otrávit!
Zabezpečení nejen panelového domu
Bezpečná domácnost - rady do života
Obývací pokoj bez nástrah pro děti
Zabezpečujeme kuchyň pro naše děti - Základní informace
Zabezpečujeme koupelnu pro děti
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »