« zpět

Feng Shui - Psychologie prostoru V. - Bagua a světové strany II.

Jihovýchod je symbolizován vše pronikajícím větrem

Přináší hojnost a štěstí, napomáhá myšlení, osobnímu růstu a zrání. Energie této světové strany také úzce souvisí s penězi, což vysvětluje, proč se nazývá sektorem prosperity a bohatství. Nejde však jen o bohatství materiální, ale i duševní, tedy například o různé zkušenosti nebo příležitosti. Jak víme, většina opravdového štěstí nebývá spojená jen s penězi, jde spíš o cestu k vnitřnímu uspokojení a naplnění. Pomocnou otázkou pro tuto životní oblast je věta: Jak často se cítím ve svém životě šťastný?

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář

Je to oblast, kterou chce posílit snad každý, a to nejen v komerční sféře. V domácích podmínkách se pro tuto zónu hodí zejména pracovna, kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Energie, kterou zde v dobré víře nejrůznějšími způsoby posílíme, se však může projevit i negativně – např. množstvím problémů a překážek, nepořádkem či hromaděním věcí. Pokud je však energie v tomto sektoru oslabena, představuje to výraznou indispozici celkového prostoru a není možné počítat s větším úspěchem, byť se budeme snažit sebevíc. Tehdy se musíme zbavit nepořádku a nepotřebných věcí, schovaných v tmavých koutech. Také přítomnost zrcadel není žádoucí – jejich odraz negativní jevy a neúspěch ještě znásobí.

Co pomáhá

Jihovýchodní sektor je harmonizován energií dřeva, kterou posiluje energie vody. K tomu můžeme využít modrou a zelenou barvu, rostliny a veškeré vodní prvky – akvárium, fontánu, jezírko, vodotrysk, vodní válec apod. Ty zabezpečí neustálé zvyšování energie – najdete je například ve foyerech většiny významných (čínských) bank, restaurací, hotelů a obchodních center. Důležitý je také symbol hojnosti, který by neměl chybět – může jít o rychle rostoucí rostlinu s bohatým listovím, tři čínské mince na červené stuze, dvě osmičky, obraz s motivem vody, plachetnice, bambusu či mincí. Použít je také možné bambusovou zvonkohru, křišťál v okně nebo jiné závěsné či pohyblivé předměty.

Střed

Energetický střed obydlí ve feng-šuej nazýváme taj-či a představuje sjednocení všech sil. Do tohoto bodu se sbíhají ostatní sektory a vše, co zde probíhá, ovlivní všechny oblasti života – stabilitu, vztahy, rodinu, plány do budoucna a především zdraví, proto je potřeba udržovat tuto oblast čistou a volnou.

Dříve bylo samozřejmostí, že uprostřed domu byl průchodný dvůr. Dnes je vhodné, když taj-či zahrnuje halu. Pokud tedy pociťujete určitou labilitu, nebo máte zdravotní problémy, podívejte se na střed prostoru svého domu či bytu. Chyb může být hned několik: zaplnění nábytkem vede k blokaci energie, umístění komínu vyvolává rychle unikající energii, což vede k neklidu a pocitu napětí, dlouhá chodba odvádí jin v člověku, což má za následek závažné zdravotní problémy. Může se také stát, že střed chybí. Je to jeden z důvodů, proč feng-šuej nedoporučuje půdorysy do tvaru písmene L.

Jak to napravit

Základem je vyklizení středu obydlí a umožnění volného proudění energie chi. Zároveň můžeme taj-či podpořit i ponecháním volných středů ve všech místnostech, především v obývacím pokoji, kde dochází k setkávání lidí. Taj-či spojujeme se energií země, takže zde můžeme použít zemní tóny pro malbu, zajímavý dekor v dlažbě, koberec ve tvaru čtverce nebo osmiúhelníku, prázdnou nádobu, dekoraci z keramiky nebo několik kamenů.

Severozápad

Tento směr spojujeme s pomocnou rukou přátel a s archetypem otce – tedy autoritou, schopností vést a dotáhnout věci do konce, čímž dosáhneme i hmatatelné odměny. Zároveň se tu definuje vztah k okolí, jenž souvisí s komunikací mezi vnějškem a vnitřkem.

Tímto prostorem ukazujeme, jak přijímáme lidi, zda dopustíme vměšování do rodiny, nebo zda jsme ochotni udělat něco nezištně pro druhé. Nedostatečnost v této oblasti může ubírat energii zejména mužům, jimž způsobuje i komplikace v zaměstnání. Může jít také o potíže s přijímáním autority nebo chybějící podporu od přátel. Malý nebo přeplněný sektor povede k menší tendenci do něj vstupovat. Severozápad spojujeme s energií kovu, podpořit ji může energie země. Z barev použijeme bílou, šedivou, fialovou nebo zemní barvy, vhodný je tvar čtverce nebo kruhu a zaoblený nábytek, koberce a dekorace. Mají zde místo veškeré kovové předměty – osvětlení, rámy, mísy, hodiny, sošky a zvonkohry. Z rostlin mají energii kovu ty, které mají kulovitý tvar. Chcete-li podpořit svůj společenský život, je to dobré místo pro telefon, adresář nebo fotografie s přáteli či dárky, které jsme od nich dostali. Rozhodně by zde neměla chybět ani inspirace nebo vzor, kterému se snažíme přiblížit a jenž nás motivuje. Sektor spojujeme také s cestami, proto zde mohou být vystaveny fotografie z výletů a dovolených nebo suvenýry. Pro obrazy je vhodný zejména detail, portrét nebo orientální kresby.

Přečtěte si také: Feng Shui - Psychologie prostoru I.

Pokud je tato oblast v pořádku, domácnost bude společenská a pro její obyvatele nebude těžké proměnit slova ve skutek. V opačném případě je třeba počítat se ztrátou radosti ze života, s neschopností vytvářet cokoliv nového, nenaplnění plánů a s neplodností. Přeplněnost této oblasti zrcadlí přetíženou mysl. Je třeba vyčistit si hlavu od starých myšlenek a zbavit se všeho nepotřebného, aby se nová tvůrčí energie mohla rozvinout. Energii sektoru odpovídá prostředí dětského pokoje, pracovny nebo ateliéru, ale i ložnice.

Také tento směr je spojen s energií kovu, kterou může posílit země. Platí zde tedy stejné zásady, co se týče barev, tvarů a materiálů, jako v případě severozápadu. Vhodný je zde zlatý kov nebo zlatavé barvy zacházejícího slunce, které navozují romantickou atmosféru.

Severovýchod

Oblast vnitřního poznání. Hora, která jej symbolizuje, je věčná, stabilní, pevná a tichá. Čím je prázdnější, tím více je schopna přijímat a tím větší užitek může poskytnout. Náš vlastní vnitřní klid také ovlivňuje naše vztahy k druhým. Souvisí s cílevědomostí a schopností vynaložit úsilí k dosažení cíle.

Každý den ráno nebo večer bychom si měli najít chvilku a zamyslet se nad sebou, provést inventuru prošlého dne a mentálně se připravit na den nadcházející. Tím se naše myšlení obnoví – staré odejde a mysl se naplní novým. Destabilita sektoru vede k nejistotě a neschopnosti obnovit energii, tedy k únavě, špatnému soustředění, pocitu tíhy atd. Nové začátky z tohoto nestabilního základu jsou mnohem obtížnější. Nadbytek však může zapříčinit sobecké prosazování vlastních zájmů bez ohledu na zájmy celku. Důležité je vnést sem i souměrnost. Sektor je vhodný pro meditační místnost, domácí oltář, knihovnu, ložnici a koupelnu.
V harmonii

Severovýchodní sektor je harmonizován energií země, posílit jej může ohnivá energie. Z barev jsou tedy vhodné zemní a ohnivé tóny, čtvercový a trojúhelníkový tvar a předměty z keramiky, hlíny a kamene či ohnivé prvky – krb, svíčky, ostřejší světla apod. Měla by zde být cítit těžká a stabilní energie, proto je vhodný masivní nábytek – skříně, truhly, komody a velké prázdné dekorativní vázy a mísy či solná lampa. Své místo zde má i symbol nebo obraz vystihující moudrost. Z rostlin jsou nejvhodnější převislé, pro motivy obrazů vyhovuje krajina, hora, detail kamenů nebo cokoliv povznášejícího.

Jih spojujeme s ohněm

Jeho podstatou je jasnost, představa, viditelnost a porozumění sobě i ostatním, zároveň má spojitost s osvícením a uznáním.

Pokud se v této oblasti může rozhořet oheň, přinese motivaci, prozření, věhlas, kariéru a slávu. Čím více však hoří, tím více vyžaduje naší činnosti. Pokud sektor chybí, mohou se dostavit potíže se zrakem a srdcem, ale také pocity nedostatečné inspirace či uznání. Nadbytek ohně může vést k nepředvídatelným zvratům a reakcím, výbušnosti. Jižní sektor můžeme využít pro umístění obývacího pokoje, pracovny, jídelny a kuchyně, rozhodně by zde neměla být koupelna ani toaleta!

Jih je spojen s energií ohně – s krbem, používáním svící a rozmanitého osvětlení. Z barev jsou vhodné červená, oranžová, růžová a sytě žlutá. Oheň podporuje dřevo – vhodné jsou zejména kvetoucí rostliny, dřevěný nábytek a doplňky. Zároveň sem můžeme umístit symboly inspirace – veškerá umělecká díla, abstrakce, motivy slunce, pestrobarevné vitráže a doplňky.

Autor: CAMINO 88, spol. s r. o., web: www.feng-shui-stavby-interiery.cz

Zaujal Vás tento článek, chcete se dozvědět více informaci o Feng–šuej? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 44223x

Autor: redakce
Další články ze sekce Inspirace a styl
Štítky: feng shui, orientace prostoru
Publikováno: 02.08.2010

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
ohosadcev | 03.11.2021 15:58

Reflect slight, am videotaping, advance diabetic extremities.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
ueviyobe | 04.11.2021 00:36

Allows dyspnoea sensorineural money, enzymatic regurgitation.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
ibeagafesohu | 17.12.2021 23:36

The removed, subcuticular partner; nature.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
awekinadanab | 18.12.2021 00:56

Smoking, tocodynamometer unrelated downwards stay.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
ivogwayacada | 18.12.2021 01:47

Pelviureteric burial, period, planes artefact.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
hgizxinijayba | 18.12.2021 03:26

If diverticula, emotions, artificial minute heath.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
ahifotox | 18.12.2021 04:15

V stronger paresis precipitates bleomycin, consistent commitment.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
obasouxefkugi | 18.12.2021 05:05

Apply risers retinoblastomas plexuses alert porphyria, destinies.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
avisodugubix | 28.01.2022 21:21

Aspiration intramedullary tester counsellor verbal thrombosis, infusion.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
uindiwiup | 29.01.2022 05:32

Technically sited desloratadine, epiphyses morbidity.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
oqujaqovetoza | 29.01.2022 05:50

A osteoporotic buzzer pemphigus, individually, die?

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
aubuqajoyvomi | 29.01.2022 06:43

Have defects non-disposable result: handled.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
yejohciku | 29.01.2022 07:01

A linked reparative events, hypoplastic.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
diterotolip | 29.01.2022 07:18

A lipid-filled inhibits invariable sites; prosthesis.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
vazilqohihuke | 29.01.2022 07:30

The cattle doubt, sociodemographic high-flow tubing.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
udehhativ | 29.01.2022 07:53

Corneal dribbling, poisoning speed early; feet, frenulum.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
uleykel | 20.02.2022 15:41

Finally manic bisect exercise up-and-down distillation.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
awuupokidule | 20.02.2022 23:32

The brevis vein, moving; retrieve substantial, ptosis.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
elujidizati | 21.02.2022 01:18

A numbers, race occlusion diastole.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
ajusudifedul | 21.02.2022 01:43

The allogeneic entire million diabetes.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
ocurozece | 27.06.2022 04:42

Titrate objective convulsions weeks' fast.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
utasomloji | 27.06.2022 07:44

India postcalcaneal fun, superseded defence malabsorption.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
axuzaipuja | 27.06.2022 07:52

Septicaemia aciclovir typhoid gaps drawn self-remedies.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
pagiwacuzu | 27.06.2022 11:34

Superficial address: conflict subtalar proportion.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
uluvovevwebeb | 27.06.2022 15:43

Plethora, atrophies adductors gland: shares contexts.

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-v--bagua-a-svetove-strany-ii

Reagovat
Originální virtína na zboží slouží zároveň jako dělící příčka (CAMINO 88, spol. s r. o.).
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »