Úvod / Panelový byt / Elektro a spotřebiče / I doma buďte vždy v obraze! |
I doma buďte vždy v obraze!
Obraz jako břitva
Exponenciální vývoj technologií digitálního zpracování obrazu přináší již téměř každým rokem nové a nové vymoženosti, které se ve stále kratším čase stávají cenově dostupnými pro široké vrstvy veřejnosti. Prudký rozmach výrobních technologií LCD, LED a plazmových televizních přijímačů, satelitní přenos a šíření pozemního digitálního televizního signálu dostává informační technologie a zábavní průmysl do nejvzdálenějších koutů civilizace s minimálními technickými nároky a ekonomickou dostupností. Digitalizace také umožnila dramaticky zlepšit kvalitu obrazu zavedením formátu HD – vysokého rozlišení obrazu.
První pokusné filmové projekce zaznamenávající prostorové efekty (3D) vedly k vývoji několika technologií, které, zdá se, mají budoucnost a další rozvoj před sebou. V kině jsme si již zvykli na brýle pro vidění 3D obrazu, podobné brýle se objevují při sledování televizní obrazovky s projekcí ve 3D, několik světových výrobců však již nyní vyvíjí systémy zobrazení, kdy 3D brýle jako potřebná a obtěžující pomůcka ztratí smysl.
Čekat na budoucnost však nemusíme. Již dnes naprosto jednoduše můžeme přijímat kvalitní signál televizního obrazu s vysokým rozlišením prostřednictvím individuálního satelitního přijímače, případně domovního rozvodu s individuálními satelitními přijímači v jednotlivých bytech.
Televize bez omezení
Satelitní digitální televize je skvělým řešením příjmu signálu na území České i Slovenské republiky, šíření signálu a úroveň jeho kvality není omezena jako v případě pozemního vysílání vzdáleností vysílače ani terénními překážkami. Přijímaný satelitní signál satelitní televize nabízí výrazně bohatší programovou nabídku. Při výběru poskytovatele satelitního signálu hraje na českém i slovenském trhu významnou úlohu společnost Tradetec, a.s., která nabízí ucelený systém satelitního příjmu televizního signálu a případně také internetové připojení pod názvem ASTRA2Connect prostřednictvím geostacionárních komunikačních satelitů ASTRA.
Skylink představuje mimořádně bohaté spektrum televizních i rozhlasových programů pro byt, bytový dům nebo rekreační objekt bez geografického omezení příjmu signálu. Stejnou nabídku můžete využít v centru velkého města stejně jako v civilizací takřka nedotčených koutech – v hlubokých lesích nebo na horách. Jedinou podmínkou je přímá viditelnost na geostacionární dráhu. Programová nabídka je volitelná, přičemž celá řada základních programů českých a slovenských televizí a rádií zůstává stejně jako stovky zahraničních bez poplatků. Ve vybraných placených kategoriích je možné získat přístup k řadě dalších mimořádně atraktivních programů, z nichž část je v českém či slovenském jazyce dabována, případně titulkována. Výběr televizních programů je vskutku nesmírně bohatý a každý si vybere podle zájmů svých i dalších členů domácnosti. V nabídce jsou dětské programy, dále kanály sportovní, filmové, dokumentární, hudební, erotické, zpravodajské i všeobecně populární.
Skylink zprostředkovává příjem širokého spektra televizních kanálů ve špičkové kvalitě, v tzv. HD rozlišení, které ocení zejména majitelé televizních přijímačů či počítačových sestav, které tuto technologii umí zpracovat a beze zbytku využít. Takové programy a pořady jsou ve firemní nabídce označeny symboly HD. Pro příjem signálu a sledování programu v nejvyšší technické kvalitě je potřebný satelitní přijímač, který umí HDTV zpracovat, a televizor s vysokým rozlišením (HD).
Pozemní vysílání nebo příjem ze satelitu?
Přechod z analogového na digitální vysílání je opravdu revolučním skokem ve vývoji televize a zpracování obrazu. Digitální signál nabízí nesrovnatelně lepší kvalitu zvuku a obrazu, snadnější příjem a přenos většího množství programů jediným kanálem s výrazně nižším vysílacím výkonem pozemních vysílačů.
Digitální vysílání rozhlasového a televizního signálu je ve srovnání se zastaralým analogovým vysíláním jednodušší na příjem. Využívá se většinou širokopásmová anténa. Snížení kvality signálu je ve srovnání s analogem menší, zejména v členitém terénu a lokalitách více vzdálených od vysílače. Digitální přenos nabízí šíření většího množství televizních a rozhlasových programů, podpůrné informace (teletext, elektronického programového průvodce, zpravodajství, atd.). Pro šíření pozemního signálu (hovoříme o něm jako DVB-T, T jako terestriální=pozemní) se využívá síť stávajících původně analogových vysílačů, které jsou postupně osazovány přenosovou technikou pro digitální signál. Pozemní vysílání však je ve větší či menší míře zatíženo rizikem snížení kvality signálu v závislosti na vzdálenosti vysílače, atmosférických podmínkách a profilu terénu. Ztráta kvalitního signálu se projevuje v kostičkování obrazu, zamrzání obrazu a případně i jeho výpadku.
Všechny tyto problémy odstraňuje digitální vysílání ze satelitu (DVB-S, S jako Satellite=satelitní, družicové). Zatímco pozemní anténa je naladěna na pozemní vysílač, satelitní anténa, známá parabola, je zaměřena na geostacionární družici. Pojem geostacionární znamená laicky přeloženo „ve stejné pozici vůči Zemi“. Družice je vynesena na oběžnou dráhu a zaparkována ve výšce přibližně 36 000 km (vzdálenost Země-Měsíc je přibližně 378 000 km). A v této výšce 36 000 km obíhá kolem zeměkoule takovou rychlostí, že Zemi oběhne přesně za 24 hodin. A to je doba, za kterou se otočí i Země pod družicí – výsledkem tedy je, že družici pozorovatel na Zemi vidí stále ve stejném místě nad obzorem. Proto také jednou zamířená parabola do určitého místa na obloze (ve skutečnosti přesně zacílená na družici) se nemusí pořád natáčet. Existují i paraboly, které mají v ohnisku dva LNB konvertory, z nichž každý je zamířen na jiné místo na obloze – na jednu anténu tak lze současně přijímat signál ze dvou družic, aniž by se musela konstrukce antény natáčet jinam.
Set-top box magická skříňka
Pro příjem pozemského digitálního televizního signálu je zapotřebí vhodná TV anténa a přijímač, tzv. set-top box. Příjem ze satelitu zprostředkovává parabolická anténa, LNB konvertor v ohnisku antény a přijímač, který signál zpracuje.
Satelitní příjem se dostává do stále širší obliby. Nezávislost uživatele na okolí, dostupnost kvalitního signálu a snadná obsluha – to jsou základní a obrovské výhody, které satelitu dláždí cestu k širokému uplatnění.
Jednu nevýhody však přece jen satelit má – estetickou. Přítomnost antény na rodinném domě nebo v zahradě nikoho příliš netrápí, ale v koncentrované podobě jsou satelitní antény napěchovány na fasádách bytových domů a paneláků jako nevzhledné kovové květy popínavé rostliny, kde stvoly nahrazují provazce koaxiálních kabelů. Ukážeme si, že i s tímto si můžeme elegantně poradit.
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s instalací Skylinku do Vášeho bytu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »