« zpět

Dětských hřišť ubývá aneb co děti, mají si kde hrát?

Dětská hřiště

K nezdravým jevům mnohdy přispívají i velká paneláková sídliště, města ve městech, která často neposkytují dětem dostatečné kulturní a sportovní vyžití, takže děti se pak bezcílně toulají po sídlišti a mnohdy sklouznou na nesprávnou cestu. Proto rodiče s povděkem vítají existenci dětských hřišť v blízkosti bydliště. Hřiště vybavená kvalitními herními prvky skýtají dětem bezpečné, atraktivní a kreativní herní prostředí, napomáhající správnému fyzickému a duševnímu rozvoji. Děti se s radostí a nadšením vrhají do hry, která jim nabízí množství různých herních aktivit, variabilitu, napětí, výzvy k výkonům, prozkoumávání a kreativitu, srovnávání se s ostatními.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Nelze zapomínat ani na postižené děti, kterým je třeba dát možnost co nejvíce se zapojit do běžného života. I postižené děti mají právo na hru, měly by mít příležitost hrát si nejen samy, ale i v kolektivu zdravých dětí a měly by se při tom cítit bezpečně. Je důležité již ve fázi plánování vědět, jak prostředí uzpůsobit a doplnit o prvky sloužící postiženým dětem. Zejména orgány místní samosprávy by měly usilovat o tzv. integrovaná dětská hřiště, která budou určena zdravým i postiženým dětem současně. V případě nedostatku investičních prostředků bývá snadným a nenáročným řešením alespoň vybudování zákoutí pro hry, které je vymezeno například hustou zelení, oddělující vybudované zákoutí od prachu, hluku a dopravního ruchu.

Hřišť pro děti není nikdy moc

Dětská hřiště jsou již řadu let nedílnou součástí většiny našich měst i obcí, kde je děti užívají ke svým volnočasovým aktivitám. Dobře se uplatní i v mateřských školách, ve školních areálech, ale i v nemocnicích a v dětských léčebnách. Dětská hřiště jsou také jedny z mála míst, kde děti mohou bezpečně jezdit na dětských kolech.

Dětská hřiště by měla vždy odpovídat věku dítěte. Mladší děti do šesti let, které teprve začínají rozvíjet svou motoriku, mají rády klidnější hru. Pro ně se dobře uplatní skluzavky, šikmé horolezecké stěny, můstky, vertikální sítě apod. Pro starší děti, ve věku od šesti do dvanácti let, je nabídka vybavení hřišť velice široká. Jsou to různé šplhací herní prvky, lanové pyramidy a další polyfunkční dobrodružné prolézací systémy a opičí dráhy, u nichž je cílem zvládnout celý okruh bez dotyku se zemí, dále i skateboardové rampy a pooly, minigolf, skály a jiné objekty na šplhání, mohou to být i multisportovní arény a fitness stanice, kde mohou být i basketbalové koše či minigolf.

Děti se na hřištích sami rozvíjejí

Na dětském hřišti mohou děti trávit svůj volný čas, ty menší společně s rodiči. Navazují zde vzájemné kontakty a věnují se spontánní zábavě, díky které si osvojí koordinaci pohybů a další sportovní a motorické dovednosti, jako je šplh, skok, skluz, slézání, vylézání nebo chůze po nestabilním podkladu zavěšené lávky. Jednou z funkcí dětských hřišť je i rozvoj důležitých vlastností, jako jsou vytrvalost, překonávání strachu a překážek, snaha vyrovnat se ostatním. U dětí se tak rozvíjí rychlost, zdatnost a obratnost a vytváří se kladný vztah k pohybu, což je základ pro jejich další sportovní rozvoj. Neméně důležité je vytváření zdravého sebevědomí, jakož i snaha dítěte vyniknout, předvést se před ostatními a v něčem je překonat.

Kvalita je nutností

U všech prvků dětských hřišť je třeba preferovat vysokou kvalitu, funkčnost a především bezpečnost v souladu s platnými normami EU. Pozornost je třeba věnovat úpravě pozemku, podkladu pod atrakcemi a celkovému provedení vybavení. Pro dětská hřiště se vybírá kvalitní opracované dřevo se sraženými nebo zaoblenými hranami. Skluzavka musí být připevněna na konstrukci z kvalitního dřeva. Totéž platí i pro další oblíbený prvek hrací sestavy, pro houpačku, která musí mít horní ráhno z vysoce kvalitního dřeva.

S ohledem na bezpečnost dětí je velmi důležité pečlivě vybírat dodavatele dětského hřiště a důsledně dbát na dodržení všech potřebných předpisů a norem. Určitě zde nemá své místo amatérský přístup a schválení dodávky herních systémů v rámci dobrovolné výpomoci kutilů, protože v případě zranění či nehody na atrakci, která nesplňuje bezpečnostní parametry a normy, jsou soudní tahanice téměř jisté. Vzpomeňme jen na tragické nehody, kdy během krátké doby zbytečně zahynulo hned několik dětí jen kvůli tomu, že si hrály s nezakotvenou brankou... Ač někdy jde o souhrnu nešťastných náhod, každá tragédie by měla být důvodem k rozsáhlým opatřením, aby se již nikdy nic podobného neopakovalo. Vždyť i každá havárie dopravního letadla se také důkladně šetří a ze závěrů zkoumání se přijímají technická opatření, aby se další havárie ze stejných důvodů již nemohly nikdy opakovat.

Kdo si hraje, nezlobí!

Z tohoto důvodu jsme mohli být v nedávné minulosti svědky hromadné likvidace zastaralých dětských hřišť, která nesplňovala přísné normy Evropské unie. Stávající provozovatelé a odpovědní pracovníci raději většinou alibisticky zlikvidovali někde i poslední zbytky přirozeného dětského prostředí, jen aby nemuseli investovat do modernizace či úprav. Proto se v řadě měst a obcí ztratila i poslední pískoviště, likvidují se poslední zbytky „divokých“ hřišť.

Dětská hřiště přitom mají na mladý organizmus jednoznačně pozitivní vliv. Dítě si při pohybových hrách přirozenou formou osvojuje základní pohyby nutné pro další motorický vývoj, který je projevem zdravé fyzické i psychické stránky osobnosti dítěte. Příjemné, aktivizující a bezpečné prostředí, jakož i pestré podněty dítěti zaručují hezkou zábavu, která má vliv i na formování osobnosti a tvořivou činnost a dává dostatečný prostor pro dětskou fantazii. Pokud dětem dopřejeme dostatečný čas pro hru v příjemné a bezpečném prostředí dětských hřišť, přispějeme i k upevnění přátelských vztahů s jejich vrstevníky a k celkovému rozvoji osobnosti dítěte.
 Chcete poradit s možnostmi vytvoření dětského hřiště pro Vaše sídliště? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 37843x

Autor: redakce
Další články ze sekce Dětská hřiště
Štítky: dětské hřiště, hřiště, zábava pro děti
Publikováno: 31.03.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Je důležité pečlivě vybírat dodavatele dětského hřiště a důsledně dbát na dodržení všech potřebných předpisů a norem.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »