« zpět

Modernizace výtahů (I): Zlepšení životní úrovně ve Vašem panelovém domě

Výtahem ke kultivovanému životu

Ideálním a nezbytně nutným krokem je řešení rekonstrukce. Při nedostatku investičních prostředků je ideální modulární řešení, které umí reagovat na požadavky pouze renovací či regenerací výtahových zařízení jen v nezbytné míře, ale vždy ve vysoké kvalitě, přičemž se předpokládají další kroky. Postupně lze provádět změny následné – provést kompletní výměnu elektroinstalací, výměnu klece, rekonstrukci interiéru výtahu apod. Výhodou je šetrnější přístup k obyvatelům či uživatelům výtahu – oprava je kratší, lidé jsou méně omezeni v pohybu, většinou menší jsou i nároky na logistické zabezpečení a pohyb pracovníků v domě. Při částečné rekonstrukci existuje možnost ponechání stávající koncepce řešení klece, případně je klec nahrazena lepším systémem, kde například jiný princip zavírání dveří výrazně zvětší velikost vnitřního prostoru a komfort přepravovaných osob.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Prvními zásahy v postupné realizaci modernizace výtahů jsou většinou výměny elektroinstalací a řídicích systémů, bezpečnostních prvků, komunikačních prostředků a mechanických součástí při zachování stávajícího rámu klece a nejdůležitějších součástí ve výtahových šachtách. Součástí postupných změn bývá také renovace interiéru, většinou ve formě instalací pohledových povrchových panelů.

Modernizace výtahu je však ekonomicky nejvýhodnější při kompletním zásahu a celkovém řešení systému. Na pár hodin či dnů je situace náročnější pro obyvatele z hlediska narušení pohodlného bydlení, ale stojí za to. Z hlediska technického jsou prováděny náročnější zásahy do objektu domu, leč s výsledkem okamžitým – s kompletní výměnou všech prvků včetně klecí a dveří na jednotlivých patrech. Úplná rekonstrukce nabízí po několika dnech nepohody a zvýšené fyzické námahy (není-li v domě další výtah) zařízení, reagující bezpečností i komfortem na požadavky bydlení 21. století.

Bezpečnost na prvním místě

Jedním z nejdůležitějších důvodů revitalizace výtahů v domě bývá často kritizovaná „přehnaná“ bezpečnost, kterou diktují normy a exekutiva Evropské unie (konkrétně se jedná o normu EN81-80). Vysoké požadavky bezpečnostních standardů jsou však jedinou hybnou silou dalšího vývoje, protože drtivá většina obyvatel domu raději věnuje peníze na cokoliv jiného – auto, dovolenou, luxusní televizi, ale téměř nikdo si neuvědomuje, že ve starých domech často visí jeho život doslova „na vlásku“. I když výtahy téměř všude procházejí revizními prohlídkami, jak stanoví normy a zákony, skrytá vada v přesluhujících mechanismech či únava materiálu pak při souhře nešťastných náhod a neexistence moderních bezpečnostních prvků může končit v lepším případě jen zraněním, v horším i smrtí. A skutečně až velmi často se dozvídáme z médií, že se někde utrhl výtah, že někdo nechal ruku či nohu v prostoru mezi klecí a dveřmi, že někdo byl zraněn či usmrcen pohybem výtahu nebo stěhovaných předmětů. Nejde přitom o žádné zveličování – například v době příprav tohoto článku zemřel další člověk ve výtahu na pražském Veleslavíně. Ať již za nehodami či neštěstími stojí nepozornost, technická závada nebo shoda nešťastných okolností, správně a moderně vybavený výtah by dokázal zabránit řadě těchto zranění či úmrtí.

K bezpečnosti cestujících osob přispívá přesný dojezd, díky němuž nedochází k úrazům, způsobených pádem po kolizi s vyvýšenou hranou klece nebo podlahy, případně prošlápnutím do neočekávané nižší roviny podlahy. Automatické dveře s fotobuňkou zabrání možnému pohybu klece, pokud se dveře neuzavřou, nebo je ve sledovaném prostoru cizí předmět. Klecové dveře zabrání možnému kontaktu s okolními stěnami šachty nebo dveřmi v patrech a nedovolí rozjet výtah, pokud by přepravované předměty zasahovaly mimo kabinu.

Nové výtahy myslí i na postižené

Za revitalizací výtahu však nehledejme pouze bezpečnost přepravovaných osob, ale také důstojný život pro zdravotně postižené spoluobčany. Zdraví lidé si většinou neuvědomují pohybová omezení zdravotně postižených osob, kterým často není vůbec umožněno dostat se do vybraných objektů, případně jen s velkým fyzickým či psychickým úsilím. Právě modernizace výtahů otevírají prostor pro pohyb seniorů, vozíčkářů, nemocných nebo jinak postižených osob. Až časem si zdraví lidé uvědomí, že zestárnou a že pohyb do schodů nebo život na kolečkovém křesle bude i pro ně sám o sobě těžší. Výtah podle zažitých moderních standardů kulturního národa je tedy bezesporu krokem k lepšímu životu.

Inovativní řešení pro nové i staré budovy

V současné době je na trhu dostatek kvalitních technologií, které umožňují instalovat výtahový systém moderního vzhledu, spolehlivě odstraňující bezpečnostní rizika. A těch vidíme kolem sebe stále dost – částečně ohrazená výtahová šachta, chybějící kabinové dveře, hořlavá kabina, nebezpečí výstupu v důsledku nepřesnosti zastavení, chybějící komunikační zařízení pro upozornění servisního střediska. A tak bychom mohli pokračovat.

Moderní pohonné jednotky přitom nevyžadují strojovnu a minimalizují energetické nároky, což se projevuje v provozních úsporách až o 70 % ve srovnání se zastaralými systémy! Výtahy s převratnou technologií přitom minimalizují požadavků na údržbu.

Například LIFTCOMP a.s. nabízí ucelená řešení, vždy na míru pro konkrétní dům, pro konkrétní projekt.

Radost ze svezení v moderním výtahu

Výsledný dojem zlepšuje tichý, rovnoměrnější a plynulý pohyb. Kratší doba čekání na výtah je poplatná uspěchané době, a tak přepravované osoby netrpí pocitem věčného čekání. Moderní výtah je také zárukou spolehlivého provozu bez častých výjezdů k servisním zásahům.

Samozřejmou nabídkou každého dodavatele výtahové kabiny by měla být flexibilní nabídka řešení interiéru s možností výběru podlahy, stropu, stěn, ovládacího panelu, okopového plechu a madla. Zrcadla na stěnách opticky zvětší vnitřní prostor a poslouží k úpravě zevnějšku. Zatímco mužům většinou postačí „předletová“ několikasekundová kontrola vlastní identity, ženy ocení i dobré osvětlení pro pečlivé doladění jemných detailů aktuálního barevného provedení obličeje a sladění účesu, očních stínů, očí, rtů a dalších vizážních elementů.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s rekonstrukcí či inovací výtahu ve Vašem domě? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
 

Přečteno: 44877x

Autor: redakce
Další články ze sekce Výtahy
Štítky: bezpečnost, výtahy, rekonstrukce výtahů, dotace na výtahy, dotace na renovaci výtahu, modernizace výtahů, , rekonstrukce paneláku, rekonstrukce výtahu v panelovém domě, rekonstrukce výtahu, výtahy v panelovém domě
Publikováno: 04.04.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »