« zpět

Střecha nad hlavou není jen synonymem bydlení (I) - Šikmá střecha recept úspěchu

Není střecha jako střecha

Opakované prostředky do oprav je však možné ušetřit použitím velmi elegantní kombinované technologie nástavby šikmé střechy, která rekonstrukci původní nevyhovující ploché střechy mění v kvalitativně jiné dílo. Specializovaná střechařská firma STŘECHY 92, s.r.o., se sídlem ve Zlíně, již více než 15 let nabízí na českém trhu vskutku jedinečný technologický systém RpSt – systém nástavby dvouplášťových střech nad plochou střechou. Firma tímto způsobem realizovala střechy více než pěti stovek objektů s celkovým pokrytím přes 400 000 m2, takže lze oprávněně prohlásit technologii za ověřenou, bezproblémovou, plně funkční a ekonomicky velmi zajímavou.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Řešení na dlouholeté potíže je šikmá střecha

Technologie RpSt využívá jako základ dřevěnou nosnou konstrukci z příhradových vazníků, spojovaných na speciálním lisovacím zařízení styčníkovými pozinkovanými nebo nerezovými destičkami ze silného plechu. Výběr tvaru sedlového, obloukového nebo mansardového vazníku provádí statik podle charakteru objektu, zaměření ploch a stanovení výpočtového zatížení. Každý přířez vazníku je přesně počítán a dimenzován speciálním programem, čímž lze ušetřit výrazné množství materiálu. Montáž nosníků je navíc velmi rychlá a ekonomicky tedy velmi efektivní.

Střešní krytinu kotvenou na nosníky tvoří plechové šablony s kvalitním ocelovým pozinkovaným jádrem o síle 0,5 mm nebo 0,63 mm, které je před nepřízní počasí a oxidací ještě chráněno několika ochrannými vrstvami a silnou plastovou vrstvou. Právě špičková a hladká úprava finálního povrchu zaručuje, že se na střeše prakticky neusazují mechy, lišejníky či jiné zbytky organické hmoty okolní zeleně (například listí ze stromů apod.). Ani sníh, ani voda se díky hladkému povrchu šablon na střeše neudrží.

Dodavatelem značkové krytiny i okapových prvků je převážně firma Lindab. Okapový systém je zhotoven ze stejného materiálu jako střešní krytina. Plech krytiny je tvarován do mechanicky odolných taškových nebo trapézových profilů, které jsou při aplikaci i údržbě pochůzné.

Kvalita především…

Systém výstavby RpSt představuje aplikaci velmi lehké dvouplášťové střechy s minimálním zatížením stávající konstrukce objektu – přibližně o nepatrných 20 kg/m2. Vzhledem k tomu, že je konstrukce opravdu unikátně lehká, je mimořádně důležité zajistit její dostatečné kotvení. Střecha je totiž vystavena dynamickému zatížení větru, ale také dodatečnými efekty proudění vzduchu, působícími v lokálním měřítku – například výraznějšímu namáhání v průchodech mezi objekty zástavby či vlivem okolního terénu nebo blízkých staveb. Vazníky jsou proto kotveny do stropních panelů domu vždy alespoň na čtyřech místech s využitím ocelových nebo chemických kotev.

Kvůli rychlosti výstavby a z důvodu snížení rizika zatékání během montáže je kompletována celá střešní krytina a teprve poté je celá střecha fixována k podkladu. Tím je zcela eliminováno riziko zatékání do bytů pod střechou v případě náhlé změny počasí nebo silných dešťů, které mohou občas překvapit řemeslníky při rekonstrukci klasické ploché střechy. Způsob uchycení vazníků bezpečně fixuje kompletní střechu k panelovému domu a spolehlivě odolává i nejnáročnějšímu působení atmosférických vlivů včetně extrémních poryvů větru.

Nástavbou lehké šikmé střechy se elegantně řeší celá řada problémů

Řešení těchto problémů by očekávala realizační firmu při klasické rekonstrukci ploché střechy pomocí asfaltových a fóliových pásů, případně včetně zateplení. Vytvoření nového druhého střešního pláště nad domem dostačuje k ochraně stavby, aniž by musela být opravována nebo odstraňována ochranná vrstva střechy ploché. Stávající vrstvy mohou zůstat v původním stavu, dokonce i nefunkčním, takže odpadají i náklady na likvidaci starého materiálu. Ten naopak poslouží jako primární tepelná ochrana. Příhradové vazníky nabídnou dostatečný průchozí prostor pod střechou, takže lze snadno vizuálně kontrolovat stav střechy. I nezateplenou konstrukcí šikmé střechy se snižují tepelné ztráty domu, nově vzniklé podkrovní prostory však umožňují i dodatečné účinné kompletní zateplení, které ještě více ztráty tepla potlačí. Podkrovní prostory jsou dobře větratelné, proto brzy vyschnou i stávající vrstvy ploché střechy.

Šikmé střechy bezpečně a rychle odvádějí srážkovou vodu, nehrozí riziko vzniku „bazénů“, které vznikaly na plochých střechách při neočekávaném ucpání odtokového potrubí a které bývají příčinou častého vyplavení bytů pod střechou. Voda z šikmé střechy je odváděna buď do venkovních podokapových žlabů a odtud do sběrného kotlíku, který ústí do stávající vpusti, druhou variantou je řešení odvodu fasádními svody do venkovní kanalizace. Fasádní svody se kvůli dynamickému působení vody používají především u nízkopodlažních domů.

Zaujal Vás tento článek, chystáte se na rekostrukci střechy a chcete poradit? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 35023x

Autor: redakce
Další články ze sekce Střechy a nástavby
Štítky: střecha, šikmá střecha, střešní konstrukce, systém střech
Publikováno: 20.02.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
vbfg1e9e asCilm6fjdeb 20.10.2016 22:30 Reagovat
Zobrazit vše
Závěrečné práce na nové ploché střeše bytového domu. Řešení hřebene střechy, průchodu i opláštění komínových těles svědčí o pečlivé a odpovědné práci řemeslníků (Kroměříž, Tallichova 5312-13).
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »