« zpět

Zasklívání lodžie

Užitečné a chytré zateplení

Zasklená lodžie dokáže účinně zabránit energetickým ztrátám, podle konstrukčního provedení a orientace vůči světovým stranám lze zabránit úniku až 40 % tepla. K nižším tepelným ztrátám přispívá totiž omezení úniku tepla netěsnostmi rámů oken a balkonových dveří a prostupem tepla prosklenými plochami. Dále v přechodných obdobích roku, na jaře a na podzim, lze zasklením lodžie ušetřit za vytápění, protože díky působení známého skleníkového efektu se zvyšuje teplota v interiéru.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznou konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Prostoru není nikdy dost

Letmým pohledem na panelové domy se snadno přesvědčíme, že nekrytý balkón nebo lodžie běžně slouží jako kuřárna, případně nepříliš chráněné odkladiště jízdních kol nebo skladiště přebytečných objemnějších kusů nábytku. Často i skříně, vystavené dešti, sněhu a mrazu, slouží jako zoufalé nouzové řešení nedostatku skladovacího prostoru. Balkony nebo lodžie opředené hustou sítí prádelních šňůr také často slouží jako příruční venkovní sušárna prádla, která se však zejména v exhalacemi znečištěných velkých městech nebo průmyslových aglomeracích příliš neosvědčuje.

Za nepříznivých meteorologických podmínek se totiž často prádlo zašpiní ještě dříve, než stihne uschnout. Zasklená lodžie snadno řeší nebezpečí ušpinění prádla, navíc díky vyšší teplotě prádlo zde umístěné i rychleji usychá. Výrazně také klesá prašnost v interiéru. V neposlední řadě je výrazným přínosem také snížení hlučnosti v interiéru, což ocení určitě každý uživatel bytu v lokalitách se zvýšenou hlučností, ať již v blízkosti letišť, železničních koridorů, městských silničních okruhů, velkých křižovatek nebo výpadovek. Zasklená lodžie zejména v přízemí, prvním či posledním patře poslouží jako důležitý bezpečnostní prvek ochrany bytu, který dokáže cestu do bytu pachateli vloupání znepříjemnit, případně jej od úmyslu zcela odradí. K zasklívání se používá bezpečnostní tvrzené sklo, které není snadné rozbít.

Zasklená lodžie či balkon může nahradit sklad či komoru, ale může posloužit i jako prosvětlený rozšířený obývací pokoj či miniaturní zimní zahrada, lákající k odpočinku, k posezení u kávy či čaje.

Pro kutily nepříliš vhodná aktivita

Zasklení lodžie doporučujeme ponechat na bedrech specializovaných firem. Jejich specialisté totiž snadno a rychle dokáží vyjednat připravované stavební úpravy na úřadech, vyjednají podmínky s majiteli domu (většinou s družstvy nebo sdruženími vlastníků) a zajistí přípravu konstrukce tak, aby samotná montáž proběhla rychle a hladce. Při úspěchu řešení hrají důležitou roli praktické zkušenosti, aplikace speciálních materiálů, technologií a konstrukčních uzlů, které amatérský kutil zcela jistě nezná, případně při jejich zajištění stráví spoustu času a určitě zaplatí více peněz, protože spotřebuje více materiálu a jeho případné přebytky dále nevyužije.

Firma je snadné řešení

Přesné zaměření lodžie, dokonalost bezpečného uložení vodicích kolejnic, z něhož se odvíjí ovladatelnost jednotlivých prosklených sekcí, zpracování projektové dokumentace a vyřízení všech formalit a povolení - to jsou okolnosti, které favorizují rozhodnutí svěřit řešení raději dodavatelské firmě než kutilovi, byť šikovnému. Specializovaná odborná firma disponuje připravenou technickou dokumentací, zkušenými partami vyškolených pracovníků, ověřenou a certifikovanou technologií a prakticky nulovým odpadem, protože zbytek materiálu využije při dalších realizacích. Vybraná firma by ale zase na druhou stranu měla zcela samozřejmě investorovi prokázat, že její nabízené služby a technologie odpovídají platným technickým normám a prováděcím předpisům.

Při vlastní realizaci je třeba konzultovat zasklení lodžie nebo balkonu na místně příslušném stavebním úřadu a s vlastníkem bytu či domu. V ohlášení stavebních úprav nebo žádosti o stavební povolení je třeba uvést, na jakém objektu k úpravám dojde, jejich druh, rozsah a účel, dodat jednoduchý popis s projektovou dokumentací, souhlas vlastníka objektu a případně další podklady dle požadavku stavebního úřadu. Přípravě podkladů je třeba věnovat náležitou pozornost, proto se jako výhodnější opět jeví spolupráce s dodavatelskou firmou, která zajistí dokumentaci včetně potřebných certifikátů. Seriózní dodavatelská firma vše zařídí na klíč.
Zasklívání lodžií a balkonů se stává stále oblíbenější a rozšiřující se aktivitou. Není divu - čím více zakázek se realizuje, tím více lidí prakticky poznává úžasný přínos k hodnotám moderního bydlení. Kromě pohodlnějšího, příjemnějšího a komfortnějšího praktického bydlení získává na hodnotě také dům samotný. Architektonický přínos zasklených lodžií ke vzhledu domu je nesporný, větší množství zasklených lodžií také výrazně přispívá ke snížení energetických ztrát celé budovy.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit při pořízení lodžie pro Váš byt? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

.

Přečteno: 46932x

Autor: redakce
Další články ze sekce Balkóny a lodžie
Štítky: zasklení lodžie, lodžie, zimní zahrady
Publikováno: 15.02.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
K zasklívání se používá bezpečnostní tvrzené sklo, které není snadné rozbít.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »