Úvod / Panelový byt / Vychytávky / Zjedodušujeme si práci v nové kuchyni |
Zjedodušujeme si práci v nové kuchyni
Ergonomie kuchyně
Se snahou o zjednodušení práce v kuchyni souvisí i hygienické a ergonomické požadavky, dokonalé uspořádání kuchyňského pracoviště i přehledné ukládání potravin a všech potřebných pomůcek. Možnost mít vše neustále po ruce nám samotnou práci v kuchyni velmi ulehčuje. Mezi největší „šetřiče" práce a času patří především technické vybavení kuchyně. Sestava kuchyňského zařízení by měla vycházet z ergonomických požadavků.
Od místa uložení potravin v podobě skříně či lednice s mrazákem, nebo šuplíkový mrazák postupujeme k pracovní ploše, kde se provádí hrubá příprava potravin. Zde se čistí zelenina, připravuje syrové maso. Pod touto pracovní plochou, nebo alespoň v její blízkosti, by měl být koš na odpadky, případně i drtič. Za pracovní plochou pro hrubé očištění potravin je nejvhodnější umístit kuchyňský dřez, pod ním může být myčka nádobí. Za dřezem následuje další pracovní plocha, na kterou navazuje sporák nebo varná deska.
Dvakrát měř, jednou řež
Důležitá je nejen vzdálenost pracovních ploch, výška a umístění pracovních skříněk a polic, ale zejména výška pracovních ploch a jejich uspořádání. Pravákům bude vyhovovat řazení pracovních ploch zleva doprava, levákům naopak. Rovněž výška pracovních ploch se dnes volí v závislosti na výšce postavy toho, kdo v kuchyni nejčastěji pracuje. K obecným zásadám platí, že výška pracovní plochy od podlahy by měla být 85 až 90 cm (pro výšku postavy 160 až 165 cm), více než 90 cm platí pro osoby s vyšší tělesnou výškou. Optimální je taková výška pracovní plochy, kdy při práci je loketní kloub téměř ve svislé poloze. Proto bychom při výběru kuchyňského nábytku měli vybírat takový, který má nastavitelnou výšku pracovní plochy, což umožňují zejména soklové nohy kuchyňské linky. Dnes už také neplatí, že výška mycího a varného centra je shodná a spojuje tak všechny kuchyňské zóny.
Přestože má řada domácností v kuchyni myčku nádobí, ve dřezu stále některé nádobí omýváme, myjeme zde zeleninu, maso apod. Proto by výška dřezu měla být taková, abychom při práci nemuseli ohýbat záda. Proto horní plochu dřezu umisťujeme zhruba o 10 cm výše než ostatní plochy. Varné centrum by mělo být naopak umístěno níž, abychom do hrnců při vaření dobře viděli. Toto řešení se sice jeví jako optimální, ale má také své slabiny. Jednotlivé pracovní plochy se nemohou vzájemně zastupovat, a řešení není proto příliš vhodné v případě malých kuchyní. Z ergonomického hlediska je také výhodnější umístění pečicí trouby ve větší výšce, než je výška trouby u běžného sporáku.
Nepodceňujme úchytky
Hygienické požadavky se týkají veškerých materiálů použitých v kuchyňských sestavách, ale i úchytek na kuchyňských skříňkách. V masivních, z plochy dvířek vystupujících úchytkách, kovových i rastrovaných, se mohou snadno držet nečistoty. V případě hladkých úchytek tomu tak není. Nejvyšší pohodlí a hygienu pak skýtá otevírání dotykové. Úchytky ke skříňkám a zásuvkám mohou proměnit i vzhled renovované kuchyně. Rovné úchytky z lesklého nebo matového kovu jí dodají na modernosti, zatímco kulaté dřevěné úchytky zvýrazní styl rustikální.
Snaha maximálně využít každý centimetr
Na požadavek zjednodušení a usnadnění práce v kuchyni reagovali výrobci instalací pojízdných systémů, výsuvných kontejnerů a drátěného programu do kuchyňských sestav. Vnitřní drátěné programy a plnovýsuvný znamenají v kuchyni velký pokrok, protože umožňují lepší využití každého volného místa, usnadňují úklid, lépe přispívají k udržování pořádku v policích. Klasické spodní skříňky nahradily hluboce výsuvné skříně a proměnlivě dělené zásuvky, případně zásuvky otočné. Vše je lehce dostupné a přehledné. Tím se zabraňuje zbytečnému hledání a úložný prostor je maximálně využit.
Pod pojmem drátěný program si představíme souhrn různých závěsných systémů, multifunkčních sloupků a doplňků (může se uplatnit v kombinaci se sklem či dřevem), konzol, podpěr skleněných polic i drátěný program do kuchyňských skříněk. Závěsný program je vhodný i do malých kuchyní. Zvyšuje úložný prostor i proto, že malá kuchyň má lepší a pečlivě zvolené vnitřní vybavení, aby se omezený prostor dal co nejlépe využít a vše bylo přehledně uloženo.
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s ergonomií kuchyně ve Vašem bytě? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
- Retro nebo futuristickou kuchyň?
- Zjedodušujeme si práci v nové kuchyni právě čtete
- Volba prostoru při rekonstrukci kuchyně
Související články: Bezbariérová koupelna Šikmá střecha pro panelový dům Financování oprav či výměny výtahu v panelovém domě Xcomfort - ovládejte byt z postele Koupelnový nábytek Údržba koupelnového nábytku Volba prostoru při rekonstrukci kuchyně
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »