« zpět

Je lepší vyhořet než se stěhovat?

Když doma vyhoříte, můžete být pojištění. Pojistit se proti stěhování nemůžete. Ovšem i v tom pojištění může být může být nejeden háček.

Ať už rekonstruujete byt a s ním také rozvody elektřiny, nebo jste se pro nové elektroinstalace rozhodli vzhledem k jejich zastaralosti či nedostatečnosti, měli byste vědět, proč je to práce jen a pouze pro odborníka. Pouze kvalifikovaný pracovník vám zajistí potřebnou projektovou dokumentaci, vybere vhodný a kvalitní materiál, odborně nainstaluje a v neposlední řadě zajistí v současné době často opomíjené, přitom ale velmi důležité revize.

Rekonstrukce elektrických rozvodů

Zastaralost elektrických rozvodů je jedním z hlavních argumentů pro jejich rekonstrukci. Jsou ale ještě další důvody – poddimenzování okruhů a nedostatečné rozmístění zásuvek i vypínačů.

Původní rozvody s hliníkovými jádry jsou zaměňovány za měděné, které jsou stálejší. Hliník je totiž měkký, křehký, značně oxiduje, má téměř dvakrát větší odpor a navíc se časem takzvaně vyhřeje a láme. Často je vodič obalen ještě textilií, a tak je namístě obava z hrozícího požáru.

V každém pokoji rozdvojky a za televizním stolkem změť prodlužovacích kabelů, které dál neuměle vedou pod kobercem. A jakmile si zapnete rychlovarnou konvici, musíte počítat s tím, že světlo v kuchyni na pár minut zhasne. I tomu všemu bude s novými elektroinstalacemi konec.

Je ale třeba předem dobře promyslet, kde a jaké spotřebiče elektrické energie budete potřebovat. Nezapomeňte nejen na ty v kuchyni a koupelně, ale třeba i vyhřívaná terária či osvětlené vitríny vaší sbírky. Právě podle vašich představ kvalifikovaný odborník vypracuje potřebnou projektovou dokumentaci.

Každý z kvalifikovaných elektrikářů zná aktuální normy, podle kterých se musí řídit a je schopen vypracovat kvalitní projektovou dokumentaci. Bez projektové dokumentace by vám celou elektroinstalaci nemohl zkontrolovat ani revizní technik.

Revizní technik by měl dělat i pravidelné revize elektrických rozvodů ve vašem bytě. Pokud totiž nebudete mít revizní kontroly, nejenže se nedozvíte o případných poruchách, které jako laici nemůžete odhadnout, ale také pojišťovna vám v případě pojistné události vzniklé následkem škod nemusí uhradit vůbec nic.

Při kompletní renovaci elektrických rozvodů vám bude nainstalovaná nová rozvodová skříňka s jističi, měděné vodiče v kabelech z PVC s tepelnou odolností do 80oC a zásuvky s vypínači. Podle aktuálních norem vám elektrikář nainstaluje i proudové chrániče, které přeruší dodávku proudu do svého okruhu v případě, že začne unikat mimo síť. Pokud například vaše dítě strčí do zásuvky hřebík, chránič únik proudu rozpozná a do 0,2 vteřiny proud přeruší.

Využít můžete také zásuvky s vypínačem, kterým v době nepoužívání jednoduše vypnete přísun proudu. Žádná norma sice nestanovuje, že bychom měli mít v domě nainstalované chrániče přepětí (tzv. bleskojistky), ale díky nim ochráníte elektrické rozvody i napojené spotřebiče, pokud do el. sítě uhodí blesk. V takovém případě totiž velmi silný elektrický impuls překoná i jističe, ale bleskojistky vysoké napětí odvedou mimo rozvodnou síť, například do země.

Přečteno: 13438x

Autor: redakce
Další články ze sekce Rekonstrukce bytu
Publikováno: 13.06.2013

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
bwvatkn6 asCilmgl5opk 01.09.2016 16:38 Reagovat
Zobrazit vše
revize elektro
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »