« zpět

Hrajeme si s prostorem při rekonstrukci koupelny

Jaké dispoziční řešení zvolit?

Výhodné může být řešení ve střešní nástavbě, kde bývá i dostatek prostoru na novou velkou moderní koupelnu již v projektu. Ve střešní nástavbě můžeme akceptovat výběr z různých variant. Do prostorné koupelny lze umístit například rohovou vanu neobvyklého půdorysu, s hydromasáží, případně sprchový kout či parní nebo infračervenou kabinu.

V ohledu na jednolitost prostoru i snadného udržování pořádku je vhodné použít závěsné WC. Pračku můžeme umístit v koupelně, ale klidně ji můžeme ukrýt do komory či jako vestavěný spotřebič do kuchyňské linky. Poskytuje-li koupelna dostatek volného prostoru, můžeme zvýraznit solitérní skvost – samostatně stojící vanu, která bude dominantou tohoto prostoru.
Z původně malé koupelny můžeme vytvořit prostornější místnost pro každodenní očistu těla a relaxaci vhodnou volbou zařizovacích předmětů. Na stavebním trhu jsou k dispozici desítky malých umyvadel různých tvarů, různě orientované vany a koupelnový nábytek v mnoha variantách.

Kombinace není výhodou

Další možností jak zvětšit malou koupelnu, je spojení koupelny a toalety. Toto řešení je však vhodné spíše pro samostatně bydlící jedince, určitě není vhodné pro početnější rodinu. Řešení ranní hygieny více osob rychle za sebou nebo dokonce současně je takřka nemyslitelné. Dokonce i plánované použití koupelny znemožňuje použití toalety, plánované užití toalety znemožňuje použití koupelny. O akutních stavech pro použití toalety ani nemluvě…

Máme-li k dispozici pouze omezený prostor, musíme předem velmi dobře zvážit umístění a výběr zařizovacích předmětů. V koupelně má své místo jisté umyvadlo, podle podlahové plochy budeme rozhodovat o umístění sprchového koutu, vany, nebo vany se sprchovou zástěnou. Téměř vždy v koupelně zabírá místo pračka (případně se sušičkou), v lepším případě se najde i prostor na úložnou skříňku či alespoň koš na použité prádlo.

Při výběru umyvadla je vedle estetického působení důležitá jeho šířka, u malých prostor i hloubka (volíme rozměr maximálně 38 cm). Při volbě menšího umyvadla ušetříme cenné centimetry před umyvadlem. Každý centimetr navíc pohyb v koupelně usnadňuje a pocitově vylepšuje. Čím je koupelna menší a dispozičně obtížně řešitelná, tím pozorněji vybíráme tvar vany.

Promluvme si s odborníky

Při konzultaci svých představ s představami svých bližních hodnotíme také realizační možnosti. Již nestačí diskutovat nad plánkem současné a budoucí koupelny. Určitě se vyplatí využít služeb specializovaných firem, které nabízejí vše potřebné pro kompletní rekonstrukci koupelny. Specialisté v koupelnových studiích jsou schopni představit své vize počítačovým zpracováním záměru. Při vizualizaci představ snadno doladíme každý detail, poznáme, jak může koupelna vypadat v celé řadě barevných variant, posoudíme, jak obklady a dlažba ladí s vybranou zdravotní keramikou a dalšími předměty.

Většina výrobců a dodavatelů zařizovacích předmětů, sanitární keramiky, armatur, koupelnového nábytku a dalších doplňků většinou nabízí koupelnovým studiím knihovny svého zboží pro počítačové návrhy. Proto již můžeme shlédnout kompletní návrh celé koupelny, nechat rozkreslit stavební plánky a udělat návrh kladečského plánu rozmístění obkladů a dlažeb s přesností na milimetr.

Dejme slovo počítači

Počítačová vizualizace ušetří spoustu peněz i času. Do koupelnového studia k návrhu přineseme přesně změřený půdorys místnosti, výšku stropu, polohu odpadů, možnou představu o sanitární keramice, osvětlení a koupelnovém nábytku. U nástavby či vestavby případně doplníme rozmístění oken a dveří, výšku parapetů a případně polohu dalších významných prvků. Měli bychom mít také alespoň jasno o velikosti obkladů, v lepším případě už přicházíme za odborníkem s konkrétní vybranou sérií obkladů. Počítačová vizualizace může trvat několik hodin, často se řeší i formou několika návštěv, kde se postupně upřesňují naše představy s technickými možnostmi řešení. Na konci našeho snažení je několik dispozičních řešení, která jsou na místě upravována a konzultována.

Za počítačový návrh asi zaplatíme nějakou korunu – podle zkušeností se ceny pohybují od pěti set do několika tisíc korun, ale pokud bude rekonstrukci koupelny provádět firma s dostatečným zázemím, bývá tento návrh součástí prováděcí dokumentace. Takový návrh pak bývá započítán do celkové ceny dodávky prací, někdy je však poskytován jako služba zdarma v rámci celého projektu.

Kontrola je na místě

Při realizaci koupelny dbáme na komplexní sladění celého prostoru. S ohledem na finanční situaci se snažíme koupelnu vybavit odpovídajícím zařízením s co možná nejmodernější technikou, která dokáže šetřit energií a vodou. Při instalaci elektrického osvětlení nesmíme zapomenout na bezpečnost a striktně dodržujeme veškerá bezpečnostní pravidla. Elektrické instalace musí provádět odborník. Po dokončení všech stavebních činností zajistíme revizi s dokladovaným výstupem a rozhodnutím o provozuschopnosti všech instalovaných zařízení. Pokud stavbu realizuje dodavatelská firma, je revizní zpráva součástí dodávky.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s rekonstrukcí koupelny ve Vašem bytě? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
 

Přečteno: 144688x

Autor: redakce
Další články ze sekce Rekonstrukce bytu
Štítky: koupelna, rekonstrukce koupelny, Dlažby, Dvoumístná vana, interiérové osvětlení, koupelnové baterie, koupelnové doplňky, koupelnové osvětlení, koupelnový nábytek, koupelny, malá koupelna, moderní koupelna, moderni panelák, nábytek do koupelny, obkladové desky, Obklady, Obklady a Dlažby, obklady dlažby, obklady koupelny, ozvučení koupelny, paneláková koupelna, paneláková koupelna malá koupelna, pokládka dlažby, prostor, rekonstrukce bytového jádra, rohová vana, skleněné obklady, sprchový kout, sprchové kouty, topná tělesa, topení do koupelny, umyvadla, vana, vana do koupelny, vana pro dva
Publikováno: 21.06.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
ax12u20g asCilmptgil0 04.10.2016 05:25 Reagovat
Zobrazit vše
Další možností jak zvětšit malou koupelnu, je spojení koupelny a toalety.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »