« zpět

Údržba olejovaných a lakovaných dřevěných podlah

Ošetřujeme dřevěnou podlahu v panelovém bytě

Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na změny okolního prostředí zejména vlhkosti a teploty. Podlahu můžete bez obav vytírat vlhkým, dobře vyždímaným hadrem. Dbejte, aby hadr byl opravdu dobře vyždímán, protože přímý kontakt s vodou by mohl způsobit nežádoucí dilataci, jež vede k popraskání povrchové vrstvy laku a trhání jednotlivých lamelek.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Když dřevo dýchá…

Podobné účinky může mít vysoká relativní vlhkost vzduchu, zejména v novostavbách. Proto se snažte uchovat v místnosti relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40 - 60 %. Tato hodnota je vhodná nejen pro parkety, ale je též optimální pro lidské zdraví. Také nízká relativní vlhkost vzduchu dřevěné podlaze neprospívá. Toto nebezpečí vzniká zejména v zimním období v topné sezóně, kdy relativní vlhkost vzduchu klesá v místnostech často pod 30 %. Potom dochází k sesychání a tvorbě trhlinek mezi jednotlivými lamelami. Vysvětlení tohoto jevu je jednoduché. Dřevo na parketách je vysušeno na vlhkost 8%. Nižší vlhkosti nelze technologicky dosáhnout, protože i dřevo vysušené na vlhkost 6% nabírá při zpracování vzdušnou vlhkost zpět na cca 8 %. Obsah vázané vody ve dřevě (tj. vody, kterou nelze dalším sušení odstranit), je závislý na druhu dřeva a činí 4 - 6 %. Při extrémně nizké relativní vlhkosti vzduchu (pod 30 %) dochází k dalšímu vysychání dřeva a následné tvorbě trhlin. Proto doporučujeme udržovat relativní vlhkost vzduchu 40 - 60 % a teplotu 15 - 25 °C.

Přečtěte si také: Korek - modní podlahová krytina do paneláku

Čištění a ochrana

Parkety je vhodné přibližně 1 - 2 x ročně ošetřit přípravkem Newshine - POLISH. Tento přípravek zaplní mikroskopické trhlinky v laku a vytvoří na povrchu tenký ochranný film. Tím se snižuje otěr povrchové vrstvy laku a prodlužuje životnost povrchové úpravy.

Nohy stolů, židlí , skříní atd. je nutné podlepit měkkým materiálem (filz, starý koberec, atd.), aby nedošlo k poškrábání laku. Poškrábání může způsobit rovněž písek nebo drobné kamínky.
Při běžném čistění (vytírání) přidávejte do vody přípravek k odstranění nečistot (Parket clean), v žádném případě však běžné agresivní saponátové přípravky. Vždy se poraďte se svým dodavatelem.

Dřevěné plovoucí a masivní parkety s povrchovou úpravou lněným vytvrzovacím olejem ošetřujeme obdobně jako podlahy lakované. Pro standartní ošetření (běžný úklid) tedy dobře vyždímaným hadrem, roztokem vody a NEUTRÁLNÍHO podlahového mýdla (ESCO Vloercleaner) v poměru 50 ml přípravku : 8 litrům vody. Nepoužívejte vyšší koncentraci mýdla, zabráníte tím předčasnému "stárnutí a vymytí" povrchu. Skvrny, rýhy od podpatků a velké nečistoty odstraníte lokálně neředěným přípravkem podlahového mýdla.

Pro dosažení ochranné vrstvy (obdobně jako u lakovaných parket přípravkem PARKETT-POLISH viz. výše) naneste tenkou vrstvu ošetřovacího oleje. Pro povrchy upravené přímo z výroby trvzeným UV olejem použijte ošetřovací olej (PP 95 HighCareOil). Pokud je povrch upraven až po pokládce voskovými oleji na bázi uretanu, použijte ošetřovací olej ESCO WAX OIL. Vždy naneste tenkou vrstvu ošetřovacího oleje a po cca 10 minutách přeleštěte suchým hadrem. Spotřeba při vytváření ochr. vrstvy je 1 litr na cca 30 - 50 m2. Dodržením těchto zásad si Vaše parkety uchovají dlouho svou kvalitu a životnost.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s údržbou dřevěných podlah? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
 

Přečteno: 37210x

Autor: redakce
Další články ze sekce Inspirace a styl
Štítky: podlaha, podlaha do panelového bytu, podlaha v panelovém bytě, dřevěná podlaha
Publikováno: 17.02.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Dřevo na parketách je vysušeno na vlhkost 8%.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »