« zpět

Starší byt v novém kabátě (1) - Seznamování s možnostmi samolepících tapet

Měníme tvář bytu za pomoci samolepí tapety

Co je lidstvo na světě, vždy se snažilo svůj domov zútulnit. Od 19. století to pro většinu obyvatel znamenalo si pěkně zařídit byt. Byt je komoditou, kterou se prezentujeme před návštěvou, přáteli a rodinou. Proto se ho snažíme i s láskou opečovávat. Dříve se nábytek vyráběl z masivního kvalitního dřeva, aby vydržel v nezněměném stavu celý majitelův život. Dnes tomu tak není. V době dřevotřísek a hledání alternativních materiálů je znehodnocování zařízení mnohem rychlejší. Ale i na tento trend existuje lék – pro šetřivé a šikovné lidi někdo vymyslel samolepicí tapetu. Taková tapeta dokáže překrýt oprýskaný lak, škrábance a podobné nehody, které nám kazí estetický pohled na naše bytové zařízení.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Jednoduše a bez starostí

Samolepicí tapeta má nespornou výhodu – že k její aplikaci nepotřebujeme žádné lepidlo, které často ztrpčuje kutilům život, jak to známe při využívání tapet klasických. Vystačíme si jen s nůžkami, metrem a fénem. Tapetu je možno použít na všechny hladké, čisté a suché plochy. Drsné plochy se musí před nalepením přebrousit, protože veškeré nerovnosti by byly na výsledném povrchu s tapetou vidět. Dvířka z dřevotřísky či jiné nerovné povrchy musí být opatřeny lakem, nebo jiným nátěrem. Silnou stránkou samolepicích tapet je, že mohou přijít do styku s vodou, jsou totiž snadno omyvatelné.

Příprava a lepení samolepící tapety

Před samotným nanášením tapety se musí plocha očistit, případně navíc přetřít neředěným jarem, který nám zajistí snadnější manipulaci s tapetou, než ji úplně přilepíme. Pro snadnou aplikaci je třeba dobře změřit restaurované plochy a přenést požadavky na tapetu. K tomu dobře poslouží předtištěný centimetrový rastr na rubu tapety, který usnadňuje orientaci a pomáhá vést nůžky správným směrem. Rozměr tapety volíme maličko větší, na přesný rozměr se dá tapeta v koutech, v rozích a na hranách přesně doříznout ostrým nožem. Přesné doladění rozměru se však provádí až zcela na závěr.

A jak probíhá lepení rozměrově předpřipravené tapety? Nejdříve sejmeme kus spodní papírové vrstvy a přichytíme ji k podkladu. Poté pokračujeme pozvolna v uvolňování spodní části a tapetu přihlazujeme hladítkem. Pokud se i přes pečlivou snahu objeví pod tapetou vzduchové bubliny, zbavíme se jich buď uhlazením (a tedy vytlačením vzduchu pomocí hladítka), nebo propíchnutím špendlíkem. Tapetu zafixujeme teplým vzduchem z fénu.

Šance vytvořit jedineční vzhled

Díky nepřebernému množství variant je samolepicí tapeta vhodná i pro kreativní jedince, kteří potřebují ve svém bytě časté změny, nebo chtějí žít v souladu se sezónními trendy. Kapitola sama o sobě je využití tapety v dětských pokojích – s jejich pomocí můžeme při troše fantazie dětem vykouzlit doslova celou pohádkovou říši.

Stejným způsobem jako nábytek můžeme vylepšit například poškozené či poškrabané dveře nebo stěny.

Výběr je nekonečný

Nabídka na trhu určitě vaši barevnou fantazii omezovat nebude. Výběr je široký – od jednobarevných odstínů až po imitace dřeva, kovu, mramoru či kachliček. K sehnání je takřka vše. Standardní šíře tapet jsou 45 cm, 67,5 cm a 90 cm. Délky v rolích se pohybují od 5 do 15 m. Dolní hranice ceny za běžný metr tapety o šíři 0,45 m je kolem 65 Kč. Nejčastějšími značkami na našem trhu jsou německé Alkor-Venilia a d-c-fix. V České republice tapety vyrábí jediná firma – VAVEX 1990 s.r.o.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s vhodným výběrem tapet do Vašeho bytu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
 

Přečteno: 74320x

Autor: redakce
Další články ze sekce Inspirace a styl
Štítky: tapetování bytu, tapety, samolepící tapety
Publikováno: 01.03.2011

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
1ibk7iol asCilmx0yt86 18.06.2016 16:12 Reagovat
9k1dxp7d asCilmc8yczv 23.04.2016 17:52 Reagovat
Zajímavý článek monika 05.03.2014 11:03 Reagovat
Zobrazit vše
Díky nepřebernému množství variant je samolepicí tapeta vhodná i pro kreativní jedince, kteří potřebují ve svém bytě časté změny, nebo chtějí žít v souladu se sezónními trendy (ALKOR-VENILIA).
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »