Úvod / Panelový byt / Inspirace a styl / Měníme tvář bytu - lepení tapet v panelovém bytě |
Měníme tvář bytu - lepení tapet v panelovém bytě
Jak na lepení tapet?
Při lepení tapet je dobré postupovat určitým systémem, rozhodně není dobré lepit tapety na nepřipravený podklad. Také fáze lepení tapet na zeď má svá určitá nepsaná pravidla.
Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.
Odstranění starého podkladu
Výsledek práce je velmi závislý na důkladné přípravě podkladu a pečlivosti při lepení. Podklad musí být v každém případě rovný, pevný a nedrolivý. Původní staré tapety je třeba odstranit. Tato nepříjemná činnost se provádí mechanicky pomocí vody s mýdlem a škrabky, dobře také poslouží speciální přípravek, tzv. odstraňovač tapet. Staré tapety se lépe odlepují po důkladném provlhčení. Strhávat tapety na sucho je sice možná práce relativně čistější, ale prašná a pracnější. Pokud lepíme tapety na omítku nebo starší malbu, musíme se přesvědčit o tom, zda podklad bude dostatečně pevný a přilnavý. Nalepením tapety by se mohl snadno oddělit od podkladu, tapeta by nedržela a ještě by se zničila. Kolmo na sebe proto provedeme v podkladu několik drážek. Vydrží-li podklad bez odloupnutí, je jeho nosnost dostatečná, v opačném případě se podklad musí seškrábat až do poslední nosné vrstvy.
Přípravy nového podkladu
Po odpojení jističe elektrické energie a kontrole vypnutí odmontujeme kryty vypínačů a zásuvek. Při lepení bude tapeta zasahovat až k instalačním krabičkám a okraje tapet po nalepení budou překryty rámečky.
Veškeré spáry, praskliny a prohlubně začistíme sádrou nebo nátěrovým tmelem a vybrousíme. Skvrny po vodě, rzi, cigaretovém kouři a dehtu vykartáčujeme, případně zatřeme izolačním nátěrem na zakrývání skvrn, protože jinak by skvrny mohly prosvítat. Zejména silně savé podklady (například sádrokarton) před nanášením tapet můžeme ještě preventivně penetrovat zředěným roztokem lepidla na tapety. Zpevní se podklad, zlepší jeho přilnavost a usnadní pohyb tapety po podkladu, až se bude tapeta k podkladu fixovat do přesné polohy. Po důkladném vyschnutí nátěru je povrch připraven k lepení tapet.
Kde začít s lepením?
Jednotlivé pásy tapet odměříme tak, aby vznikla aspoň deseticentimetrová rezerva. Odměřování a stříhání mohou napomoci tzv. raporty - předtištěné opakované vzory na tapetách některých výrobců. Vzorované tapety je však třeba stříhat s ohledem na polohu navazujících vzorů.
Před zahájením samotného lepení se ještě musí vyznačit přesná svislice prvního pruhu. Začínáme vždy v rohu místnosti na straně s oknem, tedy na ploše, která je důkladně nasvícená. Pro jistotu je dobré vyznačit svislici tužkou za pomocí olovnice.
Začínáme lepit
Na velkou pracovní plochu položíme tapetu rubovou stranou nahoru a štětcem začneme nanášet lepidlo na střed tapety po celé její délce. Poté rozetřeme lepidlo od středu do krajů. Tapetu můžeme poskládat natřenými částmi k sobě. Tapeta se po nanesení lepidla nechá důkladně nasáknout. Přitom se rozpíná. Podle tloušťky tapety a kvality podkladu může tapeta vsakovat deset až patnáct minut (tzv. „doba měkčení"). Delší doba je například charakteristická pro silné těžké ražené tapety. Pokud bychom tuto dobu nedodrželi a tapeta by se důkladně neroztáhla, způsobovala by na stěně bubliny a vrásky.
„Odpočinutou" a připravenou tapetu přiložíme ke stěně. Začínáme od horního okraje a srovnáme tapetu do svislice podle připravené a zaměřené čáry nebo značek. Tapetu plně rozvineme a pomocí kartáče ji uhlazujeme od středu do stran. Povrch uhlazujeme pečlivě kartáčem nebo mokrým hadříkem důkladně místo vedle místa a vytlačujeme přebytečné vzduchové bubliny mezi tapetou a podkladem.
Ještě před zaschnutím pásu musíte dokončit a vyřešit přesahy tapet. Po odměření přímo na stěně tapetu lehce odlepíme od stěny, ustřihneme ostrými nůžkami na přesnou délku a opět přiložíme k podkladu a uhladíme. Při přesném doměření délky tapet se nebudeme děsit naší nejistoty s měřením tapet, mokrá tapeta se mírně protáhla oproti našemu předchozímu měření „za sucha". Nejde tedy o naši chybu měření, ale o změnu délky v důsledku chování materiálu po namočení.
Přečtěte si také: Měníme tvář bytu - výběr a nákup tapet
Před nanesením vrstvy lepidla na další pás zkontrolujeme přímo u stěny návaznost vzoru dalšího pásu vzhledem k nalepenému sousednímu pásu.
Teprve po této kontrole zahájíme nanášení lepidla na další pás a celý postup lepení opakujeme. Stále přitom dbáme o dodržení času, aby se lepidlo vsáklo do tapety a tapeta se roztáhla. Spoje mezi jednotlivými pruhy, tedy přesahy na sebe navazujících pásů, uhladíme pečlivě válečkem a přebytečné lepidlo odstraníme mokrým hadříkem.
Stejným způsobem postupujeme i při lepení tapet na strop. Zde bude určitě zapotřebí alespoň jeden pomocník, který například koštětem nebo nástrojem ve tvaru písmene T bude přidržovat pás ke stropu, dokud jej nepřilepíme a neuhladíme.
Oblepujeme vypínače a zásuvky
Vypínače a zásuvky nejdříve tapetou přelepíme a teprve po zaschnutí vyřízneme správný potřebný otvor, při tapetování za radiátory, ve výklencích a v rozích musíme improvizovat. Pomáháme si nastřihnutím tapetového pásu podle potřeby a důsledně dbáme na přilepení k podkladu.
Tapetování zakončíme konečnými montážními činnostmi - upevníme spodní lišty u podlahové krytiny, v horním zakončení zakryjeme horní hrany tapet buď ozdobnou lištou, nebo bordurou, namontujeme na své místo kryty vypínačů a zásuvek. Výsledek práce zkontrolujeme a provedeme drobné korekce viditelných chyb, zejména bublin.
Vzduchové bubliny, které nezmizí ani po vyschnutí, jsou důsledkem krátké doby změkčení tapet, nedbalého rozetření lepidla (což se dá napravit) nebo mastného či jinak špatně savého podkladu (tam je to s nápravou horší). Bublinu rozřízneme ostrým břitem, tapetu opatrně vyhneme a malým štětečkem naneseme lepidlo a bublinu zpět zaklopíme. Houbičkou nebo mokrým hadrem plochu uhladíme. K odstranění bublin lze také sehnat speciální vstřikovač lepidla.
Při tapetování je třeba dbát i na režim schnutí. Tapety musí zasychat pomalu, proto je nesmíme vystavit velkému teplu nebo silnému průvanu. Většina výrobců doporučuje dodržení teplot v rozmezí kolem 17 až 20 °C. Jestliže tapety vysychají rychle, mohou se začít smršťovat a odlepovat od podkladu.
Pozor na vliesové tapety
Jsou to tapety se strukturovaným povrchem, které umí na stěnách vykouzlit efekty, jichž se dosahuje pouze pomocí drahých maleb a speciálních malířských technik. Jsou snadno zpracovatelné, jsou při práci dokonce méně náročné na šikovnost, než jakou vyžadujeme u rovných tapet, lépe skrývají nerovnosti podkladu a díky stálosti rozměrů eliminují i menší trhliny v podkladu. Pásy vliesových tapet se nepřekrývají, ale lepí na dotek. Po skončení životnosti se vliesové tapety dobře strhávají, a pokud byl podklad při jejich lepení správně připraven, je možné po jejich odstranění rovnou lepit tapety nové. Při lepení některých typů vliesových tapet se lepidlo nanáší místo na tapetu přímo na zeď či strop a suchá tapeta se do lepidla ukládá. O technice lepení a výběru vhodného lepidla na daný typ tapety se vždy poradíme s prodejcem.
Tapetování je při troše pečlivosti a šikovnosti příjemná práce. V některých detailech však vyžaduje zkušenosti nebo radu odborníka. Při nákupu tapet získáte užitečné informace u prodejců. Zejména sítě stavebních a hobby marketů nabízejí řadu propagačních materiálů a návodů s fotodokumentací, které jsou k dispozici také na jejich webových stránkách (hornbach, obi, baumax).
Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s lepením tapet ve Vašem bytě? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
Související články: Bezbariérová koupelna Interiérové dveře Digestoře pro panelákové kuchyně Dveře v panelovém domě Rekonstrukce koupelny v panelovém bytě Nové dveře změní domov (1) - velikost a orientace Nové dveře změní domov (2) - volba materiálu a celkového pojetí
NEPŘEHLÉDNĚTE
Akční nabídky | Soutěže |
Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »
Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »
Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »