« zpět

Feng Shui - Psychologie prostoru VII. - Energie místností III.

Domácí pracovna

Tato místnost by neměla být ani příliš jin, ani příliš jang. Její energie by měla být v souladu s náplní a charakterem naší práce – umístění ve východním sektoru napomáhá praktické realizaci myšlenek, zároveň je vhodné pro rodinné firmy, které vycházejí z určitých tradic. Jihovýchodní sektor podpoří expanzi podnikání, přinese mnoho nových možností a kontaktů.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář

Pravidla pracovny

Pro každý typ práce je dobré zvolit odpovídající barvy, tvary a materiály. Současně by vzhled pracovny měl být v souladu s naší osobností, což lze právě snáze realizovat v domácím prostředí než ve firemní kanceláři. Pro každou domácí pracovnu či studovnu však platí, že by nikdy neměla získat převahu nad domovem, čemuž napomůžeme zavřením dveří místnosti, pokud jsme práci pro dnešek ukončili. Pracovna by měla ležet co nejblíže hlavnímu vchodu – tím dáme najevo vztah k venkovnímu světu a zabráníme tomu, aby pracovní návštěvy nebo zaměstnanci narušovali soukromý prostor tím, že by přes něj procházeli. Rozhodně by v místnosti neměly být použity halogenové žárovky ani zářivky a opět by zde měly dostat přednost veškeré přírodní materiály. Více než kdekoliv jinde je potřeba se vyhnout stagnující energii. To znamená pravidelně větrat a uklízet, což vyžaduje dostatek úložných prostor a dobrý systém organizace práce. Pracovní stůl by měl být umístěn zády k pevné zdi, od stolu bychom měli vidět na dveře do místnosti. Do prostoru, kam se díváme od psacího stolu, bychom měli umístit něco inspirujícího. Židle u psacího stolu by měla být pevná s vysokou opěrou. Pozor na ostré rohy směřující k sedícímu, za jehož hlavou by také neměla stát knihovna. Pracovní stůl musí mít samostatné nasvětlení, přičemž pracovní deska musí být dostatečně velká – její velkorysost působí povzbudivě. Pokud místnost plní i jinou funkci, je nutno ji fyzicky předělit např. paravánem.

Přečtete si také: Feng Shui - Psychologie prostoru I.

Pro hosty

Hosté vstupují do našeho života z vnějšího světa, aby nás po určité době zase opustili. Pokud trvale rezervujeme místo ve svém životě vnějšímu světu v podobě zřídkakdy využívaného hostinského pokoje, připisujeme vlivu okolí, tedy i mínění druhých, příliš velký význam. Z pohledu feng-šuej není třeba zřizovat pokoje pro hosty v nejlepších zónách domu nebo bytu, ale spíše tam, kde nám prostě zbude volný prostor. Nikdy nebudujte hostinský pokoj na úkor svého prostoru, pohodlí nebo potřeb. Každý, kdo vstoupí do vašeho prostoru, musí přistoupit na vaše pravidla a určitě vás navštíví především kvůli tomu, aby s vámi strávil společné chvíle, a ne aby se uzavíral do luxusního pokoje. Proto vezme zavděk rozkládacím gaučem v obývacím pokojí, nebo matrací na zemi. Pokud však pokoj opravdu potřebujete k častému užívání, zařiďte jej především účelně a skromně. Za žádných okolností zde nesmí vzniknout odkladiště starých a nepotřebných věcí.

Závěrem

Při proměnách vašeho domova podle zásad feng-šuej nezapomínejte na vyváženost, o kterou jde v tomto učení především, ani na to, že je také důležité udržovat věci v pohybu, jinak ve vašem domě či životě nezbude místo pro něco nového. A to by byla škoda…

Dobrý tip

Abyste „obešli“ pravidlo feng-šuej, které umisťuje koupelnu co nejdál od ložnice, pokuste se ji zařídit jako další obytnou místnost, čímž se stane přirozenou součástí obytného prostoru. Místo dlažby můžete na podlahu použít teak, místo obkladů kámen. Dejte si záležet na výběru vany, umyvadla i toalety, baterií, svítidel i doplňků. Obstarejte si takové úložné prostory, které pojmou všechnu kosmetiku a ručníky a zabrání jejich vystavování po místnosti. Na zeď zavěste obrazy či fotografie v rámech, vedle umyvadla postavte vázu s čerstvou kyticí. S takto zařízenou koupelnou brzy zjistíte, že to není jen místo očisty, ale především prostor pro uvolnění a relaxaci. Vonné oleje do koupele, zapálené svíčky, relaxační hudba a měkký ručník vám pomohou večer zapomenout na vypětí hektického dne. Ráno je to první místo, kam vstoupíte – určitě vás takový prostor příjemně naladí a připraví na nástrahy nového dne.

Autor: CAMINO 88, spol. s r. o., web: www.feng-shui-stavby-interiery.cz

Zaujal Vás tento článek, chcete se dozvědět více informaci o Feng–šuej? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 34254x

Autor: redakce
Další články ze sekce Inspirace a styl
Štítky: feng shui, prostor, , uspořádání prostoru
Publikováno: 25.08.2010

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Pro každý typ práce je dobré zvolit odpovídající barvy, tvary a materiály (CAMINO 88, spol. s r. o.).
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »