« zpět

Feng Shui - Psychologie prostoru VII. - Energie místností II.

Ložnice je společně s kuchyní a vchodem do domu

Není mnoho zákoutí, kde bychom se mohli skutečně uvolnit a zapomenout na celodenní stres a množství informací, kterými jsme obklopeni v práci i mimo ni. Právě takovým prostorem by měla být ložnice, a proto bychom jejímu zařízení měli věnovat zvýšenou péči a vytvořit zde skutečnou oázu klidu umožňující kvalitní spánek, abychom ráno byli opět fyzicky i psychicky svěží. Ložnice by se měla nacházet v jinové zóně – tedy spíše směrem k severu, severovýchodu, severozápadu nebo západu, současně co nejdále od nejrušnější části domu a od vchodu, neměla by též přímo sousedit s koupelnou. Samozřejmostí by měl být pravidelný půdorys s menší plochou, než má obývací pokoj.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář

Kam s postelí

Nejdůležitějším kusem nábytku je zde samozřejmě postel. Podle zásad školy formy by měla mít oporu za zády – tj. stát čelem (strana za hlavou) k pevné zdi, která nesousedí s chodbou, koupelnou ani se stěnou s televizorem. Vyhnout bychom se měli natočení postele tzv. nohama ke dveřím, jejímu umístění mezi oknem a dveřmi, pod zkosením stropu či napříč do rohu.
Samotná postel by měla být nejlépe dřevěná, dostatečně široká, dobře přístupná z obou stran, vysoká nejméně na loket od země a se zvýšeným čelem. Pod lůžkem by měl zůstat volný prostor a také nad ním se máme vyvarovat umístění trámů, polic a závěsného osvětlení. Po obou stranách postele postavme pak noční stolky s funkčním osvětlením.

Přečtete si také: Feng Shui - Psychologie prostoru VI. - Energie místností

Matrace je – alespoň podle učení feng-šuej – nejlepší nedělená, přírodní bez kovových per a zakoupená nově, nikoliv zděděná po kamarádce, která se právě rozvádí. Ložní prádlo je nejlepší bavlněné v decentních a klidných barvách a bez vzorů. Všechny tyto zásady platí pro páry, ale i pro ty, kteří žijí sami a přejí si navázat nový vztah. Co se týče dalšího uspořádání místnosti, mělo by zde být minimum nábytku, barev, vzorů, dekorací a rostlin. V ložnici bychom se měli vyvarovat zrcadel, knihovny, televize, elektronických přístrojů a všeho, co na nás působí rušivě, depresivně nebo neklidně. Také sem nepatří fotografie dětí a vnoučat, ať je máme rádi sebevíc.

Budiž světlo

Osvětlení ložnice může být decentní bez nutnosti umístění centrálních svítidel. Z barev jsou pro ložnici nejvhodnější světlé pastelové odstíny. Může to být písková, modrá, ale i bílá, která působí čistě. V kombinaci s dřevěnou podlahou a nábytkem se určitě podaří vytvořit bezpečné a nerušené útočiště i vhodné místo pro relaxaci. Pokud chcete udělat něco sami pro sebe, dejte si dárek v podobě ložnice, která Vás ochrání od hluku a napětí vnějšího světa.

Do světa dětí

Dětský pokoj patří, podobně jako obývací pokoj, mezi místnosti, ve kterých se odehrává více činností s rozdílnou energií. Dítě si zde hraje, spí, studuje a provozuje své koníčky spolu s kamarády. Pokoj odráží celý jeho svět – na to bychom měli pamatovat při vhodném zařizování této místnosti. Dítě by se zde mělo cítit především bezpečně, k čemuž můžeme napomoci správným umístěním postele a pracovního stolu opět podle zásad školy formy – pevná opora za hlavou a za zády a možnost výhledu vpřed. Aby místnost splnila veškerá dětská očekávání, je dobré vyčlenit zde klidný kout pro spánek a učení a aktivní část pro hry a zájmy – buď pomocí závěsů, optického rozdělení pomocí barev pro malbu a doplňky. K tomu, aby byl pokoj především útulný, napomůže měkký koberec, barevné závěsy a veselé obrázky. S jejich pomocí lze také ovlivňovat jeho obyvatele: příliš aktivní dítě zklidnit a naopak u příliš lenivého dítěte podpořit jeho aktivitu. Obývá-li pokoj více dětí, měl by zde každý mít prostor sám pro sebe. Na budování vlastního pokoje by se dítě mělo spolupodílet a samo určit, jak bude jeho pokoj vypadat, jakou barvou má být vymalován atd. Je však nutné trvat na dodržení základních pravidel, ať už jde o správné umístění postele a stolu, nebo na dodržování pořádku a čistoty. Dítě si musí osvojit určité rituály, které mu v budoucnu pomohou udržet řád v životě.

Koupelna a toaleta

Tok vody je všeobecně spojován s našimi vnitřními orgány a s přílivem peněz a příležitostí. Je proto třeba dát vždy okamžitě do pořádku problémy s odpadem a kanalizací, protože by mohly ovlivnit zdraví i finanční situaci rodiny. Podle zásad feng-šuej jsou koupelna a toaleta považovány za negativní prostory v obydlí, protože odtud uniká největší množství energie. Jelikož jde o jinové místnosti, které jsou spojeny s očistou těla, měly by vždy být umístěny v užitkové části domu, nejlépe v severním sektoru, kde jsou v souladu s energií vody. Skutečně nevhodné místo pro koupelnu se nachází v oblasti tai-či (středu), poblíž vchodu do domu a vedle kuchyně či ložnice. Pamatujte, že ať už bude tato místnost v jakémkoli sektoru, vždy jej bude do určité míry oslabovat. Při stavbě nového domu se proto koupelna občas umisťuje mimo základní půdorys, k němuž se pouze „přilepí“ zvenčí.

V království vody

Při budování koupelny bychom měli opět preferovat přírodní materiály – keramickou dlažbu a dřevo. Zrcadla a chromové lesklé předměty zde naopak nejsou příliš žádoucí, protože zajišťují tzv. zdvihání energie, která má tendenci přirozeně klesat díky odtoku vody. Zrcadla musí být čistá, nedělená a pokud možno co největší – měli bychom v nich vidět ještě alespoň 20 cm nad hlavou. Pokud má koupelna okno, je to velká vyhoda, která zajistí přirozené větrání a přístup denního světla.

Koupelna by dále měla být dostatečně prostorná a vzdušná, vždy čistá a voňavá, přesto však její dveře mají zůstávat stále zavřené. Při správném umístění koupelny do severního sektoru jsou vhodnými barvami pro tuto místnost především modrá, bílá, šedivá a také zelená, která podporuje regeneraci.

Toaleta

Nejvhodnější je, pokud pro toaletu vyhradíme samostatnou místnost. Je součástí koupelny, rozhodně musí být oddělena příčkou a nesmí být hned naproti dveřím – vlastně by z ní na dveře nemělo být vůbec vidět. O tom, že musí být udržovaná v perfektní čistotě není asi potřeba mluvit. Fakt, že má být toaleta stále zaklopená, především při splachování, je mnohdy jediná věc, kterou si lidé z feng-šuej zapamatují.

Autor: CAMINO 88, spol. s r. o., web: www.feng-shui-stavby-interiery.cz

Zaujal Vás tento článek, chcete se dozvědět více informaci o Feng–šuej? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 47961x

Autor: redakce
Další články ze sekce Inspirace a styl
Štítky: feng shui, prostor, uspořádání prostoru
Publikováno: 18.08.2010

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
asCilmfn8uzn | 16.07.2016 07:59

f9ri76z0

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/inspirace-a-styl/feng-shui--psychologie-prostoru-vii--energie-mistnosti-ii

Reagovat
Ložnice by se měla nacházet v jinové zóně – tedy spíše směrem k severu, severovýchodu, severozápadu nebo západu, současně co nejdále od nejrušnější části domu a od vchodu (CAMINO 88, spol. s r. o.).
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »