« zpět

Feng Shui - Psychologie prostoru IV. - Bagua a světové strany

Bagua rozdělení prostoru podle světových stran

Systém řadíme do tzv. kompasové školy a používáme jej k vytvoření příjemného a harmonického životního prostředí, které bere v úvahu nejen pět prvků, čtyři roční období a další faktory, ale především světové strany a jejich energie. Nejdůležitějším je v tomto případě střed prostoru a osm směrů vzhledem k světovým stranám, které z tohoto středu vybíhají. Podle nich se pak určuje osm jednotlivých sektorů v místnosti.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář

Sever

Je spojený s životní cestou a kariérou, ale také s určitým životním tempem a schopností překonávat překážky. Zároveň symbolizuje začátek, otevírá cestu.

Položte si otázku: je vaše práce tím, co si opravdu přejete dělat, naplňuje vás? Pak se podívejte severní stranu vašeho příbytku. Působí chaoticky, nebo upraveně? Možná to odpovídá hodnocení vašeho profesního života… A jak tuto životní oblast vylepšit? Dbejte na nerušené plynutí energie - neměla by být brzděna, ale ani příliš rychlá, aby prostorem jen tak neproletěla. K optimálnímu vyladění poslouží alespoň optické zvlnění prostoru pomocí uváženého rozmístění nábytku nebo rostlin. Pro vytvoření harmonie na severní straně je vhodné využít energii vody – modrou barvu pro malbu nebo pro doplňky, může zde být zastoupena i barva černá. Je vhodné umístit v tomto sektoru akvárium, vodní fontánu nebo alespoň misku s vodou či skleněnou vázu s čerstvými květinami. Vodní energii mají také zrcadla, sklo a veškerý nábytek a dekorace nepravidelných tvarů. Z živé přírody jsou nejvhodnější popínavé rostliny, pro obrazy lze opět doporučit motiv vody a také vše, co vystihuje naši životní cestu či poslání. Pro posílení tohoto sektoru lze uplatnit energii kovu, z něhož mohou být zhotovena např. svítidla či rámy obrazů. Kov je možné vyjádřit i tvarem kruhu (např. zrcadlo či koberec), dále též fialovou barvou. Oba zastoupené prvky – vodu i kov - lze samozřejmě kombinovat.

Jihozápad

Tento sektor spojujeme s partnerstvím, náleží sem však i vztahy k ostatním lidem, ať doma nebo na pracovišti, a také celkový vztah ke svému okolí. Na vytvoření harmonie se tu podílí energie země, která určuje i stabilitu, vnímavost, upřímnost a schopnost přizpůsobení.

Otázka pro tuto oblast se nabízí sama: je v rovnováze to, co v životě dávám a dostávám? Pokud odpovíte záporně, naznačuje to disharmonii a bude třeba se této oblasti více věnovat. Nemusí jít hned o špatné vztahy v rodině, problém může být například v neschopnosti přijímat pomoc, sebe sama či životní změny. Opět se pozorně podívejte na svůj jihozápadní sektor – co z něj vyzařuje, jak na vás působí, jaké jste zde použili barvy, dekorace a obrazy. Mnohé také napoví stav rostlin v domácnosti váš vztah k nim. Pro vytvoření harmonie v tomto prostoru užijte energii země – z barev ji přináší žlutá, všechny odstíny hnědé, tmavě oranžová, bordó. Zemi můžeme vyjádřit i tvarem čtverce nebo užitím kamene, keramiky a hlíny v podobě dlažby, kamenného obkladu, keramických předmětů apod. Přednost by zde měly dostat převislé rostliny a obrazy s motivem krajiny, hor či kamenů. Velice vhodné jsou fotografie – partnerské, rodinné a společná skupinová fota s kamarády či kolegy. Pro posílení této oblasti využíváme energii ohně, například krb nebo alespoň svíce, jasná světla, kvetoucí rostliny, barevné vitráže, obrazy s motivem slunce nebo rozkvetlé louky, ale i pestré abstraktní obrazy a mozaiky.

Vztahy s partnerem

Samostatnou kapitolu tvoří posílení sektoru k získání životního partnera nebo pro zkvalitnění současného partnerského vztahu. Zde pomůže dekorace pomocí párového předmětu, ať už jde o sošky, kameny, rostliny, svíčky, polštáře či obrázky. Důležité je, aby bylo jasné, že dvojice opravdu tvoří pár a je zde umístěna s tímto konkrétním záměrem. Důležité je také uvědomit si, jakou dvojici jsme zvolili – například není vhodné slunce a měsíc – vždyť se nikdy nemohou potkat! Podobně i dvojice ovadlých rostlin nebo zaprášených sošek vypovídá o tom, že si nový či lepší vztah asi nezasloužíme. Lidé toužící po partnerovi musí opravdu pečlivě projít jihozápadní sektor a přesvědčit se, nejsou-li zde obrazy osamocených postav, nefunkční předměty, hodiny, které se zastavily před půl rokem nebo loňský kalendář.

Nezapomeňte na ložnici

Také ložnici je potřeba tomuto přání přizpůsobit – postel pro dva musí mít dobrý přístup z obou stran a dva noční stolky s funkčními lampičkami. Tak symbolicky poukazujete na to, že partner má ve vašem životě místo, že s ním je počítáno a bude vítán. Zároveň je třeba zbavit se všeho, co souvisí s předchozími vztahy – dopisů, fotografií, dárků. Dokud pro nového partnera nebude místo ve vaší mysli a ve vašem prostoru, nepřijde k vám. Také zde můžeme opět kombinovat energii země a ohně, ideálním spojením je například solná lampa, keramické kachle s motivem slunce, červené keramické květináče pro párové rostliny atd.

Východ

Východní sektor se pojí s minulostí a předky. Tato zóna navazuje na to, co bylo, propojuje minulost, přítomnost a budoucnost, využívá tradice. Je to místo, kde můžeme vyjádřit vděčnost a příslušnost ke své rodině, předkům a tradicím. Protože harmonii zde vytváří energie dřeva, je tento sektor zároveň spojen s vitalitou a pohybem.

Přečtěte si také: Feng Shui - Psychologie prostoru I.

Otázkou pro tuto oblast je: kdo jsem já ve vztahu ke svým předkům? Pokud je pro vás odpověď těžká, měli byste se nad touto oblastí více zamyslet. Nevyřešená minulost nás může brzdit od vytváření nové budoucnosti. Je proto vhodné zbavit se všech nepotřebných věcí, které souvisejí s naší minulostí, a snažit se vyřešit případné rodinné neshody. Někdy může být tato oblast dominantní – tím výraznější bude také prosazování starého. Může to být lpění na určitém rozmístění nábytku nebo na rozhodovací funkci v rodině u starého člověka, který ji už měl dávno předat někomu mladšímu. Také může jít o přehnanou úctu k autoritám. Problémy v této oblasti se mohou projevit nedostatkem energie a odolnosti a též rodinnými neshodami.

Energie dřeva i vody

Východnímu sektoru dodává harmonii energie dřeva, hodí se sem tedy dřevěný, proutěný nebo ratanový nábytek a doplňky. Vhodný je také dřevěný obklad stěn. Z barev ke dřevu patří zelená a z tvarů obdélník. Příjemně působí, pokud v tomto sektoru umístíme živé rostliny, především rychle rostoucí směrem vzhůru. To platí i pro motivy obrazů – květiny, rostliny, stromy. Zde mají své místo také všechny starožitnosti, dopisy, dárky nebo jiné vzpomínky na rodiče či prarodiče, fotografie vztahující se k místu našeho rodiště a vše, co vyvolává šťastné vzpomínky. Oblast můžeme posilovat energií vody – modrou a černou barvou, zrcadlem, nepravidelností, skleněným předmětem, fontánou nebo obrazem s motivem klidné vody. Příkladem spojením obou zastoupených energií jsou bambusové stvoly ve vysoké váze z čirého skla nebo obraz jezera v dřevěném rámu.

Vyzkoušejte na vlastní kůži

Nebojte se vyzkoušet něco nového, nechte na sebe působit barvy, tvary a materiály a možná se dozvíte i něco nového sami o sobě. Změny však provádějte postupně, abyste si mohli stále prověřovat, co funguje a co ne. Dávejte si do souvislostí různé události, které mohly souviset se změnou prostoru. Určitě zjistíte, že feng-šuej je báječná hra, která vás naučí vnímat věci zcela novým způsobem, rozvine vaši kreativitu a dodá vašemu životu řád a harmonii.

Autor: CAMINO 88, spol. s r. o., web: www.feng-shui-stavby-interiery.cz

Zaujal Vás tento článek, chcete se dozvědět více informaci o Feng–šuej? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 63823x

Autor: redakce
Další články ze sekce Inspirace a styl
Štítky: feng shui, orientace prostoru
Publikováno: 27.05.2011

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Delta Airlines 30.03.2019 00:41 Reagovat
Zobrazit vše
Pro vytvoření harmonie na severní straně je vhodné využít energii vody – modrou barvu pro malbu nebo pro doplňky, může zde být zastoupena i barva černá (CAMINO 88, spol. s r. o.).
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »