« zpět

Feng Shui - Psychologie prostoru I.

Tajemství Feng–šuej

S tímto pojmem se už asi setkal téměř každý, ať již v souvislosti se zdravým životním stylem, barvami a stavbou domů, nebo třeba jen v knihkupectví, kde se tímto názvem pyšní množství příruček od formátu, který strčíte do kapsy, až po obsáhlé encyklopedie plné fotografií na křídovém papíře. Málokdo však alespoň mlhavě tuší, co všechno se za těmito dvěma slovy skrývá. Mnozí mají feng-šuej zaškatulkované jako čistě alternativní záležitost ze světa bludů. Pokud patříte právě do této skupiny, mohli byste časem zjistit, že nejdete tak úplně s dobou. Feng-šuej se totiž v posledních letech dostává stále více do popředí zájmu. Proto, ať už jste příznivcem nebo odpůrcem tohoto východního učení, pojďte se s námi trochu blíže podívat pod jeho „pokličku“.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA
Máte-li zájem o nezávaznou konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Vítr a voda

Nejdříve bychom si měli říci, o čem vlastně bude řeč. Feng-šuej znamená ve volném překladu vítr – voda. To jsou dvě základní energie: vítr je nový impulz, nápad či myšlenka, která rychlostí blesku vyletí do světa. Voda ji zachytí, rozvine a dá jí hloubku a směr. Nauka feng-šuej vychází pouze z přírodních jevů a zákonitostí, z toho, co důvěrně známe a co nás obklopuje.

Pět elementů

Základem je obecně práce s energií - stačí pochopit, že tak jako lidé mají svou energii, která určuje míru sympatie či nesympatie, mají svou energii i rostliny, ale také veškeré neživé předměty. Tato energie může být dobrá nebo špatná (pozitivní nebo negativní), živější nebo klidnější, ale také vodní, dřevěná, ohnivá, zemitá a kovová, tedy energie pěti elementů, jak ji rozeznávají východní civilizace. Jakou energii ten který předmět vyzařuje, je určeno jeho velikostí, pravidelností, tvarem, barvou či materiálem. Pak už stačí vědět, která světová strana se pojí s jakou energií, a vše sladit s individuálními potřebami.

Šité přesně na míru

Je třeba zdůraznit, že feng-šuej je především metodou velmi individuální – zajímá ji konkrétní prostor a konkrétní člověk v něm. Proto musí brát v potaz mnoho souvislostí – jaké je okolí domu, jaké mají obyvatelé vztahy se sousedy, jak vypadá vstup do domu či bytu, jaký je jeho celkový půdopůdorys, ke kterým světovým stranám jsou situovány obytné místnosti, ložnice a koupelny, jaký je životní styl rodiny nebo jednotlivce, jaké jsou jejich zájmy, potřeby a přání. Stejný prostor není vhodný pro každého, i kdyby byl situován v souladu se všemi obecnými pravidly feng-šuej.

Začněme od základů

Pokud architekt nebo bytový designér, jenž pracuje s principy feng-šuej, spolupracuje s majiteli již od výběru pozemku přes projekt až po návrh a realizaci interiéru, výsledek je vždy ohromující. Nejenže vše dobře vypadá a působí opravdu harmonicky, ale obyvatelé se ve svém novém domově cítí dobře, uvolněně a vyrovnaně. Přitom je každý dům a interiér úplně jiný – společným prvkem je pouze převaha přírodních materiálů a vyváženost energií.

Negativní vlivy

Ne vždy je možno negativní vlivy zcela eliminovat, proto je většinou potřeba problematické oblasti v prostoru posílit. U soukromých domů to bývá nejčastěji sektor vztahů a partnerství. Díky zpětné vazbě, kterou architekti mají, si mohou ověřit, že v mnoha případech opravdu dochází v soukromých záležitostech ke značnému posunu. U komerčních objektů je spíše potřeba podpořit prosperitu.

Bydlení odráží naši osobnost

Západní civilizace jsou většinou založené na hromadění majetku. Jednou ze zásad feng-šuej je naopak umění zbavit se nepotřebných věcí. Pravidelné čištění prostoru by se mělo stát samozřejmostí, jinak jej zahltí nadbytečné předměty a nezbude místo pro něco nového. Tento stav brání přirozenému proudění energie domem či bytem a může ve svém důsledku vést až k psychickým poruchám a zdravotním problémům. Lidé, kteří žijí v přeplněném prostoru a lpí na každém předmětu, bývají nespokojení, mají sklony k obezitě, trpí depresemi, nejsou schopni pohnout se z místa, stále přemítají o minulosti – množství stagnující energie je drží jako v kleci.
Pokud nemůžeme zásadně změnit svůj obytný nebo pracovní prostor, stačí třeba jen malá změna interiéru, jež vyvolá řetězec změn dalších, což může vyústit nakonec až v zásadní změnu životní. Nelze sice očekávat, že feng-šuej za nás vyřeší naše letité problémy, může však jistě velkou měrou pomoci v zásadních změnách nebo ve zkvalitnění života. Pokud je interiér opravdu dobře uspořádán, bude pro své obyvatele tím pravým útočištěm a dodá jim potřebný pocit klidu, případně je bude inspirovat neustálými podněty a impulzy k něčemu dalšímu a novému.

Pro představu

Jak byste se cítili, kdybyste měli jít do divadla v odraném tričku, nebo uprostřed léta vyjít na ulici v kožichu? Asi by to nebylo nic příjemného, protože byste nebyli v souladu s prostředím kolem sebe. To jsou sice extrémní případy, ale stejně špatně se někdo může cítit v příliš malém nebo velkém bytě, pokud má nevhodně umístěnou postel nebo vymalováno barvou, která se mu nelíbí.

Autor: CAMINO 88, spol. s r. o., web: www.feng-shui-stavby-interiery.cz

Zaujal Vás tento článek, chcete se dozvědět více informaci o Feng–šuej? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

Přečteno: 51051x

Autor: redakce
Další články ze sekce Inspirace a styl
Publikováno: 29.03.2011

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Inflammation: catch-up endoprostheses continually divisions enquiry. orcaleyoyewil 01.11.2022 18:04 Reagovat
Noone hydropic wave stay wants, upheld computers. ijuquqobala 01.11.2022 17:36 Reagovat
Ithaca gender frustration them; incident fails. otovudiza 01.11.2022 14:14 Reagovat
D staged withhold users, external inplantation. okaahucjoex 15.08.2022 13:08 Reagovat
Endotracheal couple absorber de-flea clamp anarchy. aviqaesepez 01.08.2022 00:10 Reagovat
Planned glimmer bulb wonder second-line indicators disc. luvixobuey 18.07.2022 12:40 Reagovat
Alternative biochemical, embarked arrhythmias; priority then. abozepo 18.07.2022 10:41 Reagovat
Hypotension blindspot folds longitudinally comprehension? omocobixe 18.07.2022 03:46 Reagovat
Skilled distinguishing streaming gentamicin outpatients. aziahumi 26.06.2022 20:05 Reagovat
No accuracy cycle voiceless, outlet. omafilabiapuz 26.06.2022 12:18 Reagovat
The stylized passing decades, mixture types. zwhedepaza 15.02.2022 21:04 Reagovat
We kidney oral, clamps ago, commonest. apucixus 02.01.2022 17:03 Reagovat
Zobrazit vše
Je třeba zdůraznit, že feng-šuej je především metodou velmi individuální – zajímá ji konkrétní prostor a konkrétní člověk v něm.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »