« zpět

Co vy na to, pane Edisone? aneb od žhavého bambusového vlákna po LED (3) – Jaká bude budoucnost žárovek?

Konec žárovek je v nedohlednu

Důvodem je především stále poměrně vysoká pořizovací cena dosud nabízených alternativ. Někteří skeptici se obávají případných dopadů na zdraví. Faktem je, že kompaktní zářivky obsahují určité množství rtuti (přitom rtuťové teploměry se už dávno nesmí vyrábět ani prodávat!). V médiích někteří odborníci upozorňují, že mohou mít na negativní vlivy na zdraví v mnoha směrech, jiní odborníci naopak jejich škodlivost popírají. Úsporné zdroje i zářivky samy o sobě ale opravdu představují nebezpečný odpad, a jako s takovým by s nimi mělo být nakládáno, aby na skládkách nedocházelo k uvolňování nebezpečných těžkých kovů do životního prostředí. Uživatelé si musí být vědomi toho, že v případě rozbití nebo prasknutí zářivky je nezbytné místnost alespoň čtvrt hodiny důkladně větrat, protože rtuťové páry jsou jedovaté (a už vůbec se kuličky rtuti nesmí vysávat vysavačem!!!).

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA
Máte-li zájem o nezávaznou konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Co přinese budoucnost…?

Rok 2016 je pro mnohé z nás v nedohlednu a nové moderní technologie se vyvíjejí obrovským tempem. A tak není vyloučeno, že výrobci svítidel přijdou s další převratnou novinkou. Zatím je tendencí se co nejvíce klasické žárovce přiblížit, a proto se třeba dočkáme i návratu tradiční Edisonky, ovšem ve zdokonalené podobě, s jinými vlákny, neboť i touto možností se některé firmy intenzivně zabývají.

No, pane Edisone, vymyslel jste to dobře, ten váš vynález jen tak někdo nepřekoná. A pokud k tomu dojde, tak nesmutněte – jen málokterý vynález v původní podobě obstál v dějinách tak dlouho, jako ten váš.

Časový harmonogram

Fáze   
Datum   
 Žárovky, které se již nebudou dávat do oběhu
11. 9. 2009všechny matné, mléčné a čiré žárovky se závitem E27  s příkonem nad 80W (950 lm/W), pokud nespadají do energetické třídy A; čiré (průhledné) světelné zdroje, s příkonem nad 100 W horší energetické třídy než C, nižším příkonem horší třídy než E
21. 9. 2010čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 65 W (755 lm/W)
31. 9. 2011čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 45 W (450 lm/W)
41. 9. 2012čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 7 W  (60lm/W), zakázány jsou veškeré světelné zdroje pro běžné osvětlování, které patří do horší třídy než C
51. 9. 2013během roku má dojít k revizi nařízení (pokud směrnice nebo nařízení nebudou změněny)
61. 9. 2016všechny žárovky energetické třídy C a horších (kromě výjimek: speciálních halogenových žárovek, které budou spadat do třídy C).

Toto opatření se netýká všech typů žárovek, uváděných na trh, s příkonem vyšším než uvedených 80W ani halogenových žárovek, které jsou naopak nabízeny jako možné perspektivní řešení.

Z legislativy:

Od 1. září 2009 dochází ke změně legislativy v oblasti hospodaření energií. Po tomto datu nebudou smět být na trh uvedeny žárovky, které nejsou čiré a které mají příkon 100 W a vyšší. Nebudou totiž splňovat požadavky na ekodesign, které definuje Nařízení Komise (ES) č. 244/2009 ze dne 18. března 2009. Tímto nařízení se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/32/ES, o požadavcích na ekodesign nesměrových světelných zdrojů pro domácnost. V české legislativě se tato změna projevila v zákoně č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.

Pokud bude mít obchodník na skladě žárovky, které byly uvedené na trh před 1. září 2009, může tyto výrobky uvést do oběhu a doprodat je svým zákazníkům i po 1. září 2009. Nesmí však do prodeje zařadit produkty, které získal po 1. září a které nesplňují podmínky prodeje, tj. nejsou čiré a mají příkon 100 W a vyšší. Kontrolu provádění tohoto nařízení bude provádět Česká obchodní inspekce.

Od roku 2012 bude povoleno uvádět na trh pouze žárovky s danou minimální energetickou účinností. To bude v praxi znamenat, že se bude možné prodávat pouze úsporné žárovky.
Přechod na úsporné žárovky začne v září letošního roku a bude postupný. Od září 2009 se přestanou nabízet klasické žárovky o vysokém příkonu (zhruba 100 wattů a vyšší). Od roku 2010 pak žárovky o příkonu vyšším než 75 wattů. Do roku 2012 se budou stahovat z trhu žárovky až do příkonu 15 wattů. Od roku 2016 nebude možné nabízet ani halogenové žárovky.
(Tisková zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky ze dne 10. 6. 2009)

Z legislativy:

Energetické štítky světelných zdrojů pro použití v domácnosti
Podle směrnice Evropské komise č. 98/11/EC ze dne 27.01.1998 o provádění směrnice 92/75/EEC Rady ohledně označování světelných zdrojů pro domácnost energetickými štítky a nařízení ze dne 26.11.1999 o změně nařízení o vyznačování spotřeby energie ze dne 30.10.1997 musí být světelné zdroje pro použití v domácnosti označeny energetickým štítkem (tzv. Energy Label), se kterým se setkáváme obdobně již řadu let u elektrospotřebičů.
Tento štítek zařazuje světelné zdroje pro použití v domácnosti do sedmi tříd energetické účinnosti. Písmeno A přitom reprezentuje nejlepší a nejúčinnější zdroje, naopak písmeno G představuje zdroje nejméně účinné. Třída energetické účinnosti se hodnotí podle uvedené směrnice z naměřených hodnot světelného toku a výkonu světelného zdroje. Metody měření stanovuje norma DIN EN 50285 „Energetická účinnost elektrických světelných zdrojů pro domácí potřeby – metody měření”. V této normě lze nalézt odkazy na další normy, které musí světelné zdroje splňovat.

Při zařazování do energetických tříd lze konstatovat, že zářivky a energeticky úsporné světelné zdroje nalezneme většinou ve třídách A a B, halogenové žárovky obsazují převážně třídy C a D, zatímco klasické žárovky obsazují třídy E a F.

Zaujal Vás tento článek, chcete se dozvědět více informací o osvětlení pro Váš dům? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
 

Přečteno: 32176x

Autor: redakce
Další články ze sekce Inspirace a styl
Štítky: osvětlení interiéru, světelné zdroje LED, světla, světlo do bytu, halogeny, žárovky
Publikováno: 10.03.2011

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
rae7p18q asCilmuuuvpk 16.07.2016 02:19 Reagovat
žárovky Kana 10.01.2014 11:45 Reagovat
Doporučuji tento článek: ht… Kana 10.01.2014 11:46 Reagovat
Zobrazit vše
No, pane Edisone, vymyslel jste to dobře, ten váš vynález jen tak někdo nepřekoná.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »