« zpět

Jak na výběr domácí vinotéky?

Při výběru domácí vinotéky je třeba brát zřetel hned na několik parametrů:

  • Rozměry / kapacita
  • Design
  • Účel použití
  • Způsob chlazení
  • Celková konstrukce
  • Výběr značky

Rozměry/kapacita:

Asi první, co by jste před nákupem chladničky na víno měli zvážit je požadovaná velikost. Jak co do vnějších rozměrů (zvláště pokud má vinotéka pasovat do výklenku, projít určitým otvorem, ladit s ostatním nábytkem atd.) tak co do vnitřní kapacity, která by měla reflektovat množství, které plánujete uskladnit i s případnou rezervou do budoucna (ze zkušenosti je vždy lepší koupit o trochu větší model, než je aktuální potřeba). Vždy pečlivě změřte otvor (např. nejmenší dveře), kterým chcete vinotéku dostat na požadované místo. Je nepříjemné například zjistit, že dveře které měly měli mít 60 cm mají 59 cm a vinotéka (nebo jakýkoli jiný spotřebič) se jimi neprotáhne. Opravdu se to občas stává...

Design vinotéky:

Design je věcí vkusu každého z nás. Dnes díky velkému výběru značek, provedení i barev je možno doladit vinotéku téměř ke každému interiéru. Berte však vždy v potaz i praktičnost povrchové úpravy.

Účel použití:

Zvažte, k jakému účelu budete chladničku na víno používat. Zda k dlouhodobému uskladnění jednoho druhu vína (náhrada klasického sklepa), nachlazení na podávací teplotu jednoho nebo více druhů vína nebo kombinaci obojího. Pro první případ bychom Vám doporučili spíše jednozónové vinotéky s větší kapacitou, klidně i s plnými dveřmi (úspora energie). Pro dlouhodobé skladování je totiž ideální teplota 12-14 stupňů Celsia, což platí jak pro bílé víno, tak pro červené víno i pro šampus. Jedná se o teplotu ideální pro zrání a je to teplota, která je ve správném sklepě. Pokud chcete mít víno nachlazeno na podávací teplotu, což je například u většiny bílých vín okolo 12 až 14 st. a u červeného cca 17 až 18 st. je pro Vás lepší (v případě, že nepijete pouze jeden druh vína) spíše vícezónovou / temperovanou vinotéku, kde můžete nastavit různé teploty (minimálně 2) pro každou zónu. V případě kombinovaného použití zvažte nákup větší vícezonové vinotéky, kde použijete zónu pro bílé víno s teplotou cca 12 st. i na dlouhodobé uskladnění červeného.

Způsob chlazení:

Podle způsobu chlazení dělíme domácí vinotéky na dva druhy: Termočlánkové a kompresorové.

Termočlánkové chlazení je používáno spíše u levnějších a menších modelů. Jeho snad jedinou výhodou je cena a jednoduchost konstrukce. K jeho hlavním nedostatkům patří především vysoká spotřeba (většinou více než dvojnásobná oproti stejně velké kompresorové vinotéce), malý výkon a hlučnost (je sice poměrně tichý, ale běží stále).

Kompresorové chlazení je výkonnější, úspornější a v neposlední řadě i méně rušivé svým hlukem, protože spíná jen několikrát do hodiny na krátký čas (cca 3x při běžném provozu) . Doporučuji tedy spíše kompresorové chlazení (až na opravdu malé příruční vinotéky).

Celková konstrukce:

Věnujte zvláštní pozornost celkové konstrukci vinotéky. Především její ergonomii ovládání, materiálu a provedení polic (ideální jsou dřevěné výsuvné police na které se víno jednoduše vyskládá). Sledujte také provedení spojů a samotné skříně. Renomovaní výrobci mají oproti levným a ne příliš kvalitním vinotékám upravenou konstrukci korpusu. Korpus bývá většinou vyztužen, tak aby nedocházelo k borcení boků a následné netěsnosti či poškození vinotéky. Je třeba si uvědomit, že 200 – 300 lahví vína již něco váží. Některé výrobky uváděné jako vinotéky jsou bohužel pouze upravené chladničky s prosklenými dveřmi, což není ideální. Postrádají antivibrační technologii kompresoru, regulaci vlhkosti, filtrování pachů, dotápění v případě poklesu okolní teploty atd.

Výběr značky:

Doporučuji Vám vybírat kvalitní značky, které se na dnou problematiku specializují. Dále značky, které mají zajištěn servis a to jak záruční, tak pozáruční. Je nepříjemné zjistit dva měsíce po záruce, že na Vaši vinotéku nelze doobjednat i třeba banální díl, nutný pro její opravu. Výběr správné chladničky na víno je poměrně náročnou problematikou a je dobré si nechat poradit od odborníků, kteří mají s těmito přístroji zkušenosti. Doporučuji se před koupí poradit se specializovaným prodejcem, který Vám jistě rád před koupí poradí. Kvalifikovanost a celkové zasvěcení do této problematiky prodejce Vám určitě pomůže posoudit článek výše. Celkem snadno poznáte, zda se Vám snaží opravdu poradit a pomoci, zda se v dané problematice neorientuje nebo zda Vám chce pouze prodat model s největší marží, popřípadě který mu zůstal na skladě :-) .

Šťastnou ruku při výběru Vaší domácí vinotéky.

Přečteno: 40872x

Autor: redakce
Další články ze sekce Elektro a spotřebiče
Publikováno: 16.09.2014

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
nKAj AEND 02.10.2023 19:45 Reagovat
Zobrazit vše
_vyrp12_980guzzanti_gz_51_2
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »