« zpět

Jak vybrat levné bavlněné povlečení

Ložní povlečení

je pro nás v dnešní době klasika, neumíme a ani nechceme si bez něj život představit. V dřívějších dobách to tak ale nebylo. Předtím, než se lidé naučili zpracovávat rostlinná vlákna na výrobu textilií, bylo běžné používat na přikrývání pouze kožešiny. To, že bavlněnou přízi znali a využívali lidé již tisíce let před naším letopočtem, možná tolik nepřekvapí – je to totiž rozhodně jeden z nejpohodlnějších materiálů, ve kterých se dá nejen spát. Staří Egypťané či Aztékové asi neměli tak dokonale zpracované bavlněné povlečení, které je nám k dispozici dnes, ale i tak si jej oblíbili a klasické bavlněné povlečení se tak stalo doslova stálicí.

 

Vlastnosti bavlněného povlečení

I přes neustálý vývoj materiálů se bavlněné povlečení drží na špičce oblíbenosti. Možná to bude kvůli jeho skvělým vlastnostem – příjemné na dotyk, pružné, měkké, savé, prodyšné, barevně stálé. Je také vhodné pro alergiky, protože by nemělo způsobovat alergické reakce. Co víc si přát? Někoho by snad mohla odradit povinnost žehlení, ale to je snad jediná nevýhoda proti tolika kladům.

Nejkvalitnější ložní prádlo se vyrábí ze stoprocentní bavlny.

Kde koupit bavlněné povlečení

Kdo by se nechtěl cítit jako v bavlnce? Obchodů nabízející bavlněné povlečení je mnoho, ale komu se chce obcházet kamenné obchody, kde možná ani tak nenajdeme právě to, co hledáme. Lidé myslící ekonomicky se určitě dostanou k internetovým e-shopům ložního prádla. Takto mají vše při jednom – rozmanité vzory, barevné látky, moderní styly. Nemyslete si ale, že je bavlněné povlečení tak levné kvůli tomu, že by ho nikdo nechtěl! Právě naopak! Poptávka je vysoká a nabídka ještě vyšší, tak neváhejte a navštivte e-shop povlečení, kde probíhá výprodej skladu!

Typy bavlněného povlečení

Není bavlna jako bavlna, to je snad jasné. Čím kvalitnější, tím logicky dražší. Podívejme se teď na nejrůznější druhy:

  • Bavlněný satén - v nejvyšší kvalitě je upraveny jako nežehlivý. Egyptská bavlna, spadající také pod bavlněné satény, je považována za nejkvalitnější bavlnu na světě. Dále se dělí na:

    • Premium-satén (nejvyšší kvalita s hustotou 300 nití na palec čtvereční)

    • Mako-satén (druhá nejvyšší kvalita s hustotou 200 nití na palec čtvereční)

  • Bavlněné povlečení de luxe – typ klasického bavlněného povlečení, který je ale zušlechtěn procesy typickými pro bavlněný satén. Hustota nití je asi 150 na palec čtvereční.

  • Klasická 100% bavlna

  • Polybavlna - speciálně vytvořená tkanina s poměrem 35 % bavlny a 65 % polyesteru. Oproti klasické bavlně rychleji schne, nemusí se žehlit a cenově je také dostupnější.

Údržba bavlněného povlečení

Jedná-li se o 100% bavlnu je údržba prostěradel i povlečení složitá. Bavlna dobře saje pot a tím pádem se i rychle znečisťuje a je nutné ji pravidelně prát. Výměnu bavlněného povlečení či prostěradla bychom měli provádět minimálně jednou do měsíce. Bavlnu můžeme prát až na 90°C, ale doporučujeme prát na méně. Vysokými teplotami totiž barvy blednou.

U bavlny, která je smíchána s ostatními materiály a není tudíž 100% se tak vysoké teploty nedoporučují. Při praní za vysokých teplot vznikají žmolky.

Před praním je vhodné ložní prádlo i prostěradla obrátit naruby, čímž se zabrání poškození. Bavlna patří mezi mačkavé materiály. Po vyprání bude tedy potřeba povlečení vyžehlit a pečlivě složit. Výhodou častého praní bavlněného povlečení je, že bavlna postupně změkne a stává se tedy příjemnější.

Přečteno: 9641x

Autor: redakce
Další články ze sekce Bytové doplňky
Publikováno: 22.01.2014

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Doporučuji tento článek: ht… d [url=ds]sd[/url] [linksdext](https://google.com) 20.02.2023 11:09 Reagovat
Doporučuji tento článek: ht… Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/bytove-doplnky/jak-vybrat-levne-b 20.02.2023 11:09 Reagovat
Doporučuji tento článek: ht… Blahoslav_Jurina 20.02.2023 11:08 Reagovat
Doporučuji tento článek: ht… Blahoslav_Jurina 20.02.2023 11:07 Reagovat
Zobrazit vše
ložní povlečení
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »