« zpět

Bezpečí domova (2) - Zámek jako překážka pro zloděje

Snadné orientace

Pomoc při nákupu zámku poskytnou již samotné obaly výrobků, které jsou označeny barvou a číslem (barevné a číselné označení stupně bezpečnosti). Stupeň jedna představuje základní ochranu, stupeň dvě dostatečnou ochranu, stupeň tři vysokou ochranu a stupeň čtyři – červený, velmi vysokou ochranu, tedy nejvyšší bezpečnost. Tento zámek odolá vyhmatání, odvrtání, vytržení i jinému hrubému násilí.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Aby mohly být výrobky podle stupně ochrany porovnatelné, jsou podle určitých kritérií zařazeny do systému tzv. PYRAMIDY BEZPEČNOSTI. Jsou přezkoušeny a hodnoceny v nezávislé akreditované zkušební laboratoři a u certifikačního orgánu, kde je také provedena následná certifikace odolnosti výrobku proti násilnému vniknutí (ČSN P ENV 1627).  Všechny pojišťovny, které jsou členy České asociace pojišťoven, akceptují tento systém certifikace výrobků.

Každé vstupní dveře je nutné opatřit bezpečnostním štítem chránícím bezpečnostní cylindrickou vložku před roztržením, odvrtáním a vyhmatáním planžetou.

Stavební cylindrické vložky

Můžeme rozdělit na vložky oboustranné a vložky jednostranné. Oboustranné vložky se používají nejčastěji. Jsou určeny pro různé tloušťky dveří a mají charakteristický standardní profil tělesa. Tento profil koresponduje s instalačními rozměry na dveřích, dveřních štítech (kování) a  zadlabacím zámkem. Vložkové zadlabací zámky se zabudovávají do dveřního zádlabu a svým vnitřním uspořádáním mechanismu umožňují zavírání dveří dveřní klikou i prostřednictvím stavební cylindrické vložky ovládané klíčem. Cylindrické vložky jsou vyráběny v různých délkách a různé typy balení obsahují různý počet klíčů (od tří do šesti klíčů). Povrchová úprava bezpečnostní cylindrické vložky je buď chrom, mosaz, nebo saténový nikl. Některé typy oboustranných bezpečnostních vložek mají variantu provedení s knoflíkem. Tento knoflík slouží k odemykání dveří zevnitř místo klíčů. Vyhneme se tak nebezpečí, že by nás mohl někdo nedobrovolně zamknout v našem vlastním bytě. Jednostranné bezpečnostní vložky jsou vhodné k uzamykání trezorů, skříní nebo komor.

Balení bezpečnostní cylindrické vložky obsahuje tzv. bezpečnostní kartu, bez níž není možné vyrobit náhradní klíče. Slouží jako ochrana klíčů proti neoprávněnému kopírování.

Přídávný zámek cesta k bezpečí

K doplnění zajištění dveřního křídla hlavním zámkem slouží přídavné zámky. Zvyšují tím účinnost zabezpečení dveří. Jejich ovládání je jednoduché. Z vnitřní strany je ovládáme knoflíkem, z vnější se zamykají klíčem. Přídavné zámky mohou být jedno- nebo dvouzápadové a pravé či levé. Jsou vhodné pro standardní tloušťku dveří, která činí 40–45 mm. Povrchovou úpravu vložky tvoří saténový nikl nebo leštěná mosaz. Součástí přídavného zámku může být i zajišťovací řetízek. Tento zajišťovací řetízek lze instalovat i samostatně. Slouží k pootevření dveří jen na omezenou vzdálenost a tím chrání před napadením. K rozšíření možností použití přídavných zámků pro různé tloušťky a různé provedení zárubní slouží podložky s protiplechy. U přídavných zámků by také měla být použita bezpečnostní cylindrická vložka. Zámky si můžeme nechat sjednotit na jeden klíč, visací zámek nevyjímaje (například od sklepní kóje). Vyhneme se tak nepohodlnému svazku mnoha klíčů.

Ucelené bezpečnostní soupravy

Většinou je tvoří systém stavební cylindrické vložky a bezpečnostního kování. Nezbytnou součástí jsou bezpečnostní dveřní štíty, které zabezpečují vložku před rozlomením a hrubým násilím. Tyto dveřní štíty jsou vyráběny v různých modifikacích a odlišují se úrovní zabezpečení. Prodávají se v provedení klika – koule, klika – koule + zajišťovací řetízek, klika – klika, klika – klika + zajišťovací řetízek, klika – madlo. Některé typy vložek jsou ovládány trojřadým klíčem.

Vstupní dveře do bytu je také třeba opatřit panoramatickým kukátkem. Pomocí něj máte možnost zkontrolovat, kdo je za dveřmi. Bez vizuální kontroly nikdy neotevírejte dveře, můžete otevřít pachateli, který se na vás může dopustit násilí (a téměř vždy tomu tak je). Samozřejmostí by také mělo být zajištění dveří bezpečnostním řetízkem. Ten by měl být v zajišťovací poloze pokaždé, když někomu otevíráte dveře. Zabráníte prvnímu možnému útoku pachatele a získáte minimálně pár vteřin na obrannou reakci. Za dveřmi je vhodné mít připravený také nějaký nástroj osobní obrany – nejlépe pepřový sprej, nebo elektrický paralyzér, v nouzi se při přepadení dá použít k obraně například i deodorant nebo malý hasicí sprej.

Zajištění prosklených otvorů

Okna, prosklené balkóny a lodžie patří mezi snadno překonatelné překážky. Ani zde však nemusíme bezradně skládat ruce do klína. Základem úspěšné ochrany je kvalitní propojení rámů oken či prosklených ploch s okolními stěnami, parapety a překlady. Kvalitní vyzdění, případně doplněné zesilujícími prvky (kovovými zapuštěnými profily apod.) výrazně zvýší mechanickou odolnost konstrukce. Závěsy, uzávěry a kování musí být z kvalitních materiálů, které dokáží odolat hrubé síle. Stavební otvor lze chránit mřížemi, ať již pevnými nebo pohyblivými nůžkovými. Podle charakteru stavby lze volit pevné ozdobně kované mříže nebo jednoduché standardní mříže s doporučenými parametry (velikost ok, příčné a podélné vzdálenosti prutů, průřez profilu atd.). Pokud nastálo zabudované mříže ruší vzhled, můžeme okna či vstupy obecně opatřit bezpečnostními předokenními roletami nebo navíjecími mřížemi, které se ovládají ručně nebo motoricky. Venkovní hliníková roleta dokáže odradit případného pachatele od náhodného vniknutí. Roleta nabízí navíc soukromí obyvatelům domu před nežádoucími pohledy chodců z ulice, chrání před hlukem i slunečním zářením, vlastní těleso okna šetří před rozmary počasí a snižuje tepelné ztráty stavebního otvoru.

Sklo samotné lze chránit nalepenými bezpečnostními fóliemi

Můžeme volit variantu „neviditelnou“, tedy naprostou čirou průhlednou fólii, která po nalepení na sklo není vidět a projeví se až při pokusu o průnik. Výhodou je okamžik nepříjemného překvapení pro pachatele, který se při překonání překážky nečekaně a neplánovaně zdrží. Druhou variantou je multifunkční fólie, která v sobě sdružuje termoizolační, protisluneční i bezpečnostně-ochrannou funkci. Taková fólie je nabízena v mnoha barevných odstínech. Právě barevnost skel může pachatele preventivně zcela odradit nebo alespoň zlákat na volbu jiné cesty napadení objektu. Snižuje se tak zároveň riziko velké škody, protože i kdyby se pachatel do objektu nedostal, rozbití kvalitního okna by i tak bez vykradení představovalo značnou škodu.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s výběrem zabezpečení do Vašeho bytu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.
 

Přečteno: 36874x

Autor: redakce
Další články ze sekce Bezpečnost
Štítky: bezpečnostní prvky, bezpečnostní prvky, bezpečný domov, bezpečnostní dveře, zámek
Publikováno: 19.08.2010

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
asCilm14hp1q | 06.07.2016 19:51

a012j4jj

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/panelovy-byt/bezpecnostni-prvky/bezpeci-domova-2--zamek-jako-prekazka-pro-zlodeje

Reagovat
Podle charakteru stavby lze volit pevné ozdobně kované mříže nebo jednoduché standardní mříže s doporučenými parametry (velikost ok, příčné a podélné vzdálenosti prutů, průřez profilu atd.).
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »