« zpět

Sportoviště pro volný čas

Děti potřebují prostor

Doby, kdy městské děti provozovaly své sportovní aktivity, kde se dalo, jsou pryč. Klukům neslouží dvě kupičky svléknutého oblečení jako fotbalová brána, za pohoršení dospělých nemusí závodit na kolech na chodníku nebo ohrožovat chodce jízdou na kolečkových bruslích nebo skateboardech, moderní doba s sebou přináší moderně vybavená volnočasová sportoviště a dětská hřiště, která také umožňují jezdit na dětských kolech.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

V souvislosti se změnou politického režimu byl konec minulého století svědkem obrovské změny ve všech oblastech; vznikající demokracie postupně měnila majetkoprávní vztahy, zasáhla do ekonomiky, podstatně ovlivnila rodinné a sociální vztahy. To vše se odráží v mnoha aspektech. Dnes nemůže nějaké nařízení ze shora přikázat, aby se tu nebo tam zřídilo hřiště, protože na určitý počet obyvatel v určitém místě musí být určitý počet houpaček, pískovišť, fotbalových branek nebo prvků městské architektury z oblasti výtvarné tvorby.

Kdo si hraje nezlobí

Každá realizace vyžaduje finanční zajištění. A pro získání investic je nezbytný dobře promyšlený projekt. Velmi pozitivní v tomto případě je, že to platí i pro sportoviště. Mnoho z projektů se daří realizovat v rámci programů prevence kriminality mládeže, která bohužel zaznamenala obrovský nárůst v osmdesátých a devadesátých minulého století. A jsou to právě volnočasové sportovní aktivity neorganizované mládeže, které jsou součástí tzv. primární prevence.

V celorepublikovém kontextu má velký význam řešení na místní úrovni, tedy spadající do kompetence orgánů veřejné a místní správy, které můžou přímo či nepřímo grantovou politikou ovlivnit realizace městských sportovišť a fitness ploch, které tak v této souvislosti nabývají i sociálního rozměru.

Hřiště versus vandalové

Mezi ty nejméně náročné „sportovní plácky“ patří využití meziblokových prostor na sídlištích a v bytových zástavbách. Nejde samozřejmě o to, že by pod heslem „máme sportovat, tak sportujeme“ docházelo k ničení majetků či ohrožovaní zdraví. Je zde však možnost zřídit třeba betonové stoly pro stolní tenis, odrazové stěny s koši na košíkovou nebo tréninkovou stěnu na tenis, vmístí se sem i hřiště na nohejbal nebo volejbal. Začlenit lze i jednotlivé fitness prvky. Je-li ta možnost, lze v krajním případě jako tenisovou stěnu, případně i basketbalovou, využívat – po dohodě se zainteresovanými stranami – již stávající stavby, například výměníky, garáže, protihlukové bariéry. Je jasné, že musí jít o objekty, které touto činností nebudou poškozeny, většinou se tedy jedná o kompaktní betonové nebo panelové stavby, u nichž nedochází k ničení omítky.

Venkovní tělocvična…

Větší sídlištní, většinou zatravněné plochy, nabízejí dostatek prostoru pro náročnější realizace. Mezi ně patří například fitness plochy, které jsou kvalitní outdoorovou alternativou tělocvičen, fitness a bodybuilding center nebo účelových sportovních hal. Protáhnout se a posílit tělo i ducha si zde děti mohou na různém vybavení od nejjednodušších sportovních laviček typu „sed-leh“, přes nenáročné tyče s plochami na přeskok, nahrazující švédskou bednu nebo kozu, různé přitahovací hrazdy, bradla a šplhací zařízení, pro odrostlejší jedince jsou určené kompletní posilovací sestavy jak stacionární, tak pohyblivé. U mládeže jsou velmi oblíbené lanové systémy, kde si děti mohou bezpečně naplnit touhu lézt a šplhat, kde si přirozeným způsobem procvičují pohyblivost, hrubou motoriku, rovnováhu. Jsou to pyramidová lanoví, závěsná lana na ručkování, opičí dráhy a stěny, polyfunkční proplétací systémy. Pro šplhací aktivity jsou rovněž využívány šplhací stěny a skály. Zde je obzvláště nutné dbát na bezpečnost. Vyloučení ostrých hran a ploch je nezbytné, důležitá je i měkká dopadová plocha pro seskoky nebo případné pády.

Zaujal Vás tento článek, chcete poradit s tvorbou sportoviště pro Vaše sidliště? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

 

Přečteno: 34925x

Autor: redakce
Další články ze sekce Sportoviště
Štítky: dětské hřiště, sportoviště
Publikováno: 27.03.2012

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
asCilmodny86 | 30.07.2016 16:59

4xf41aqt

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/moderni-sidliste/sportoviste/sportoviste-pro-volny-cas

Reagovat
asCilmulq6gs | 13.10.2016 17:17

vvwcfxl4

 

Doporučuji tento článek: http://www.modernipanelak.cz/moderni-sidliste/sportoviste/sportoviste-pro-volny-cas

Reagovat
Doby, kdy městské děti provozovaly své sportovní aktivity, kde se dalo, jsou pryč.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »