« zpět

Není panelák jako panelák

Kde se dobře žije

Ještě před pár lety byl panelový dům synonymem bydlení podřadné kvality. Když se majitelé panelákového bytu propracovali do silnější ekonomické skupiny, většinou si koupili nový byt nebo postavili dům a přestěhovali se. Jen výjimečně se pustili do rozsáhlé rekonstrukce v paneláku.

Odebírejte ZDARMA naše internetové noviny. Vyplňte v pravém sloupci tabulku NOVINKY ZDARMA.
Máte-li zájem o nezávaznu konzultaci, vyplňte poptávkový formulář.

Jenže vše má své klady a zápory. Mnozí uživatelé bytů v panelovém domě svoje bydlení určitě za nouzové nepovažují, mají jiné životní hodnoty a představy. Bydlení v panelovém domě je určitě pohodlnější, nemusíme se o nic starat, zatímco v rodinném domku zařizujeme topení, řešíme údržbu střechy, okapů, zahrady či pozemku – a spoustu dalších věcí. Provoz rodinného domu je náročnější na čas i finance. Domov, to však nejsou jenom čtyři stěny. To je pocit, že zrovna sem člověk patří, pohoda, nálada, pohled z okna.

Nutné rekonstrukce

Staré panelové domy doznaly v průběhu let mnohé změny. Původně se nepočítalo s dlouhou životností panelových domů. To se samozřejmé týká i oken a dalších použitých stavebních prvků. Nosné panely jsou většinou ve velmi dobrém stavu a vydrží ještě dlouho. Sociální situace ve společnosti ani dvacet let po pádu komunismu nedošla tak daleko, abychom vůbec pomýšleli na konec bydlení v bytových domech z panelů. Nejenže se ukázala potřeba revitalizace stávající výstavby, ale v některých lokalitách se dokonce začaly budovat objekty podobné.

Proto přicházejí na řadu rekonstrukce stávajících panelových domů. Nejjednodušší jsou výměny bytových umakartových jader, z místností zmizely nevhodné podlahové krytiny a nahradily je různé druhy plovoucích podlah a dlažba, v mnoha případech došlo i k dispozičním změnám bytů, což však je limitováno umístěním stoupaček. Původní nevzhledné umakartové koupelny nahradily koupelny luxusní s vybavením na úrovni, došlo i na výměnu dveří nebo jejich náhradu dveřmi posuvnými – a tak bychom mohli pokračovat dál. To vše změnilo původní bydlení v paneláku a zvýšilo jeho standard.

Cesta k srdci panelovému domu…

Bydlení v panelovém domě má mnoho společného s bydlením v jakémkoliv jiném obytném domě, ale má i řadu svých specifických rysů. Ke zvýšení kvality bydlení v panelových domech vede cesta, která je zaměřena právě na specifiku panelových domů. Jde o řešení šité a míru panelových konstrukcí a vše nasvědčuje tomu, že jde o cestu správnou, která přináší své ovoce.

Zájem o byty v panelových domech stále stoupá, aniž by bylo třeba slevovat z požadavků na kvalitní bydlení. Komplexní regenerace domů, změny dispozičního řešení bytů, stále větší vybavenost sídlišť, jakož i stále větší podíl zeleně – to vše zvyšuje kvalitu bydlení.

Dostupnost je nezbytná

Ale nejde jen o byt, i dům je důležitý. Snadno zjistíme, jestli je nám sympatický. A co teprve místo, kde se bytový dům nachází. I to by nám mělo vyhovovat z mnoha hledisek. Vzdálenost k městské hromadné dopravě, blízkost školky nebo školy, obchod, do kterého dojdeme procházkou. Jak dlouho nám trvá cesta do práce, do centra města, jak rychle a snadno se dostaneme na nejbližší cyklostezku. Jaký máme pocit, když se v panelovém bytě ráno probudíme, když se díváme z okna, když sedíme na terase a pijeme kávu? O spokojenosti rozhodují také zvukově-izolační vlastnosti stěn. Je prostě mnoho každodenních drobností, z nichž se skládá domov.

Dnes známe příklady velmi krásných moderních či revitalizovaných bytů, u nichž jen výhled z okna potvrzuje, že se opravdu nacházejí uprostřed panelákového sídliště. Zrekonstruované a zateplené panelové domy a byty v nových sídlištích poskytují velmi dobrou kvalitu bydlení. Sídliště mají dobrou dopravní dostupnost a solidní vybavení.
Oproti starým panelákům nabízejí nově postavené bytové domy řadu výhod, což je však vyváženo vyšší cenou bytů. Mezi výhody patří dokonalejší tepelně izolační vlastnosti, bezpečnější protipožární řešení nebo zdravější mikroklima v důsledku používání moderních materiálů. Na první pohled viditelnou výhodou je originálnější architektonické řešení, barevnost, harmonické uspořádání okolí domů, a především pak velký výběr prostorového uspořádání jednotlivých bytů.
Chcete poradit výběru panelového bytu? Zašlete nám Váš nezávazný dotaz.

 

Přečteno: 45245x

Autor: redakce
Další články ze sekce Kde se dobře žije
Štítky: panelák, panelový dům, moderni panelák
Publikováno: 05.02.2010

Nový příspěvek

Jméno / přezdívka *
Nadpis:
Zpráva: *
Ke zvýšení kvality bydlení v panelových domech vede cesta, která je zaměřena právě na specifiku panelových domů.
 
/
 
 
Akční nabídky Soutěže
Akční nabídka dřevěných podlah Kahrs 2011

Tak jako každý rok přináší společnost KMD PLUS akční… »

Ke všem varným deskám Karma škrabka zdarma

Internetový obchod INDUKČNÍ VAŘIČ Vám nyní ke každé… »

Navrhněte si vlastní výtahovou kabinu!

Společnost LIFTCOMP a.s. počátkem tohoto roku, jako… »